Profesor Wang Chun Wei (być może znajdą się tacy, których zainteresuje to, że mowa o wykładowcy finansów w University of Queensland Business School) przeprowadził badanie, które miało na celu zastanowienie się nad tym, czy USDT w poprzednim roku manipulowało ceną BTC. Konkretnie chodzi o publikację „Wpływ Tetheru na Bitcoina”.
Wniosek, jaki płynie z tej publikacji, jest następujący — nie można mówić o tym, iż USDT było głównym narzędziem do manipulacji, nie znaleziono niczego, co mogłoby na to wskazywać.
Powstanie publikacji „Wpływ Tetheru na Bitcoina” miało miejsce w maju tego roku. Co do szczegółów, użyto modelu VAR i doszło do skorelowania ceny bitcoina i dostępności USDT na rynku. Cel, jaki postawił przed sobą Wang Chun Wei to ustalenie, czy istnieje zależność pomiędzy ceną BTC i emisją USDT.
Trzeba też sobie wyraźnie powiedzieć, że każda wiadomość na temat braku powiązania między emisją USDT i ceną BTC powinna mieć przełożenie na uspokojenie rynku.
Badanie na pewno wspomoże jednostki regulujące — jednostki te powinny charakteryzować się obiektywizmem i posługiwaniem się różnymi metodami mającymi doprowadzić do prawdy.
Spoglądając jeszcze w przeszłość, podobne badania doprowadziły do tego, że Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zwróciła uwagę na giełdę Kraken, giełda ta miała mieć związek z manipulacjami rynkowymi USDT.
Nie wszyscy zgodzą się z tym, co zawiera „Wpływ Tetheru na Bitcoina”
Dobrze przy okazji wspomnieć o badaniu, za którego przeprowadzenie odpowiadał John Griffin. Zapewne nie wszyscy wiedzą, ale według tego badania dochodziło do sztucznego pompowania ceny bitcoina (winna miała być nadmierna emisja USDT). Co więcej, za powód takiej sytuacji została uznana chęć zapobiegnięcia jakiejkolwiek znaczącej korekcie w dół.