Rozpoczęcie przygody na rynku kryptowalut może na początku budzić niemałe wątpliwości. Użytkownicy ze statusem „beginner” zauważają pewne trudności, lecz nic bardziej mylnego! Wystarczy chęć wdrożenia się w schematy działania poszczególnych platform, na których jesteś w stanie kupić m.in. kryptowalutę Stellar, która konsekwentnie rewolucjonizuje branżę. Stellar jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut pod względem kapitalizacji.
Oparta na technologii blockchain, stanowi otwarty protokół, który powstał w celu wymiany wartości. Dzięki tokenom Lumens (XLM) łączy systemy płatności, banki i społeczność, umożliwiając rzetelny i niezawodny transfer multiwalutowy przy bardzo niskim koszcie.
Co więcej, Stellar to sieć, w której zjawisko inflacji niemalże nie istnieje – w skali roku utrzymuje się na poziomie 1%. Motywem stworzenia kryptowaluty Stellar był przede wszystkim sprzeciw wobec postępującego ubóstwa oraz zwiększenie dostępu do usług finansowych w krajach, gdzie znaczna część obywateli nie posiada kont bankowych. Stellar Development Foundation bierze pełną odpowiedzialność za dystrybucję tokenów Lumens.
Co to jest Stellar?
(XLM) – Krótka Historia
Zanim przejdziemy do sedna, kilka słów o tym, kto stoi za kreacją XLM i jak wygląda finansowa wizytówka tej kryptowaluty. Jed McCaleb i Joyce Kim to duet, który w 2014 roku wprowadził na rynek XLM.
Platforma blackchainowa pozwala na dokonywanie transakcji z natychmiastowym potwierdzeniem, zbiórki funduszy czy emisję tokenów. Wysokość opłat jest satysfakcjonująca, ponieważ bliska… zeru. Stellar Lumens pokrywa prowizje transakcji online i nie działa na algorytmach Proof of Work jak np. w przypadku bitcoinów.
Serwery obsługujące Stellar Core to główne elementy sieci, co umożliwia integrację podmiotów finansowych. Stellar doskonale radzi sobie także z mikropłatnościami.
Dlaczego? Otóż sukces w tym obszarze zawdzięcza się implementacji protokołu Stellar Consensus Protocol, tworzącemu sieć, w której zaufanie do użytkowników sieci, decentralizacja czy konsensus między serwerami będzie odbywać się co parę sekund. Tego rodzaju komunikacja między użytkownikami dzieje się cały czas.
Kryptowaluta pozwala na płatności w dowolnej walucie bez ponoszenia dodatkowych kosztów. How cool is that, huh? Podstawą działania sieci jest wypuszczanie aktywów, czyli tworzenie kredytów przez użytkowników, którzy mają bardzo wysoki priorytet.
Ponadto Stellar daje alternatywę tworzenia inteligentnych kontraktów, rachunków powierniczych czy wypuszczania własnego Initial Coin Offering (ICO), czyli pierwotnej wyprzedaży tokenów/kryptowalut (to oferta skierowana przede wszystkim do potencjalnych inwestorów, otrzymujących tokeny po uruchomieniu konkretnej sieci).
Specyfikacja Kryptowaluty Stellar
Fundamentem sieci jest Stellar Core, który weryfikuje przepływ transakcji między użytkownikami przy pomocy Stellar Consensus Protocol. Każdy element protokołu jest w stanie ustalić liczbę głosów reprezentujących akceptację konkretnego głosowania. Sieć z rdzeniem Stellar Core jest częścią Stellar Network.
Połączenie z docelową siecią, aby móc dokonywać transakcji następuje przez API Horizon, czyli serwer Restfull, co umożliwia użytkownikom dokonywanie operacji z poziomu swojego konta. Protokół HTTP pozwala na podłączenie przez internet dzięki bardzo prostym narzędziom developerskim SDK Stellar w kilku językach, m.in. JavaScript, Java czy Go. Użytkownik decyduje o tworzeniu aktywów w takiej postaci, jaką uważa za słuszną (ICO, dolary, etc.) przy pomocy właściwego kodu.
Identyfikacja klienta w sieci składa się z weryfikacji podstawowych danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, daty urodzenia i miejsca zamieszkania. Transakcja jest podpisywana przez osobę, która uruchamia transfer, w następstwie czego odpowiedni algorytm w kryptograficzny sposób potwierdza tożsamość użytkownika i jego upoważnienia do wykonywania tego rodzaju transakcji.
Kryptowaluta Stellar realizuje systemy połączonych rozwiązań płatniczych, a token stanowi trzon we wszystkich transakcjach przeprowadzanych w sieci. Prywatność wszystkich transakcji zapewnia specjalnie dedykowany klucz lub Lightning Network, jeśli ten wariant jest dostępny w przypadku konkretnej instytucji finansowej i możliwości systemowych danej komórki.
Inwestując w kontrakty CFD u tego dostawcy, 78% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze. Należy upewnić się, że rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Najlepsze Platformy do Zakupu Stellar
Zarówno tokenami cyfrowymi, jak i kryptowalutami handluje się online. Waluty wirtualne, nie wykluczając XLM, można nabywać i sprzedawać na platformach nazywanych giełdami kryptowalutowymi, np. Binance. Ponadto popularne kryptowaluty dostępne są dla użytkowników za pośrednictwem e-kantorów typu Coinbase czy automatów kryptowalutowych.
W przypadku kantorów warto zwrócić uwagę na kurs i nierzadko wysokie opłaty transakcyjne. W sieci użytkownik może działać na wielu giełdach, z czego każda z nich wspiera inne kryptowaluty.
Do najpopularniejszych platform, które umożliwiają zakup Stellar Lumens należą Binance, 24/7 Cryptocurrencies. Zazwyczaj na giełdach przyjmowane są dolary i euro, dzięki którym możesz kupić konkretne kryptowaluty, a w konsekwencji wymieniać je później na te mniej znane.
Zanim jednak staniesz się aktywnym użytkownikiem na rynku krypto, Twoim obowiązkiem jest stworzenie wirtualnego portfela, do którego trafi Stellar Lumens. Dlaczego? To pozwoli uniknąć wszelkich nieporozumień i sytuacji, w których mógłbyś stracić kryptowalutę, zostawiając ją wyłącznie na giełdzie. Jeżeli chciałbyś zabezpieczyć środki jeszcze lepiej, przeczytaj naszą recenzję Ledger Nano S,a następnie przetestuj go sam!
FAQ – Najczęściej Zadawane Pytania