Kryptowaluta jest jednym z nowatorskich wynalazków systemów finansowych, który został stworzony bez współpracy z instytucjami finansowymi.
Kruptowaluta jest uznawana przez większość krajów za jednostkę walutową. Aktualnie można odnotować ponad dwieście kryptowalut na kilkunastu giełdach.
Jednymi z najpopularniejszych kryptowalut jest Bitcoin oraz Ethereum.
Krótka historia „gigantów’
Podczas wprowadzenia w 2009 r. Bitcoina powstała kryptowaluta, czyli środek płatniczy istniejący w postaci cyfrowej. Chwilę po tym zaczęły powstawać kolejne waluty – jedną z nich jest Ethereum, druga pod względem kapitalizacji kryptowaluta, która podobnie jak Bitcoin ma charakter zdecentralizowany – dzięki temu zmiany na rynku mają na niego mniejszy wpływ. Bitcoin jest pierwszą walutą cyfrową na świecie. Do obsługi transakcji z wykorzystaniem Bitcoin można używać publicznych kanałów jak punkty handlowe, kantory, banki i internet. U podstaw idei Bitcoin leży blockchain który jest otwartą siecią, do której dostęp może uzyskać każdy – za pomocą aplikacji, giełd czy punktów handlowych.
Dzięki zapisom znajdujących się w łańcuchu bloków Bitcoin nie może zostać wydany podwójnie, ukradziony czy zmieniony, dzięki czemu potencjalny użytkownik może być spokojny. Przeprowadzane transakcje oraz ich historię można zweryfikować korzystając z aplikacji. Zapisane transakcje w łańcuchu bloków są nieodwracalne, opiera się to na tzw sieci peer-to-peer bez centralnych komputerów oraz systemów weryfikujących transakcje. Bitcoin może zostać zapisany na komputerze osobistym w formie pliku księgi transakcji lub przetrzymywany w prowadzonym przez osoby trzecie, lub firmy zewnętrznym serwisie. Księgi transakcji są w formie zbiorów danych przechowujących informacje o ostatnich transakcjach zrealizowanych w sieci, są one zaszyfrowane za pomocą metod kryptograficznych. Dostęp do nich maja tylko ci użytkownicy, których dane transakcje dotyczą.
Z kolei Ethereum jest nie tyle co kryptowalutą, a platformą, którą jedną z głównych cech jest możliwość tworzenia skryptów kontraktów, które bez udziału osób trzecich są zapisywane w kodzie, dzięi czemu mogą działać jako autonomiczne mechanizmy. Jako, że jednym z głównych powodów powstania Ethereum było uzyskanie większej, bardziej opłacalnej waluty niż Bitcoin – dlatego postanowiono wprowadzić limit Gas zamiast limitu wielkości bloków – oznacza to, że w jednym bloku będzie tyle transakcji, ile użytkownicy zapłacili za Gas.
Celem twórców Etheru nie było zastąpienie walut: podczas gdy Bitcoin miał być formą alternatywnego środka płatniczego, Ether jako waluta miał początkowo służyć użytkownikom platformy Ethereum jako jej portfel do wykorzystania z tworzonymi przez nich aplikacjami.Pierwsza różnica między Bitcoinem a Ethereum dotyczy podaży. Podaż etheru nie ma określonego limitu. podczas gdy podaż Bitcoina jest skończona („wydobycie” ma zakończyć się w roku 2140), w przypadku etheru nie górnego limitu, a na podaż waluty mają wpływ jej twórcy. Kolejna różnica jest jedna z najistotniejszych bo dotyczy czasu – Bitcoin działa wolniej: finalizacja transakcji na rynku trwa około 10 minut, podczas gdy transakcje rozliczane w etherach przetwarzane są w ciągu 15 sekund, co sprzyja płynności i zmienności tej waluty. Kolejna różnica dotyczy własności – gdy wszystkie istniejące Bitcoiny zostały wykorzystane przez osoby, które jako pierwsze zaczęły z niej korzystać, to wprowadzenie etheru zostało sfinansowane w ramach crowdfundingu, czyli że właścicielami większości jednostek tej waluty są osoby, które ją kupiły.
Źródło: