Kapitalizacja rynkowa branży DeFi wynosi ponad 60 miliardów dolarów, a dzienny wolumen przeprowadzanych w niej transakcji to aż 6 miliardów dolarów. Nic dziwnego, że każdego dnia tysiące inwestorów stara się ukroić kawałek tego tortu dla siebie.

Chcesz być jednym z nich?

W takim razie zanim wejdziesz na rynek DeFi, dowiedz się, czym są zdecentralizowane finanse i jak w nie inwestować. Dzięki temu podejmiesz bardziej świadome decyzje i unikniesz wielu błędów typowych dla początkujących.

Poświęć chwilę na lekturę artykułu, a poznasz podstawy branży.

 

Zdecentralizowane finanse (DeFi) — co to jest?

 

zdecentralizowane finanse DeFi jest akronimem od Decentralized Finance, czyli po polsku zdecentralizowanych finansów.

Odnosi się do usług finansowych dostępnych w sieci blockchain, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych, scentralizowanych serwisów udostępnianych przez banki i inne instytucje finansowe.

Użytkownicy DeFi wykorzystują kryptowaluty do zapewnienia sobie praktycznie tych samych możliwości, które do tej pory były domeną banków i tradycyjnych walut.

Mówimy tutaj m.in. o:

  • pożyczkach,
  • zarabianiu odsetek,
  • handlu aktywami,
  • ubezpieczeniach,
  • etc.

Przewaga zdecentralizowanych aplikacji polega na tym, że w większości przypadków są szybsze, tańsze i prostsze w obsłudze. Ponadto niemal każdego dnia na rynku pojawiają się nowe możliwości związane z tym systemem.

Podsumowując, zdecentralizowane finanse (DeFi) umożliwiają realizację transakcji bezpośrednio między zainteresowanymi stronami za pomocą technologii blockchain. Usuwają z równania pośredników, dzięki czemu ograniczają koszty i przyspieszają cały proces.

 

Załóż Konto

 

 

Jak działa DeFi?

 

DeFi zdecentralizowane finanse DeFi działa w oparciu o inteligentne kontrakty. Stanowią one gwarancję bezpieczeństwa transakcji, dzięki czemu nadzór tradycyjnych instytucji finansowych nie jest potrzebny.

Uczestnicy zdecentralizowanej sieci handlują ze sobą bezpośrednio w ekosystemie zabezpieczonym przez łańcuch bloków.

Ponadto, jako że większość usług DeFi nie sprawuje pieczy nad twoim kapitałem, zachowujesz pełną kontrolę nad aktywami.

Dostęp do możliwości DeFi uzyskasz dzięki portfelowi kryptowalut. To właśnie za jego pomocą obsługujesz swój kapitał i poruszasz się po zdecentralizowanych finansach.

Gdy chcesz rozpocząć transakcję, wykorzystujesz do tego inteligentny kontrakt. W uproszczeniu oznacza to, że zarówno ty, jak i druga strona zgadzacie się na konkretne warunki umowy.

Przykładowo: kontrakt może zawierać zapis, w myśl którego z konta A do konta B regularnie będzie realizowany przelew, o ile na koncie A znajduje się odpowiednia ilość środków. Gdy taka umowa powstanie, nie da się już zmienić jej warunków.

Dzięki temu masz pewność, że nikt nie wprowadzi do kontraktu innych danych konta, nie zmieni kwoty przelewu, etc.

Aktualnie większość aplikacji DeFi powstaje w blockchainie Ethereum. Jednak inne sieci (np. Cardano, Solana czy Binance) szybko się rozwijają i również oferują mnóstwo możliwości. Jednak nie zmienia to faktu, że zdecentralizowane finanse wciąż są na początku drogi i jeszcze wiele czasu minie, zanim osiągną swój pełny potencjał.

W branży nieustannie pojawiają się nowe aplikacje i innowacyjne zastosowania technologii.

 

 

Czym są inteligentne kontrakty?

 

Inteligentne kontrakty są samorealizującymi się umowami w sieci blockchain. Strony transakcji wpisują do kontraktu warunki, które umożliwiają mu wypełnienie ich bez potrzeby angażowania pośrednika.

