O kopaniu kryptowalut słyszymy stosunkowo rzadko, zwykle przy okazji dyskusji na temat nowatorskich metod inwestowania. Na czym polega ten proces i o czym pamiętać, chcąc założyć kopalnię? Na te pytania, odpowiemy w poniższym artykule.
Kopanie kryptowalut dla laików
Z matematycznego punktu widzenia, mining jest procesem polegającym na rozwiązywaniu określonych, matematycznych zadań, za pomocą zaawansowanych urządzeń komputerowych. Kopanie kryptowalut uległo przez lata ogromnej metamorfozie. Jeszcze kilkanaście lat temu, wykopanie jednego bloku wymagało zastosowania komputera o stosunkowo niewielkiej mocy obliczeniowej.
Dziś ta sama czynność wymaga zastosowania znacznie potężniejszych układów, nazywanych koparkami. Co ciekawe, hardware’u wykorzystywanego w tym celu nie można zakupić w zwykłym sklepie komputerowym, lecz na dedykowanych, profesjonalnych platformach.
Bitcoiny a algorytm
Wydajność procesu kopania kryptowalut jest uzależniona od algorytmu, definiującego ilość dostępnych bloków w sieci. Jej rozmiar jest imponujący. W 2016 roku, moc obliczeniowa wszystkich koparek razem wziętych wyniosła około 1 500 000 TH/s (terahashe na sekundę). Oznacza to, że tak skonstruowana sieć może w jednej sekundzie wywołać 1 500 000 TH prób, w celu rozwiązania pojedynczego bloku.
Nietrudno zrozumieć, że wydajność poszczególnych koparek to nie jedyny czynnik, który wpływa na szybkość rozwiązywania określonego bloku. Duże znaczenie ma tu również wspomniany algorytm, który definiuje „poziom trudności” jego wykopania, na podstawie łącznej wydajności sieci.
ASIC vs GPU
Kopanie kryptowalut odbywa się w oparciu o dwie podstawowe metody – ASIC i GPU. W pierwszej z nich, wykorzystujemy zaawansowane, dedykowane elementy scalone. Metoda GPU polega na wykorzystaniu w tym celu karty graficznej o bardzo dużej mocy obliczeniowej, zoptymalizowanej pod kątem górnictwa kryptowalut.
Zalety ASIC
– Możliwość kopania z wykorzystaniem minimalnej ilości energii.
– Wysoki Hashrate (duża opłacalność w stosunku do dedykowanych bloków).
– Znacznie mniejsza masa, niż w przypadku układów GPU.
– Stosunkowo wyższa marża, powiększona przez opłacalność i energooszczędność systemu.
Wady ASIC
– Zoptymalizowanie wyłącznie pod kątem określonej waluty – np. Bitcoina, Litecoina.
– Niewielka żywotność, głównie ze względu na wysoki poziom złożoności architektury.
– Niska cena odsprzedaży, związana z niewielkim zainteresowaniem na rynku i wzrostem trudności kopania.
Zalety GPU
– Uniwersalność konstrukcji, dzięki której koparkę można wykorzystać w innych, niż mining celach.
– Zoptymalizowanie pod kątem różnych kryptowalut.
– Możliwość obsługi instrukcji, niedostępnych z poziomu klasycznego CPU.
– Stosunkowo niewielka awaryjność układu.
Wady GPU
– Wysokie zużycie energii.
– Relatywnie duży rozmiar urządzenia, w porównaniu do kompaktowych rozwiązań typu ASIC.
Podsumowanie
Kopanie kryptowalut jest procesem wymagającym coraz większego nakładu mocy obliczeniowej, a tym samym – ceny wykorzystanych w tym celu układów. Tym samym, układy wykorzystywane w koparkach będą ulegać stałej modyfikacji i ewoluować w stronę dedykowanych, konkretnych urządzeń. Oznacza to, że niedoceniany dziś ASIC, może w przyszłości stać się jednym z najważniejszych narzędzi w procesie kopania kryptowalut.
—
Foto: descryptive.com