W 2021 roku doszło do co najmniej 20 ataków hakerskich, podczas których złodzieje ukradli z giełd kryptowalut minimum 10 milionów USD. Zaś w 6 z tych przypadków cyfrowi włamywacze przejęli ponad 100 milionów USD w trakcie jednego napadu.

Na pewno nie chcesz, żeby również twoje kryptowaluty znalazły się w kieszeni złodzieja? W takim razie dobrze zastanów się, która giełda DeFi odpowiednio je zabezpieczy.

Nie wiesz, na co zwracać uwagę przy wyborze pośrednika? Pozwól sobie pomóc! W artykule przygotowaliśmy ranking najlepszych giełd DeFi w tym roku, a ponadto podpowiadamy, co brać pod uwagę podczas poszukiwań tej jedynej.

 

 

Najlepsze giełdy DeFi w tym roku:

 

  1. DeFi Swap — nowa i obiecująca zdecentralizowana platforma handlowa. Umożliwia anonimową wymianę tokenów i pasywne zarabianie.
  2. Binance – wiodąca giełda kryptowalut z szeroką ofertą aktywów.
  3. Libertex — broker z ponad 20-letnim doświadczeniem, umożliwiający spekulacje cenowe na tokenach DeFi w bardzo dobrych warunkach.

 

Załóż Konto

 

 

Jak działa DeFi?

 

DeFi zdecentralizowane finanse DeFi (czyli zdecentralizowane finanse) działa w obrębie sieci blockchain i umożliwia korzystanie z usług finansowych bez ingerencji pośredników.

Dlaczego jest to istotne? Ponieważ centralne instytucje (np. banki) niepotrzebnie spowalniają i komplikują transakcje, a na domiar złego oferują ci mniejszą kontrolę nad własnymi pieniędzmi.

Nawet kiedy kupujesz kawę za pomocą karty debetowej, bank (lub inny pośrednik) kontroluje transakcję i zapisuje ją w swojej księdze rachunkowej.

Główną zaletą DeFi jest fakt, że potrafi obejść się bez tego nadzoru.

Ponadto zdecentralizowane finanse wykorzystują technologię blockchain i inteligentne kontrakty (ang. smart contracts) do realizacji bardziej zaawansowanych usług finansowych, nie tylko wymiany wartości. Zalicza się do nich możliwość (ang. this includes the ability):

  • udzielania i zaciągania pożyczek;
  • pasywnego zarabiania (poprzez staking lub yield farming);
  • kupowania ubezpieczeń;
  • anonimowego handlu;
  • obstawiania wyników przyszłych wydarzeń (jak u bukmachera).

Jednak warto wziąć pod uwagę, że DeFi wciąż jest bardzo młodym rynkiem i jeszcze wiele przed nim. Innymi słowy (ang. in other words): w przyszłości w branży pojawi się o wiele więcej usług i nowych funkcji.

 

Załóż Konto

 

 

Jak działają tokeny DeFi?

 

Tokeny Defi (ang. DeFi tokens) mają kilka zastosowań. Jeżeli mówimy o tokenach natywnych dla danej sieci blockchain (które zwykle mają tę samą nazwę, co sieć), służą one do transferu wartości z miejsca na miejsce i zabezpieczania sieci.

Niekiedy pełnią także rolę użytkową, czyli są niezbędne do obsługi danej platformy DeFi lub dają ich posiadaczom prawo głosu w sprawach związanych z przyszłością danego projektu kryptowalutowego.

 

 

Wady i zalety korzystania z DeFi

 

Wiesz już, czym są monety DeFi (ang. what are DeFi coins) i jaką pełnią rolę. Teraz przyjrzymy się zaletom i wadom inwestycji w ten sektor rynku kryptowalut.

Plusy:

  • Ogromny potencjał rozwoju;
  • Niski próg wejścia (wiele tokenów DeFi jest bardzo tanich);
  • Wedle historycznych danych tokeny DeFi są jednymi z najbardziej rentownych kryptowalut;
  • Możliwość pasywnego zarobku;
  • Anonimowe usługi finansowe;
  • Pełna transparentność większości projektów.

Minusy:

  • Wiele projektów cechuje się wysokim ryzykiem inwestycyjnym.

 

Załóż Konto

 

 

Jakie są najlepsze giełdy DeFi w Polsce?

 

O najlepszych giełdach DeFi w Polsce wspomnieliśmy już na początku artykułu. Jednak teraz przyjrzymy się każdej z nich dokładniej, dzięki czemu dowiesz się, dlaczego właśnie one znalazły się w naszym rankingu.

 

 

1. DeFi Swap

 

 

Logo DeFi Swap

 

Platforma DeFi Swap jest jeszcze bardzo młoda, ale już dziś cieszy się dużą popularnością, a wielu inwestorów uważa ją za najlepszą zdecentralizowaną giełdę na rynku. Powód jest prosty: łatwa w obsłudze platforma i obecność wszystkich najważniejszych funkcji (handel, staking, yield farming).

Na giełdę wejdziesz poprzez przeglądarkę internetową z dowolnego urządzenia, a ponadto twórcy pracują nad aplikacją mobilną dla użytkowników telefonów i tabletów.

W ofercie znajduje się ponad 50 popularnych tokenów DeFi (ang. DeFi tokens), w tym DAI, USDC, USDT czy ANKR. Co więcej, z biegiem czasu lista będzie się powiększała.

Jako że platforma działa w sieci Binance Smart Chain (on the Binance Smart Chain), zapewnia ten sam poziom bezpieczeństwa. Kolejną zaletą tego faktu jest to, że aby z niej skorzystać, wystarczy kupić popularny binance coin.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o możliwości pasywnego zarobku. Jeżeli dostarczasz płynności platformie (ang, provide liquidity to the platform), otrzymujesz w zamian nagrody w postaci kryptowalut. Masz do wyboru staking i yield farming, a stopa zwrotu sięga aż 75% w skali roku!

Ostatnią, ale nie mniej ważną zaletą giełdy jest jej natywny token, DeFi coin.

Spośród innych wyróżnia się tym, że jego posiadacze regularnie otrzymują dywidendy — nawet bez stakowania! Dzięki tej i innym funkcjom może pretendować do miana ogólnie najlepszej monety DeFi (ang. overall best defi coin).

Przeczytaj, dlaczego warto wypróbować DeFi Swap!

Plusy:

  • Łatwa w obsłudze platforma;
  • Wysoki przychód ze stakowania i yield farmingu;
  • Pełna decentralizacja i anonimowość;
  • Brak konieczności rejestracji;
  • Ponad 50 tokenów DeFi w ofercie;
  • Działa na bazie uznanej sieci BSC.

Minusy:

  • Krótki staż, a przez to brak ugruntowania na rynku.

 

Załóż Konto

 

2. Binance

binance logo

Binance to wiodąca giełda kryptowalut, która oferuje swoim użytkownikom możliwość handlu szeroką gamą ponad 500 monet cyfrowych, co jest kluczowe dla efektywnej dywersyfikacji inwestycji.

Jednym z głównych atutów platformy są niskie opłaty transakcyjne, które osiągają poziom maksymalnie 0,1% za każdą transakcję. Co więcej, posiadacze Binance Coin (BNB), natywnej kryptowaluty giełdy, mogą skorzystać z dodatkowych rabatów w wysokości 25%.

Jednak Binance nie ogranicza się tylko do atrakcyjnych opłat. Oferuje również rozbudowane narzędzia do analizy rynku dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Zaś dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kryptowalutami, dostępny jest intuicyjny interfejs zakupowy.

Co równie ważne, bezpieczeństwo aktywów jest priorytetem dla Binance. Dlatego ci, którzy poszukują bezpiecznego miejsca do przechowywania swoich środków, mają do dyspozycji Trust Wallet — zdecentralizowany portfel, który zapewnia wysoki poziom ochrony i prywatności. Alternatywnie użytkownicy mogą korzystać z portfela giełdowego Binance, zabezpieczonego dwuskładnikową autoryzacją (2FA), szyfrowaniem SSL i białą listą IP.

Jakby tego było mało, Binance daje dostęp do bogatej oferty zdecentralizowanych aplikacji (dApps) oraz różnorodnych funkcji, w tym stakingu, miningu, rynku NFT oraz pożyczek kryptowalutowych.

Plusy:

  • Ponad 500 kryptowalut w ofercie;
  • Niskie opłaty handlowe;
  • Dostęp do rynków spot, margin, futures oraz opcji;
  • Multum dodatkowych usług i funkcji;
  • Bezpieczny portfel zdecentralizowany;
  • Szereg dodatkowych zabezpieczeń chroniących środki klientów.

Minusy:

  • Problemy regulacyjne w niektórych państwach.

 

Załóż Konto

 

3. Libertex

 

 

Libertex logotyp

 

W przypadku Libertex masz do czynienia z brokerem CFD, który umożliwia ci spekulowanie na temat cen różnych aktywów, w tym ponad 50 par kryptowalut. Co więcej, Libertex oferuje swoje usługi już od ponad 20 lat.

Spośród konkurencji wyróżnia się tym, że nie narzuca żadnych spreadów. Zamiast tego obowiązują prowizje od transakcji, ale też nieduże.

Ponadto dużą zaletą Libertex są dostępne platformy handlowe. Masz do wyboru aż trzy: autorską oraz MetaTradera w wersji 4 i 5.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że broker podlega regulacjom CySEC.

Dzięki temu masz pewność, że stosuje się do europejskich kryteriów bezpieczeństwa, a twoje fundusze są dodatkowo chronione.

Poznaj opinie o Libertex!

Plusy:

  • Ponad 20 lat doświadczenia;
  • Zerowe spready;
  • Niewielkie prowizje od transakcji;
  • Trzy platformy handlowe do wyboru;
  • Ponad 50 par kryptowalut do handlu;
  • Bezpieczeństwo (broker regulowany przez CySEC).

Minusy:

  • W ofercie wyłącznie kontrakty CFD.

 

Załóż Konto

 

 

 

Jak założyć konto na Binance?

 

Wiesz już, jakie są najlepsze giełdy DeFi w 2022 roku (ang. in 2022). Jednak jeśli chcesz kupić jakieś tokeny (ang. if you are looking to buy tokens), przyda ci się wiedza o tym, jak to zrobić.

Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik w oparciu o przystępną platformę Binance. Krok po kroku przeprowadzimy cię od rejestracji aż do kupna kryptowalut.

Cały proces zajmie maksymalnie kwadrans.

 

 

Rejestracja

 

binance formularz kontaktowy Aby założyć konto, odwiedź oficjalną stronę Binance. Znajdziesz tam przycisk „Dołącz teraz”. Kliknij go, a przejdziesz do formularza rejestracyjnego.

Jest bardzo krótki. Podajesz w nim jedynie nazwę użytkownika, hasło i adres e-mail. Gdy to zrobisz, wyraź zgodę na regulamin brokera i utwórz rachunek.

Istnieje też możliwość rejestracji za pomocą konta Google lub Facebook.

 

 

Weryfikacja

 

Jako że Binance podlega regulacjom instytucji nadzoru finansowego, przed skorzystaniem z wszystkich możliwości platformy handlowej niezbędna jest weryfikacja tożsamości.

Przejdziesz ją pomyślnie, gdy wyślesz brokerowi skany dowodu osobistego (lub paszportu) i dowodu rezydencji (np. wyciągu z banku z adresem).

Gdy pracownicy potwierdzą twoją tożsamość, odblokują pełne funkcje konta.

 

 

Konto demo

 

Zanim przejdziesz do inwestycji na żywo, poćwicz na koncie demo. Dzięki niemu przetestujesz wszystkie możliwości platformy handlowej i zawrzesz pierwsze transakcje bez ryzyka utraty pieniędzy.

Jak to możliwe? Wszystko odbywa się na fikcyjnym obrazie rynku, który 1:1 naśladuje prawdziwą giełdę. Zaś ty masz do dyspozycji dużą sumę wirtualnych pieniędzy. Właśnie je wykorzystujesz podczas transakcji na koncie demo.

Dlatego jest to najlepsza forma nauki, jaką możesz sobie wyobrazić. Sprawdzasz swoje umiejętności inwestycyjne w praktyce i bez ryzyka!

 

 

Wpłata środków

 

Chcesz przejść do handlu na żywo? W takim razie najpierw zasil swój rachunek inwestycyjny. W tym celu kliknij przycisk „Wpłać środki” na platformie handlowej Binance.

Wyświetli się nowe okno, w którym podasz kwotę i wybierzesz metodę przelewu.

W przypadku tej ostatniej masz szeroki wachlarz opcji — od przelewu bankowego i karty debetowej/kredytowej, do e-portfeli typu PayPal.

Na koniec zatwierdź swoją decyzję i przelej środki.

Weź jednak pod uwagę, że minimalny depozyt w Binance wynosi 50 USD. Co najmniej tyle musisz wpłacić na konto inwestycyjne.

 

 

Inwestycja

 

Pieniądze znalazły się na rachunku? W takim razie od tego momentu (ang. as of now) możesz inwestować w kryptowaluty.

W wyszukiwarce brokera podaj nazwę (ang. enter the name) dowolnego tokena DeFi. Jeżeli znajduje się w ofercie Binance, pojawi się w wynikach poniżej.

Kliknij go, a przeniesiesz się do zakładki ze szczegółowymi informacjami na temat wybranej kryptowaluty. Zapoznaj się z nimi.

Gdy już to zrobisz, przejdź do inwestycji.

W kolejnym oknie ustalisz kryteria transakcji. Wpisz ilość kryptowaluty, którą chcesz kupić i upewnij się, że dźwignia finansowa jest na poziomie x1 (w przeciwnym wypadku nabędziesz kontrakt CFD).

Gdy wszystko ustalisz, kup monetę DeFi (ang. buy DeFi coin).

 

Załóż Konto

 

 

Najlepsza giełda DeFi: na co warto zwrócić uwagę?

 

Zanim zdecydujesz się skorzystać z usług jakiejkolwiek giełdy, która posiada w ofercie tokeny DeFi, sprawdź jej jakość na własną rękę. Jak? Istnieje kilka głównych kryteriów, które musisz wziąć pod uwagę.

Poniżej przyglądamy się każdemu z nich.

 

 

Opłaty

 

Monety, długopisy i umowy Pierwszą i najważniejszą kwestią są koszty korzystania z platformy — zarówno te handlowe, jak i niezwiązane z handlem.

W końcu w bezpośredni sposób przekładają się na twój potencjał zysku.

Jeżeli chodzi o koszty handlowe, w grę wchodzą przede wszystkim prowizje od transakcji oraz spready.

Sprawdź ich wysokość (szczególnie wtedy, gdy masz zamiar regularnie i często handlować).

Natomiast wśród kosztów niezwiązanych z handlem znajdują się prowizje od wpłaty lub wypłaty środków, opłata za brak aktywności, etc. Coraz więcej platform inwestycyjnych od nich odchodzi, ale w niektórych wciąż są obecne.

 

 

Oferta aktywów

 

Jeżeli chcesz inwestować w najlepsze monety DeFi (ang. best DeFi coins), upewnij się, że znajdują się one w ofercie danej platformy. Większość usługodawców posiada na swoich listach najpopularniejsze tokeny, ale z tymi mniej znanymi bywa różnie.

