Ethereum to obok Bitcoin druga z najbardziej znanych na świecie kryptowalut. Popularność zawdzięcza opinii o bezpieczeństwie dokonywanych transakcji, dzięki oparciu systemu o złożoną infrastrukturę. To także rozbudowana platforma o charakterze deweloperskim. Bezpieczeństwo dokonywanych na niej transakcji warunkuje adres Ethereum, który podawany jest przez użytkownika, a który ma stanowić źródło odbioru zakupionych tokenów, który jest zgodny ze standardem ERC20. Pomyłka w specyfikacji lub podanym adresie może doprowadzić do utraty zakupionych tokenów.
Czym jest ERC20?
Najprościej mówiąc ERC20 to protokół, który składa się ze zbioru wytycznych, związanych ze specyfikacjami programistycznymi. Określają one warunki i wymagania, jakie muszą spełniać tokeny wprawione w ruch w sieci Ethereum. ERC20 jest zatem wartością, która stanowi zbiór zasad warunkujących prawidłowe i bezpieczne przeprowadzenie transakcji z udziałem Ethereum. Jego funkcjonalność umożliwia walucie wykorzystanie, przesył oraz jej bezpieczne gromadzenie.
Cechy tokenów ERC20
ERC20 jest zatem pewnym standardem określającym specyfikę techniczną i strukturę programistyczną tokenów, które stworzone zostały w oparciu o wymogi tego protokołu. Tokeny ERC20 funkcjonują w obrębie blockchainu Ethereum. To, z czego słynie implementacja ERC20 tokenów, to możliwość samodzielnego utworzenia własnego aktywa cyfrowego, a także smart kontraktu. Proces powoływania ich do życia opatrzony jest możliwością samodzielnego ustalenia wartości maksymalnej podaży, możliwości podzielności nowego tokena oraz podstawowych informacji dotyczących nazwy czy skrótu nowo powstałego tokenu. ERC20 to protokół, który dopuszcza autoryzowanie dokonania i przeprowadzenia transakcji tokenów bazujących na tych zasadach, z udziałem osób trzecich.
Funkcje wymagane przez protokół
Token bazujący na protokole ERC20 musi określać kilka funkcji. Wśród nich należy wymienić nazwę, symbol, miejsca dziesiętne określające możliwości podzielności tokenu, całkowitą pulę dostępnych tokenów, ich stan na wskazanym koncie, funkcję, która umożliwia dokonywanie transakcji, w szczególności zaś przelewów ze swojego konta na inne, możliwość przelewania tokenów na inne konta przez osoby trzecie, możliwość sprawdzenia i ustalenia maksymalnej granicy kwoty, jaką osoba trzecia może zarządzać.
Przykładowe tokeny ERC20
Wszystkie tokeny stworzone w standardzie ERC20 to waluty, które powstały na bazie łańcuchów Etherum. Wśród najbardziej popularnych walut ERC20 należy wymienić Basic Attention Token, VeChain, Golem, OmiseGo, Eos, Tron, Binance Coin, DigixDAO, ICON, Populous, RChain. Z kolei wśród znanych portfeli, które wspierają protokół ERC20 należy wymienić Ledger Nano S, imToken, Eidoo, Jaxx, Armory czy Trezor. Niedawno, Coinbase, należąca do najbardziej znanych miejsc, w których można nabywać kryptowaluty, ogłosiła, że będzie wspierała tokeny ERC20. Zakupu będzie można dokonać w dwojaki sposób: przez podpięcie karty lub tradycyjny przelew.