Wraz ze wzrostem popularności bitcoina i innych kryptowalut, wzrosła również świadomość o niebezpieczeństwach związanych z przechowywaniem swoich monet na urządzeniach podłączonych do Internetu, bądź narażonych na kradzież. Gwałtowne wzrosty na rynku doprowadziły do napływu dużych inwestycji, dlatego warto swoje oszczędności przechowywać w bezpiecznym miejscu. Takim miejscem są na pewno bitcoin wallet – sprzętowe, które należą do jednych z najlepszych rozwiązań jeżeli chodzi o bezpieczeństwo przetrzymywanych środków. Na rynku istnieje kilka rodzajów portfeli sprzętowych na których możemy przechowywać bitcoiny i altcoiny, jednak do najpopularniejszych należą Ledger Nano S oraz Trezor. Oczywiście są to
Jak działają portfele sprzętowe?
Portfele sprzętowe są niewielkimi urządzeniami podłączanymi do portów USB komputera, pracującymi w trybie offline. Przechowują one klucze prywatne i są odporne na różnego rodzaju ataki hakerskie. Posiadają dedykowane oprogramowanie open source, które pozwala zarządzać swoimi środkami z poziomu portfela (wysyłać i odbierać) lub za pomocą odpowiednich aplikacji.
Ile kosztują portfele sprzętowe?
W przypadku Ledger Nano S, koszt urządzenia z przesyłką od producenta wynosi ok. 85 Euro. Za Trezora należy zapłacić 89 EURO, lub w przypadku nowej wersji – Trezor T – 139 EURO (w przedsprzedaży).
Przegląd portfeli sprzętowych
Cypherock
Cypherock X1 to innowacyjny portfel sprzętowy, który wyróżnia się zdecentralizowanym przechowywaniem kluczy prywatnych dzięki zastosowaniu technologii Shamir’s Secret Sharing.
Klucze dzielone są na pięć komponentów: jedno urządzenie główne (X1 Vault) oraz cztery karty X1, z których każda jest zabezpieczona indywidualnym PIN-em. Rozwiązanie to eliminuje ryzyko związane z przechowywaniem frazy seed w jednym miejscu, co jest słabym punktem tradycyjnych portfeli.
Dzięki temu nawet utrata X1 Vault nie oznacza dostępu do środków bez przynajmniej jednej z kart X1.
Poza tym Cypherock X1 oferuje wsparcie dla ponad 9000 kryptowalut i pełną integrację z DeFi poprzez WalletConnect. Użytkownik może także utworzyć do czterech osobnych portfeli na jednym urządzeniu, co umożliwia lepsze zarządzanie aktywami i ich segmentację.
Portfel działa również jako niezależne rozwiązanie do przechowywania fraz seed z innych portfeli BIP39, takich jak Ledger czy Trezor.
O bezpieczeństwo urządzenia dba w pełni offline’owa architektura i zaawansowane zabezpieczenia (EAL 6+). Cypherock X1 posiada również funkcję dziedziczenia aktywów, która pozwala na bezpieczne przekazanie kryptowalut po śmierci właściciela bez weryfikacji KYC.
Jeśli chodzi o samą wygodę użytkowania, wyświetlacz OLED oraz intuicyjny joystick umożliwiają komfortowe i bezpieczne podpisywanie transakcji. Z kolei aplikacja desktopowa CySync pozwala zarządzać aktywami z różnych portfeli w jednym miejscu.
Nasi czytelnicy mogą kupić portfel 17% taniej. Wystarczy, że podają kod promocyjny “coldwallet”.
Ledger Stax
Ledger Stax to najnowszy portfel sprzętowy firmy Ledger, który łączy innowacyjny design z funkcjonalnością.
Urządzenie posiada 3,7-calowy zakrzywiony ekran E-Ink, który zapewnia doskonałą czytelność nawet w jasnym świetle, a niski pobór energii pozwala na dłuższy czas pracy bez potrzeby częstego ładowania. Dodatkowo portfel wspiera ładowanie bezprzewodowe Qi, co eliminuje konieczność stosowania kabli.
Ledger Stax wyróżnia się też możliwością wyświetlania NFT na ekranie oraz opcją personalizacji blokady za pomocą wybranego obrazu, co sprawia, że jest szczególnie atrakcyjny dla kolekcjonerów cyfrowych aktywów.
Ponadto obsługuje ponad 5000 kryptowalut i tokenów oraz integruje się z aplikacją Ledger Live, umożliwiając zarządzanie portfelem zarówno z poziomu urządzenia mobilnego, jak i komputera. Poza standardowym przechowywaniem i przesyłaniem kryptowalut możliwy jest także staking i korzystanie z Web3.
Wszystko to czyni urządzenie kompleksowym rozwiązaniem do zarządzania cyfrowymi aktywami.
