Aktywny handel na giełdzie wydaje ci się za trudny? Szukasz alternatywnego sposobu zarabiania na cardano i innych kryptowalutach? Co powiesz na propozycję, która jest niemal całkowicie pozbawiona ryzyka? Chodzi oczywiście ADA staking, czyli pasywne pomnażanie coinów.

W artykule przyglądamy się temu zagadnieniu bliżej. Sprawdzamy, gdzie najlepiej stakować cardano, jak to się robi i czy w ogóle warto.

Poświęć czas na lekturę, a pasywne zarabianie na ADA i innych kryptowalutach przestanie być dla ciebie tajemnicą.

 

 

Najlepsze miejsca do stakowania kryptowalut

 

Zastanawiasz się, jakie jest najlepsze miejsce na staking ADA i innych kryptowalut? W poniższym rankingu zebraliśmy wiodące platformy, które go umożliwiają.

 

1. Binance

binance logo

Binance działa na rynku od 2017 roku. Jest największą giełdą kryptowalut na świecie pod względem wolumenu obrotu. Oprócz możliwości handlu ponad 500 cyfrowymi monetami oferuje także szereg dodatkowych funkcji i usług. Jedną z nich jest staking.

Na giełdzie możesz zarabiać pasywnie za pomocą dziesiątek różnych kryptowalut, a roczna stopa zwrotu (APY) potrafi być naprawdę atrakcyjna, bowiem w niektórych przypadkach wynosi nawet 23%.

Stakować możesz również Cardano (ADA). W tym przypadku APY wynosi maksymalnie 3,9% (zależy od okresu blokady).

Plusy:

  • Wygoda obsługi;
  • Dziesiątki kryptowalut do stakowania;
  • Atrakcyjne APY (nawet 23%);
  • Elastyczne okresy blokady.

Minusy:

  • Niskie oprocentowanie w przypadku niektórych monet.

 

Załóż Konto

 

2. Aqru.io

 

 

Logo Aqru.io

 

Aqru jest regulowanym dostawcą usług stakowania kryptowalut, który oferuje z góry ustalone oprocentowanie w wysokości nawet 12%. Jako że podlega nadzorowi państwa litewskiego i posiada tamtejszą licencję, gwarantuje bezpieczeństwo twoich funduszy na europejskim poziomie.

Mimo że cardano staking jeszcze nie znajduje się w ofercie Aqru, może się w niej niedługo pojawić, gdyż dostawca usług działa na rynku od niedawna.

Jednak warto się nim zainteresować, ponieważ oferuje stakowanie innych popularnych kryptowalut (bitcoin, ether, tether, dai, USD coin). Ponadto aplikacja jest wyjątkowo prosta w obsłudze.

Plusy:

  • Prostota obsługi;
  • 5 kryptowalut do stakowania;
  • Wysokie oprocentowanie (w zależności od kryptowaluty nawet 12%);
  • Bezpieczeństwo (platforma licencjonowana w Europie).

Minusy:

  • Mały wybór kryptowalut.

 

Załóż Konto

 

 

3. Crypto.com

 

 

Logo Crypto.com

 

Na trzecim miejscu plasuje się giełda kryptowalut, która oferuje szeroki wybór usług związanych z cyfrowymi aktywami. Jedną z nich jest oczywiście staking. Możesz dołączyć do puli stakowania (z ang. stake pool) ponad 40 kryptowalut, wśród których znajduje się również cardano.

Oprocentowanie w skali roku wynosi nawet 14,5% (w zależności od coina).

Co więcej, Crypto.com działa na maltańskiej licencji, czyli jest oficjalną i legalną firmą.

Plusy:

  • Dużo możliwości dla fanów kryptowalut;
  • Ponad 40 coinów do stakowania;
  • Wysokie nagrody za staking (do 14,5%);
  • Bezpieczeństwo (firma działa na maltańskiej licencji).

Minusy:

  • Nagrody zależne od kapitału obecnego na koncie giełdowym.

 

Załóż Konto

 

 

4. Coinbase

 

 

Logo Coinbase

 

 

Na ostatnim miejscu uplasowała się największa amerykańska giełda kryptowalut. Tak jak poprzednik, oferuje wiele usług fanom technologii blockchain (z ang. the blockchain technology), a jedną z nich jest staking.

Do wyboru masz aktualnie 6 kryptowalut, wśród których znajdują się: ETH, ALGO, XTZ, ATOM, DAI, USDC. Póki co ADA nie jest dostępna, ale giełda regularnie rozwija swoją ofertę.

Oprocentowanie w skali roku wynosi nawet 5% (w zależności od kryptowaluty).

Coinbase działa pod nadzorem amerykańskich instytucji państwowych, a ponadto jest zarejestrowane w FinCEN.

Plusy:

  • Wygoda obsługi;
  • 6 kryptowlalu do stakowania;
  • Mnóstwo innych funkcji;
  • Bezpieczeństwo.

Minusy:

  • Wciąż skromna ilość kryptowalut do wyboru, jeśli chodzi o staking.

 

Załóż Konto

 

 

Jak działa staking ADA?

 

Staking rozpoczniesz na dwa sposoby. Jednym z nich jest pobranie odpowiedniego oprogramowania i samodzielne stakowanie kryptowaluty. Natomiast drugi to dołączenie do wspólnej puli (z ang. the pool) stakowania.

Poniżej tłumaczymy każdy z nich.

 

 

Stakowanie na własną rękę

 

Dobra wiadomość jest taka, że w sieci (z ang. the network) cardano nie liczy się tak bardzo twój sprzęt komputerowy. O wiele ważniejszą rolę gra liczba tokenów, które posiadasz.

Dlatego, jeśli chcesz zacząć zarabiać pasywnie na własną rękę, dobrze by było, gdybyś był właścicielem jak największej ilości coinów. Wynika to z faktu, że algorytm Proof-of-Stake sieci ADA nagradza weryfikatorów, zaś największą szansę na zweryfikowanie bloku posiadają właściciele największej ilości kryptowaluty.

Aktualnie konkurencja na tym polu jest na tyle duża, że pojedynczy inwestor ma bardzo skromne możliwości zarobku. Dużo prostszym wyjściem jest dołączenie do staking poola.

 

 

Stakowanie w grupie

 

Tzw. staking poole opierają się na potędze wspólnoty. Im więcej użytkowników dołączy do danej puli, tym silniejsza staje się sieć. Jednak minus jest taki, że nagrody za stakowanie (z ang. staking rewards) dzielą się na wszystkich członków danej grupy.

Mimo wszystko wspomniane rozwiązanie jest wygodniejsze i daje drobnym inwestorom szansę na pasywny zarobek (przeczytaj również nasz poradnik „Kryptowaluty: Jak Zacząć?”).

Ponadto operatorzy puli stakowania (z ang. pool operators) zwykle udostępniają bardzo prostą w obsłudze platformę i wykonują większość żmudnej pracy za ciebie.

 

Załóż Konto

 

 

Dla kogo jest ADA staking?

 

Staking Kryptowaluty wciąż uznajemy za bardzo ryzykowną inwestycję, ale mimo to każdy może na nich zarabiać. Aby się zabezpieczyć, przy stakowaniu ulokuj w puli ADA (z ang. the pool of ADA) tylko taką ilość gotówki, której ewentualna strata nie będzie cię bolała.

Tak czy inaczej pasywne zarabianie w ten sposób jest odpowiednie dla każdego, kto pragnie zdywersyfikować swoje portfolio. Dzięki dużej liczbie usługodawców obecnych na rynku nie musisz znać się na technologii ani tworzyć własnych węzłów sieci.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że stakowanie cardano (ADA) jest rodzajem długoterminowej inwestycji. Zamiast przechowywać kryptowaluty w portfelu, gdzie leżą bezużytecznie, umieszczasz je w czymś na wzór konta oszczędnościowego.

Jeśli jednak handlujesz cyfrowymi aktywami na bieżąco, taki sposób zarobku raczej nie jest dla ciebie. Dużo bliższe twojemu sercu będą instrumenty pochodne (np. kontrakty CFD).

Dzięki tym ostatnim wykorzystasz dźwignię finansową, zarobisz na spadkach kursu i na tej podstawie stworzysz własne strategie inwestycyjne. Nie ma to nic wspólnego ze stakingiem. Wręcz przeciwnie — nawet nie musisz posiadać kryptowalut, żeby zarabiać na handlu CFD.

Chciałbyś zarabiać na innej monecie? Dowiedz się więcej o stakingu polkadot!

 

 

Zalety i wady stakowania cardano

 

Jeżeli wciąż nie wiesz, czy stakowanie jest dla ciebie, sprawdź poniższe zestawienie jego zalet i wad. Powinno rozwiać twoje wątpliwości.

Zalety:

  • Rosnąca popularność algorytmu PoS;
  • ADA to obiecujący token;
  • Wynikający z dwóch powyższych potencjał wysokich zarobków;
  • Stakowanie jest podobne do dywidend na rynku akcji;
  • Łatwość obsługi.

Wady:

  • Ryzyko inwestycyjne wciąż obecne;
  • Zyski pojawiają się dopiero w dłuższej perspektywie czasu.

 

Załóż Konto

 

 

Podsumowanie

 

Stakowanie ADA nie tylko przynosi zyski inwestorom, ale również jest w najlepszym interesie sieci (z ang. best interest of the network), gdyż zwiększa jej bezpieczeństwo i pośrednio wartość.

Co więcej, zarabiasz nie tylko na nagrodach ze stakingu, ale również wtedy, gdy ogólna wartość kryptowaluty rośnie. W efekcie ogólnie zyski mogą ulec jeszcze większemu pomnożeniu. Tym bardziej, że cardano jest (z ang. the cardano is) jednym z najlepszych projektów na rynku.

Jednak mimo wszystko pamiętaj o ryzyku, które wiąże się z kryptowalutami.

Jeżeli szukasz prostego sposobu na rozpoczęcie stakowania, wybierz aplikację Binance. Natomiast jeśli interesuje cię wyłącznie ADA, polecamy Crypto.com.

 

Załóż Konto

 

 

FAQ — Najczęściej zadawane pytania

 

Czy warto stakować cardano?
Cardano warto stakować przede wszystkim wtedy, gdy posiadasz dużą liczbę tokenów. Nagrody są procentowe, więc w dużej mierze zależą od tego, ile stakujesz (z ang. how much can you stake). Ponadto zysk będzie większy, jeśli ogólna wartość kryptowaluty będzie rosła.
Czy mogę przenieść cardano z jednej puli do innej?
Możesz. Tylko od ciebie zależy, co robisz ze swoimi własnymi krypto (z ang. your crypto holdings). Weź jednak pod uwagę, że niektórzy dostawcy wymagają „zamrożenia” kapitału w puli na pewien okres. Dlatego zapoznaj się z warunkami korzystania z usługi, zanim do niej dołączysz.
Co to jest cardano staking?
Cardano staking jest sercem sieci ADA. To właśnie za pomocą algorytmu PoS (Proof-of-Stake) nowe bloki są weryfikowane i dołączają do blockchaina. Odbywa się to za pośrednictwem samych użytkowników, którzy za stakowanie otrzymują nagrody.