Dlatego zanim skorzystasz z danej platformy, sprawdź, czy posiada interesujące cię kryptowaluty.

 

 

Funkcje i narzędzia analityczne

 

Każdy dostawca usług inwestycyjnych oferuje klientom zestaw funkcji, które mają ułatwić zarabianie na rynku. Są to np.:
sygnały inwestycyjne,

  • copy trading,
  • staking i inne formy pasywnego zarabiania,
  • czy chociażby narzędzia analityczne.

Jeśli zależy ci na jakichś konkretnych funkcjach platformy handlowej, upewnij się, że je posiada. Weź też pod uwagę ilość narzędzi analitycznych, do których uzyskasz dostęp. U każdego usługodawcy ich rodzaj i liczba mogą być inne.

 

Załóż Konto

 

 

Konto demo

 

Konto demo O koncie demo wspominaliśmy już w poradniku zakładania konta, dlatego tutaj tylko przypominamy, że jest ono najlepszym sposobem na naukę inwestycji w praktyce.

Ponadto zwiększa wiarygodność usługodawcy. W końcu bez jakichkolwiek zobowiązań przetestujesz jego platformę i ocenisz, czy ci się podoba.

Jednak warto zaznaczyć, że konto demo dotyczy tylko scentralizowanych usług. Na giełdach DEX (zdecentralizowanych) nie ma takiej opcji.

 

 

Opinie inwestorów

 

Jednym z najlepszych sposobów na przekonanie się o tym, czy dana platforma spełnia swoje zadanie, jest lektura opinii niezależnych inwestorów. Znajdziesz je na wielu stronach poświęconych inwestycjom (i nie tylko).

Jeżeli większość ocen jest pozytywna, wiarygodność platformy rośnie.

Opinie niezależnych inwestorów przydadzą ci się przede wszystkim w przypadku giełd DEX, gdyż nie mają one żadnego centralnego ośrodka władzy. Nie podlegają też regulacjom, tak jak legalnie działające, tradycyjne platformy.

 

 

Obsługa klienta

 

Obsługa klienta Mimo że na co dzień rzadko zwracamy uwagę na obsługę klienta, szybko przypominamy sobie o jej istnieniu, gdy natrafimy na problem nie do przejścia.

Dlatego dobrze jest, gdy pracownicy platformy są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Ponadto usługodawca powinien oferować co najmniej kilka dróg kontaktu, np.:

  • e-mail,
  • live chat,
  • połączenie telefoniczne.

 

 

Materiały szkoleniowe

 

Niektóre platformy udostępniają rozbudowane materiały szkoleniowe, z których nauczysz się wielu rzeczy na temat inwestycji i samej platformy handlowej.

Mimo że na pozór nie jest to aż tak istotna kwestia, w praktyce bardzo przydaje się początkującym (bardziej zaawansowanym czasem też).

Co więcej, rozbudowane treści edukacyjne (ang. educational content) pokazują, że dany usługodawca dba o swoich użytkowników.

 

Załóż Konto

 

 

Dlaczego warto korzystać z usług sprawdzonych giełd DeFi?

 

zdecentralizowane finanse Z usług sprawdzonych giełd DeFi warto korzystać chociażby dla bezpieczeństwa. Jeśli twój kapitał jest chroniony (ang. capital is protected), śpisz spokojnie.

Nie zaskoczą cię nieprzyjemne niespodzianki, jak np. informacja, że twoja giełda została okradziona.

Właśnie dlatego w przypadku scentralizowanych platform stawiaj na te, które posiadają licencję europejskich komisji finansowych.

Na rynku znajdziesz również wiele takich, które działają bez licencji, ale korzystanie z ich usług jest bardzo ryzykowne.

Natomiast w przypadku zdecentralizowanych platform sprawa wygląda nieco inaczej.

Na giełdach DEX nie ma podziału na platformy licencjonowane i bez licencji. Każda działa bez nadzoru, co jest głównym celem decentralizacji. Dlatego zanim skorzystasz z usług którejkolwiek, sprawdź jej wiarygodność. Jak? Oceń założenia projektu, zweryfikuj jego twórców, zbadaj opinie niezależnych inwestorów — opcji jest wiele.

To jeszcze nie wszystko.

Jeżeli jesteś początkującym inwestorem, dobra platforma handlowa znacznie ułatwi ci handel i zawieranie transakcji. Oczywiście oprogramowanie samo w sobie nie gwarantuje sukcesu i zysków, ale może się do nich przyczynić.

Ponadto skorzystasz z sekcji edukacyjnej (jeśli dany dostawca ją posiada), gdzie dowiesz się więcej o inwestycjach i zwiększysz swoje umiejętności. Pomoże w tym również konto demonstracyjne, o którym już wspominaliśmy. Dzięki niemu sprawdzisz swoją wiedzę i umiejętności w praktyce.

Pamiętaj, że platforma inwestycyjna powinna przede wszystkim odpowiadać twoim potrzebom i oczekiwaniom. Jeśli źle dobierzesz usługodawcę, będzie nie tylko uciążliwy, ale skutecznie zniechęci cię do handlu monetami DeFi.

Co gorsza, prawdopodobnie przyczyni się również do zwiększenia ilości przegranych transakcji.

 

 

Czy monety DeFi są dobrą inwestycją?

 

Monety DeFi (ang. DeFi coins) mogą być dobrą inwestycją, jeśli chcesz ulokować kapitał w niszy rynkowej, która rozwija się w szybkim tempie.

Jednak nie zapominaj, że (podobnie jak w przypadku reszty kryptoaktywów) ich kurs jest bardzo niestabilny, a wartość wysoce spekulacyjna. Dlatego zanim zainwestujesz w którykolwiek z projektów DeFi, samodzielnie oceń, czy warto.

Poniżej zebraliśmy kilka kwestii związanych z tą niszą, które warto wziąć pod uwagę.

 

 

Rozwój rynku

 

Rozmowę o DeFi zacznijmy od sprawdzenia, jak bardzo branża rozwinęła się od początku swojego istnienia.

Wedle CoinMarketCap w dniu pisania artykułu cała branża zdecentralizowanych finansów posiada kapitalizację rynkową (ang. market cap) o wartości blisko 63 miliardów USD. Mimo że na pierwszy rzut oka kwota wydaje się ogromna, w porównaniu do ogólnej wartości rynku kryptowalut (ponad 1,2 biliona USD) nie jest to wiele.

Możemy z tego wyciągnąć wniosek, że DeFi wciąż jest wysoce niedocenianie i ma ogromną przestrzeń do wzrostu.

 

 

Duży zwrot z inwestycji

 

Banknoty i monety euro Jeżeli szukasz projektów (ang. if you are looking for projects), które przyniosą ci ogromne zyski, rynek DeFi na pewno jest wart rozważenia. W ostatnich latach wiele tokenów z tego sektora odnotowało drastyczny wzrost wartości.

Jednym z przykładów jest Decentraland. Przy wejściu na giełdę jego tokeny były warte 0,025 USD, a w 2021 roku osiągnęły rekordowy kurs 6 USD.

Tym samym przyniosły pierwszym inwestorom zysk rzędu 24 tys. procent.

Oczywiście nie każdy przypadek jest taki sam.

Niektóre z monet DeFi (ang. some of the DeFi coins) prawdopodobnie nigdy nie osiągną sukcesu. Dlatego przed inwestycją zawsze sprawdź jakość projektu i jego fundamentalne założenia.

A skoro już przy tym jesteśmy…

 

 

Dane fundamentalne DeFi

 

Skąd bierze się ogromna atrakcyjność i jednocześnie potencjał DeFi? Przede wszystkim z faktu, że branża odrywa usługi finansowe od scentralizowanych instytucji.

Tym samym zapewnia użytkownikom większą kontrolę nad własnymi pieniędzmi i anonimowość.

Już niedługo możemy doczekać się czasów, w których żaden bank ani inny pośrednik nie będzie nam potrzebny. Przelewy, handel giełdowy, ubezpieczenia, pożyczki, etc. — wszystkie te usługi i wiele więcej znajdziesz na zdecentralizowanych platformach.

Co więcej, zrealizujesz transakcje taniej i szybciej.

 

 

Niski próg wejścia

 

Nie mniej ważną zaletą DeFi jest fakt, że wiele projektów z tego sektora wciąż ma niewielką kapitalizację rynkową. Dzięki temu nawet z małym kapitałem nabędziesz znaczną ilość tokenów.

Jednak niska wycena projektu ma jeszcze jedną zaletę.

Mianowicie: potencjał wzrostu jest o wiele większy w porównaniu do kryptowalut, które mają już ogromną kapitalizację.

 

Załóż Konto

 

 

Jak inwestować w tokeny DeFi?

 

Odpowiedź na to pytanie zależy od twojej tolerancji ryzyka, celów inwestycyjnych i charakteru. Dlatego odpowiednią dla ciebie strategię musisz wybrać sam spośród 3 opcji, które opisujemy poniżej.

 

 

HODL

 

HODL Co to jest HODL? To skrót od „Hold On for Dear Life”, co na polski możemy przetłumaczyć jako „trzymaj, jeśli ci życie miłe”.

W najprostszym rozumieniu jest to po prostu inwestycja długoterminowa.

Nie zwracasz uwagi na krótkoterminowe zmiany cen, nawet jeśli na rynku wydarzył się krach.

HODL całkiem nieźle sprawdza się w przypadku początkujących inwestorów, ponieważ nie wymaga wielkiego zaangażowania (w przeciwieństwie do tradingu).

Po prostu kupujesz kryptowalutę w nadziei, że w przyszłości zyska na wartości.

Do tej pory HODLing dobrze się sprawdzał. Dla przykładu: jeszcze w 2020 roku ether był wart ok. 130 USD, a w dniu pisania artykułu jego cena wynosi ponad 1800 USD. Jest to wartość po krachu. Rekordowy kurs ETH wynosił ponad 4800 USD.

Jednak mimo prostoty, strategia HODL wymaga cierpliwości i wytrzymałości psychicznej — szczególnie podczas wspomnianych krachów.

Dodatkową zaletą tego podejścia jest fakt, że można je połączyć z pasywnym zarabianiem na stakingu lub yield farmingu, o którym więcej przeczytasz nieco dalej.

 

 

Trading

 

Trading W przeciwieństwie do HODLingu, trading skupia się na krótkoterminowych zmianach cen. Traderzy nie muszą nawet kupować danej kryptowaluty.

Wystarczą im spekulacje na temat kursu, które przeprowadzą np. na bazie kontraktów CFD.

Jedną z ogromnych zalet tradingu jest fakt, że umożliwia zarabianie zarówno na wzrostach, jak i spadkach cen.

Po prostu zajmujesz pozycję długą, jeśli uważasz, że cena wzrośnie. Natomiast jeżeli wydaje ci się, że kurs spadnie, zajmujesz pozycję krótką.

Kolejną zaletą tradingu jest dostęp do dźwigni finansowej. Dzięki niej zainwestujesz o wiele więcej, niż wynosił twój początkowy kapitał. Dla przykładu: dźwignia 10:1 oznacza, że za 100 USD nabędziesz aktywa warte 1000 USD.

Z jednej strony jest to plus, ponieważ zarobisz 10 razy więcej. Jednak z drugiej (gdy inwestycja nie pójdzie po twojej myśli) ogromny minus, bo stracisz 10 razy więcej.