Pod względem bezpieczeństwa Ledger Stax wypada równie dobrze. Wykorzystuje bowiem certyfikowany chip Secure Element ST33K1M5 z certyfikacją CC EAL6+, co zapewnia najwyższy poziom ochrony przed atakami fizycznymi i zdalnymi. Ponadto oferuje dodatkowe funkcje, takie jak ochrona PIN-em, 24-wyrazowa fraza odzyskiwania oraz tryb ochrony, który automatycznie blokuje urządzenie w razie wykrycia zagrożenia.
Największą wadą Stax jest znacznie wyższa cena (399 USD) w porównaniu do innych portfeli Ledger, takich jak Nano X czy Nano S Plus.
Ellipal 2.0
Ellipal Titan 2.0 to zaawansowany portfel sprzętowy, który wyróżnia się pełną izolacją od internetu (air-gapped). Oznacza to, że urządzenie nie ma Wi-Fi, Bluetooth czy USB. Zamiast tego wszystkie operacje, takie jak podpisywanie transakcji, są wykonywane przy użyciu kodów QR, co eliminuje ryzyko ataków zdalnych.
Urządzenie wyposażone jest również w nowoczesny chip zabezpieczający CC EAL5+, odporny na manipulacje fizyczne i ataki. Każda próba naruszenia obudowy automatycznie kasuje wszystkie dane, chroniąc prywatne klucze użytkownika.
Solidna, metalowa konstrukcja zapewnia również odporność na uszkodzenia fizyczne.
Portfel obsługuje ponad 10 000 kryptowalut oraz tokenów, a także liczne NFT. Ponadto oferuje szeroką kompatybilność z aplikacjami DeFi, umożliwiając zarządzanie rachunkiem, wymianę aktywów oraz staking bez konieczności używania zewnętrznych giełd.
Dzięki wbudowanemu dużemu ekranowi IPS o przekątnej 4 cali i pojemnej baterii (1400 mAh) urządzenie zapewnia wygodę użytkowania przez dłuższy czas bez potrzeby częstego ładowania.
W porównaniu do poprzednika, Ellipal Titan 2.0 cechuje się też lepszą responsywnością, szybszym procesorem i bardziej przejrzystym interfejsem. Nowy model umożliwia również obsługę dłuższych fraz odzyskiwania (24 wyrazy), co zwiększa bezpieczeństwo kopii zapasowych.
Chociaż obsługa transakcji poprzez kody QR może być nietypowa dla początkujących, intuicyjna aplikacja mobilna ułatwia korzystanie z portfela i zapewnia płynne doświadczenie użytkownika.
Trezor One
Portfel sprzętowy Trezor
Trezor jest flagowym produktem czeskiej firmy SatoshiLabs. Różni się on od Ledgera Nano S wyglądem, zasadą działania i ilością obsługiwanych kryptowalut. Posiada większy i wygodniejszy wyświetlacz (128×64, maximum 6 linii tekstu). Ponadto wydaje się bardziej solidnie zbudowany. Urządzenie do działania wymaga podłączenia do komputera przy użyciu złącza USB. Trezor również jest typem portfela podpisującego i do poprawnego działania wymaga aplikacji zewnętrzenej (np. oferowanej przez producenta – myTrezor). Dostęp do portfela jest zabezpieczony kodem PIN.
Obsługiwane kryptowaluty: Bitcoin, Litecoin, Ethereum (+ wszystkie tokeny oparte na protokole ERC20), Ethereum Classic, DASH, Zcash, NEM
Warto wspomnieć, że obecnie odbywa się przedsprzedaż nowej wersji Trezora – Trezor T zawierającego wiele nowych udogodnień oraz intuicyjny kolorowy wyświetlacz.
Tangem
Tangem to innowacyjny portfel sprzętowy w formie karty, który wykorzystuje technologię NFC do bezprzewodowej komunikacji z urządzeniami mobilnymi. Dzięki temu użytkownicy mogą zarządzać kryptowalutami bez potrzeby korzystania z kabli czy dodatkowego oprogramowania.
Tangem eliminuje też tradycyjne frazy odzyskiwania (seed), co zmniejsza ryzyko ich utraty. Zamiast tego portfel opiera się na fizycznym zabezpieczeniu karty i aplikacji mobilnej, sprawiając, że dostęp do środków jest możliwy jedynie przez połączenie kartą i telefonem.
Fraza seed jest jednak możliwa do utworzenia.
Portfel obsługuje tysiące kryptowalut z ponad 59 blockchainów, a także wiele tokenów ERC-20 oraz NFT. Jego konstrukcja jest wyjątkowo lekka i trwała (karta ma zaledwie 1 mm grubości), co sprawia, że jest bardziej mobilny, niż większość konkurencyjnych rozwiązań. Idealnie sprawdzi się więc u osób, które szukają dyskretnego sposobu na przechowywanie swoich aktywów cyfrowych.
Pod względem bezpieczeństwa Tangem wykorzystuje chipy o certyfikacie EAL6+, które są stosowane w paszportach biometrycznych, co zapewnia najwyższy poziom ochrony przed atakami fizycznymi i cyfrowymi.
