Artykuł sponsorowany
Komputery to nie tylko narzędzia pracy i komunikacji. Oczywiście ich pierwotne funkcje zakładały operowanie tylko w tak określonych ramach i ułatwianie wykonywania zadań tego typu. Z czasem jednak technologia rozwinęła się na tyle, by ktoś kreatywny przeniósł gry planszowe i ruchowe do wirtualnego świata. Pierwsza gra komputerowa – Pong – polegała na odbijaniu piłeczki dwoma belkami. Dwa kolory, dwie belki i jedna piłka – grywalność na najwyższym poziomie i to bez efektów graficznych wprawiających w zachwyt. Tak zaczęła się era gier komputerowych…
Rozwój gier komputerowych
Po wielkim sukcesie Ponga, ludzie zaczęli dostrzegać potencjał w rozrywce wirtualnej. Pojawiały się kolejne wersje tej prostej gry, które ewoluowały w Tetrisy, Puzzle, Sapery itd. Prawdziwy przełom nastąpił wraz z opracowaniem technologii 3D. Mając do dyspozycji coraz nowocześniejszy sprzęt i możliwości, twórcy gier prześcigali się w tworzeniu gier komputerowych. Każdy chciał się wyróżnić i sprawić, by to ich tytuł zyskał po latach miano klasyka. Doom, Quake, The Sims i wiele wiele innych tytułów przyciągało do komputerowych rozgrywek coraz więcej ludzi. Grali nie tylko młodzi ale i starzy. Jeśli ktoś nie miał komputera, wybierał się do licznych jeszcze kafejek internetowych i grał tam z przyjaciółmi w trybie multiplayer. Tryb rozgrywki dla wielu graczy stał się kolejnym katalizatorem rozwoju gier komputerowych. Tibia, Counter Strike, Diablo II, czy Heroes III to przedstawiciele nielicznych gier sprzed ponad dekady, które do dziś cieszą się olbrzymią popularnością, a w oparciu o nie powstają kontynuacje tych serii lub produkcje innych twórców.
Gry komputerowe w XXI wieku
Rozwój technologii komputerowej nie był niczym hamowany. Producenci ciągle rywalizują ze sobą o to kto wypuści mocniejszy komputer, lepszą kartę graficzną itd. Sprzęt, na którym tworzy się gry jest zawsze najmocniejszym dostępnym wariantem. Dzisiaj, tworzone na najbardziej zaawansowanych maszynach gry, mają często olbrzymie wymagania systemowe, którym jeszcze 15 lat temu nie sprostałyby wojskowe maszyny. Stąd też bywa tak, że nasze domowe komputery mogą okazać się niewystarczająco wydajne, byśmy mogli zagrać w najnowsze produkcje, którymi zasypują nas studia gier. Warto sprawdzić wymagania sprzętowe i porównać z parametrami naszych pecetów nim zdecydujemy się na zakup. W tym celu możemy również skorzystać z automatycznego rozwiązania – Speedtest– które przeanalizuje nasz komputer, po czym sporządzi raport, który wyjaśni nasze wątpliwości.