Choć większość osób kojarzy kryptowaluty głównie z bitcoinem czy etherem, w rzeczywistości projektów kryptowalutowych jest całe mnóstwo. Część z pewnością prędzej czy później zniknie z rynku, inne natomiast mają szanse nieustannie piąć się w górę i stać się w przyszłości znaczącą siłą w branży aktywów cyfrowych. Jednym z takich projektów jest kryptowaluta IOTA.
IOTA pojawiła się na rynku dosyć dawno i od razu została nazwana kryptowalutą trzeciej generacji. Z biegiem czasu zyskiwała na wartości. Jej cena w ostatnich miesiącach spadła, z racji na odwrócenie ogólnego trendu, które nastąpiło na początku roku i trwa do dziś. Gdyby IOTA nie była intrygującym projektem z pewnością podzieliłaby los innych zapomnianych kryptowalut.
Algorytm tangle – o krok dalej niż blockchain
W odróżnieniu od większości innych, także tych największych kryptowalut, twórcy waluty IOTA nie oparli jej o technologię blockchain lecz o algorytm tangle. Jego zaletą jest przede wszystkim nieograniczona skalowalność oraz możliwość wykonywania transakcji bez opłat. Owszem, trzeba przyznać, że cały system był inspirowany blockchainem, a także oparto go o wiele podobnych rozwiązań technologicznych, jednak kryptowaluta IOTA łańcucha bloków nie ma. Jeśli przypomnimy, że blockchain uważany jest za przyszłość nie tylko kryptowalut, ale również wielu innych dziedzin, można powiedzieć, że IOTA ze swoim poziomem funkcjonalności tę przyszłość wyprzedza.
Kryptowaluta IOTA posiada w pełni zdecentralizowany rejestr, a także kod źródłowy, który jest ogólnodostępny i każdy bez problemu może się z nim zapoznać. Projekt posiada jasną i klarowną deklarację white paper oraz road map, czyli plan rozwoju. Dzięki czemu inwestorzy mogli i nadal mogą kontrolować wdrażanie kolejnych etapów zapowiadanych przez deweloperów.
Portfel IOTA
Twórcy IOTA zadbali o to, by można było przechowywać i przelewać coiny za pomocą portfela. Jest on dostępny na oficjalnej stronie projektu i tylko z tego źródła należy go pobierać. Aplikacja jest prosta w obsłudze i nawet osoby, które nie za bardzo wiedzą jak korzystać z kryptowalut powinny poradzić sobie z jej uruchomieniem i użytkowaniem.
Z portfelem były pewne problemy, ale zostały one rozwiązane i w chwili obecnej można z niego korzystać w wersji desktopowej i na urządzeniach mobilnych.
Kryptowaluta IOTA pozwala na bezpłatne transakcje
Brak opłat transakcyjnych to spora zaleta kryptowaluty IOTA, która odróżnia ją od innych coinów. Standardowe transakcje kryptowalutowe są bowiem w mniejszym lub większym stopniu płatne, a tempo ich realizowania pozostawia czasem wiele do życzenia. Opłaty bywają wysokie, zwłaszcza w okresach przesilenia sieci. Jest to uciążliwe dla użytkowników, którzy regularnie wykonują sporo transakcji.
Kryptowaluta IOTA jest jedną z niewielu walut kryptograficznych oferujących bezpłatne transakcje. Na konto odbiorcy trafia dokładnie taka ilość coinów, jaka została wysłana.
Dlaczego system tangle nie wymaga opłat?
System tangle, na którym oparta jest kryptowaluta IOTA, działa w dużym stopniu dzięki zaangażowaniu samych użytkowników. Jeśli użytkownik chce zatwierdzić swoją transakcję, musi najpierw zatwierdzić dwie poprzednie oczekujące w sieci transakcje. Po wykonaniu tego działania jego transakcja staje się oczekująca, a zatwierdza ją kolejny użytkownik, który chce wykonać swoją transakcję. To taki niejako łańcuszek z użytkowników, który jednak pozwala na dokładne zabezpieczenie sieci. System działa bezpłatnie, gdyż to użytkownicy samodzielnie sprawdzają poprawność przesyłanych danych, która jest niewielka.
Kryptowaluta IOTA nie jest wydobywana
Wiele znanych i uznanych kryptowalut obecnych na wirtualnym rynku powstaje w wyniku miningu, czyli wydobywania za pomocą komputerów nazywanych koparkami. W przypadku IOTA takie zjawisko nie istnieje. Nie można zarabiać na tej kryptowalucie poprzez jej wydobycie. IOTA ma określona liczbę sztuk, które powstały od razu w pierwszym bloku. Jeśli inwestor chce posiadać coiny, musi je sobie kupić na giełdzie. Jest to jedyny sposób.
Kryptowaluta IOTA, czyli internet rzeczy
W odróżnieniu od innych kryptowalut, główny założeniem przyświecającym twórcom IOTA nie jest było udostępnienie środka płatniczego. System być przede wszystkim podstawą tak zwanego internetu rzeczy, którego koncepcja jest w ostatnich latach coraz bardziej popularna. Internet rzeczy polega na wyposażeniu codziennych sprzętów domowych w nowoczesne systemy automatycznej komunikacji, dzięki którym urządzenia będą współpracowały ze sobą bez udziału koordynatora. Internet rzeczy to podstawa tak zwanych inteligentnych domów, które nie są jedynie marzeniem przyszłości, ale w mniejszej lub większej części są już rzeczywistością. Kryptowaluta IOTA została stworzona po to, by ułatwić wiele kwestii w tym zakresie. Do internetu rzeczy nawiązuje chociażby sama nazwa waluty – IoT, czyli Internet of Thing. Można to wręcz dosłownie przetłumaczyć jako internet rzeczy.
Możliwości realnego stosowania szansą na stabilny wzrost
W ocenie opłacalności inwestowania w konkretną kryptowalutę, zawsze bierze się pod uwagę nie tylko jej sytuację na giełdach. Istotnym czynnikiem są możliwości realnego stosowania technologii za nią stojącej. Obecnie na rynku kryptowalut jest kilka tysięcy projektów, wśród których większość to twory spekulacyjne.
Kryptowaluta IOTA od początku swojego powstania miała być walutą użyteczną, a nie jedynie środkiem płatniczym. Jasne i przejrzyste zasady, nowatorski sposób działania, a także możliwość bezpłatnych transakcji to zalety, dzięki którym IOTA ma szansę przetrwać próbę czasu.