Każda karta Tangem generuje klucz prywatny, który nigdy nie jest ujawniany, dzięki czemu środki są chronione nawet w przypadku uszkodzenia lub utraty karty. Użytkownicy mogą zaopatrzyć się w 2 lub 3 takie karty, co pozwala na odzyskanie dostępu do środków w razie utraty jednej z nich.
Każdy kto skorzysta z poniższego linku polecającego, otrzyma 10% zniżki na portfel Tangem.
Ledger Nano S
Ledger Nano S
Ledger Nano S jest małym urządzeniem, wyglądem przypominającym pendrive. Posiada on mały wyświetlacz, dwa fizyczne przyciski służące do nawigacji i zatwierdzania akcji oraz wyjście na port USB. Obsługuje największą ilość kryptowalut oraz deweloperzy cały czas pracują nad wprowadzeniem nowych (np. NEO, Monero). Zarządzanie portfelami zazwyczaj odbywa się za pomocą dedykowanych aplikacji dla przeglądarki Chrome. Za pomocą portfela Ledger Nano S połączymy się z MyEtherWallet, co czyni go świetnym portfelem do przechowywania tokenów opartych o Ethereum. Ledger Nano S wymaga podłączenia do komputera.
Obsługiwane kryptowaluty: Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin, Ethereum (+ wszystkie tokeny oparte na protokole ERC20), Ethereum Classic, DASH, Zcash, Ripple, Stratis, Komodo, POSW, ARK, Expanse, UBIQ, PIVX, Vertcoin, Viacoin, Dogecoin, Monero, POA, WanChain, VeChain, Ontology, Kowala, ICON, Particl, RSK.
Który portfel wybrać? Czy to bezpieczne?
Zarówno Ledger Nano S i Trezor są godne polecenia, jednak z uwagi na większą ilość obsługiwanych kryptowalut polecamy Ledger Nano S. Oczywiście Trezor jest również świetnym rozwiązaniem, dlatego warto się pokierować intuicją i opiniami 🙂
Portfele są bezpieczne, jeśli ty, jako właściciel, zadbasz o ochronę i będziesz przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
Jak kupić portfel sprzętowy?
W przypadku Ledger Nano S należy się udać na stronę producenta lub zakupić portfel u autoryzowanego dystrybutora. Warto wystrzegać się zakupów od osób indywidualnych i nieznanych firm, ponieważ istnieje ryzyko ingerencji w oprogramowanie, czy odczytu kluczy prywatnych. Zawsze należy sprawdzić, czy opakowanie nie jest uszkodzone i czy nie zostało wcześniej otwarte. UWAGA: nigdy nie kupuj używanego portfela sprzętowego!
W przypadku Trezora również należy udać się na stronę producenta lub zakupić portfel u autoryzowanych sprzedawców. Koszt Trezora to 89 Euro, przy czym producent oferuje darmową przesyłkę (zajmuje ok. 5 dni – 6 tygodni) bądź wysyłkę kurierem DHL w cenie 17 euro (2-5 dni).
Warto wspomnieć, że jeżeli nie stać nas na zakup portfela sprzętowego, bądź nie posiadamy większych ilości środków i korzystanie z portfela sprzętowego będzie nieopłacalne, możemy skorzystać z opcji utworzenia taniego portfela bitcoin na USB. Przeczytaj jak stworzyć taki portfel w 5 minut.
Korzystasz z portfeli sprzętowych Ledger Nano S lub Trezor? – pozostaw swoją opinie.
Korzystam z Ledger Nano S od paru ładnych miesięcy i moja opinia jest jak najbardziej pozytywna, dlatego polecam właśnie ten portfel sprzętowy. Dobre jest to, że obsługuje dziesiątki różnych kryptowalut, przez co nie trzeba posiadać mnóstwa osobnych portfeli.
Z tego co wiem, to dodali jeszcze jakieś nowe kryptowaluty (w tym np. VeChain) i pracują nad Cardano.
Dla mnie bez wątpienia liderem na rynku jest portfel sprzętowy do kryptowalut Ledger Nano S. Korzystam od ponad roku i jestem zadowolony. Trzymam na nim prawie większość mojego portfolio. W porównaniu do innych portfeli sprzętowych, on obsługuje wiele kryptowalut – nie tylko tych najpopularniejszych, ale między innymi Monero czy IOTA (!!!), co jest dla mnie ewenementem. Podoba mi się, że Ledger Nano S jest cały czas rozwijany – ostatnio pojawiła się jedna aplikacja do zarządzania wszystkimi portfelami, dodawane są nowe kryptowaluty. Jedynie cena mogła by być ciut niższa, no ale tak czy siak nie żałuje zakupu.
PS. kupujcie Ledgera tylko od oficjalnego dystrybutora! A na pewno nie kupujcie używek XD