Właśnie dlatego trading wiąże się z ogromnym ryzykiem i wymaga dobrej znajomości rynku. Techniczna analiza wykresu ceny jest tutaj nie tylko pożądaną, ale wręcz wymaganą umiejętnością.

 

 

Pasywny przychód

 

Pasywny przychód Jak już wspomnieliśmy, na tokenach DeFi możesz zarabiać pasywnie. Wystarczy, że ulokujesz je w puli płynności dowolnej zdecentralizowanej giełdy.

To sytuacja dobra zarówno dla danej platformy, jak i dla ciebie. Dlaczego?

Bo giełda zyskuje dodatkowe kryptowaluty i zapewnia płynność użytkownikom, a ty w zamian otrzymujesz nagrodę w postaci odsetek.

Wysokość przychodów z tego przedsięwzięcia zależy przede wszystkim od wybranej platformy i tokena, który posiadasz.

Ponadto warto zaznaczyć, że niektóre pule płynności wymagają „zamrożenia” środków na jakiś czas. Oznacza to, że przez ten okres nie będziesz mógł z nimi nic zrobić. Dopiero kiedy tokeny (ang. when the token) zostaną odblokowane, wypłacisz je z puli.

Pasywne zarabianie jest bardzo dobrym pomysłem, jeśli i tak przechowujesz monety DeFi przez dłuższy czas. W portfelu kryptowalut tylko „zbierałyby kurz”, a ulokowane w puli płynności wygenerują dodatkowy przychód.

Weź jednak pod uwagę, że ta opcja nie jest całkowicie pozbawiona ryzyka.

Jeśli korzystasz z niesprawdzonej platformy, ktoś może ukraść twój kapitał. Ponadto czasem bywa tak, że dany token tak bardzo straci na wartości, iż nawet z wygenerowanymi odsetkami wyjdziesz na minus.

 

Załóż Konto

 

 

Podsumowanie

 

Wiesz już, gdzie kupisz najlepsze monety DeFi w branży (ang. best DeFi coins in the space) i dlaczego warto rozważyć taką inwestycję.

Naszym liderem pod tym względem jest DeFi Swap, ponieważ udostępnia łatwą w obsłudze platformę, a ponadto posiada w ofercie wiele obiecujących tokenów. Nie bez znaczenia są także funkcje stakingu i yield farmingu, na których zarobisz pasywnie nawet 75% w skali roku.

Natomiast jeżeli zależy ci na scentralizowanej platformie, najlepsze projekty DeFi (ang. best DeFi projects) znajdziesz w Binance. Broker jest bardzo przystępny dla początkujących, a ponadto udostępnia użytkownikom funkcje social i copy tradingu, dzięki którym łatwo wdrożą się w rynek.

 

Załóż Konto

 

 

FAQ — Najczęściej zadawane pytania

 

Gdzie kupić tokeny DeFi?
Tokeny DeFi kupisz na giełdzie lub u brokera. Jeśli dopiero zaczynasz, wypróbuj Binance, czyli jedną z najpopularniejszych platform na rynku. Natomiast jeśli już masz tokeny i chcesz je wymienić na inne w zdecentralizowany i anonimowy sposób, polecamy DeFi Swap.
Jak kupić tokeny DeFi?
Swoje pierwsze tokeny DeFi kupisz, gdy założysz konto na wybranej platformie handlowej. Po rejestracji zasil swój rachunek inwestycyjny, a następnie kup interesującą cię kryptowalutę.

W treści artykułu znajdziesz poradnik, który wyjaśnia, jak to zrobić.

Jak działa giełda DeFi?
Giełda DeFi działa w oparciu o inteligentne kontrakty (ang. smart contract) i sieć blockchain. Najczęściej wykorzystuje automatycznego animatora rynku (AMM), czyli protokół, który dba o prawidłowy przebieg wszystkich transakcji.

W ten sposób eliminuje pośredników i umożliwia użytkownikom anonimowy handel.