Tego typu umowy opierają się na prostej zasadzie „jeśli A, to B”, która zwiera się w ich kodzie. Uruchamiają się automatycznie, gdy przesłanki zostaną spełnione.

Możliwości inteligentnych kontraktów uznaje się za bezpieczniejsze, bardziej transparentne i efektywniejsze w porównaniu do tradycyjnych systemów centralnych. Ponadto znacznie redukują koszty, ponieważ eliminują nadmiernie rozrośniętą biurokrację.

 

 

Gdzie kupić tokeny DeFi?

 

Aby skorzystać z możliwości zdecentralizowanych finansów, będzie ci potrzebny natywny token danej sieci. Kupisz go na scentralizowanej platformie i później wykorzystasz w aplikacjach DeFi.

Natomiast jeśli chcesz po prostu zarabiać na zmianach cen kryptowalut, również nie obejdzie się bez pośredników.

Dlatego poniżej przygotowaliśmy krótki ranking najlepszych platform do kupna i handlu kryptowalutami.

 

 

1. DeFi Swap

 

 

Logo DeFi Swap

 

Na początek coś z grona zdecentralizowanych aplikacji. DeFi Swap uchodzi za jedną z najlepszych giełd DEX w branży, ponieważ cechuje się przystępnym designem, dużym wyborem tokenów DeFi oraz funkcjami takimi jak staking czy yield farming.

Dostęp do platformy uzyskasz z poziomu przeglądarki internetowej, co znacznie ułatwia jej obsługę.

Mimo że natywny token giełdy DEX to DeFi coin (DEFC), skorzystasz z niej również wtedy, gdy kupisz binance coina. Wynika to z faktu, że platforma powstała na bazie sieci Binance Smart Chain.

W ofercie znajdziesz ponad 50 popularnych tokenów, m.in. DAI, USDT, USDC czy ANKR.

Co więcej, giełdowe pule płynności wykorzystasz do generowania pasywnego zysku. To o tyle istotne, że odsetki w sektorze DeFi są o wiele wyższe, niż na bankowych kontach oszczędnościowych.

Finalnie warto dodać, że natywny token projektu, DEFC, generuje dywidendy dla długoterminowych inwestorów.

Plusy:

  • Jedna z najlepszych platform DeFi na rynku;
  • Wysokie odsetki za staking/yield farming;
  • Pełna decentralizacja dzięki inteligentnym kontraktom;
  • Ponad 50 popularnych monet DeFi w ofercie;
  • Nowe funkcje (aplikacja mobilna i rynek NFT) już w drodze;
  • Platforma napędzana przez obiecujący token DEFC.

Minusy:

  • Giełda jest nowa i jeszcze nie ma ugruntowanej pozycji na rynku.

 

Załóż Konto

 

2. Binance

binance logo

W przypadku Binance masz do czynienia z największą giełdą kryptowalut na rynku pod względem dziennego wolumenu obrotu. Wyróżnia się ona także obszerną ofertą, w której znajdziesz ponad 500 kryptowalut do kupna i handlu na takich rynkach, jak spot, margin, futures oraz opcji.

Kolejnym atutem Binance są niskie opłaty transakcyjne, które wynoszą maksymalnie 0,1% (maker/taker). Co więcej, posiadacze natywnej kryptowaluty giełdy, binance coina (BNB), mogą liczyć na dodatkowy rabat w wysokości 25%.

Doświadczonych traderów zadowoli również fakt, że platforma handlowa Binance udostępnia mnóstwo narzędzi do analizy technicznej.

Na koniec warto wspomnieć o bezpieczeństwie. Giełda dba o ochronę danych i środków swoich klientów, co objawia się stosowaniem wielu dodatkowych zabezpieczeń, takich jak np. uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), szyfrowanie SSL, biała lista adresów czy przechowywanie aktywów w zimnych portfelach.

Plusy:

  • Ponad 500 kryptowalut do kupna i handlu;
  • Dostęp do rynków spot, margin, futures i opcji;
  • Niskie opłaty transakcyjne;
  • Wiele narzędzi do analizy technicznej;
  • Multum dodatkowych usług i funkcji;
  • Wiele zabezpieczeń chroniących aktywa klientów.

Minusy:

  • Problemy regulacyjne w niektórych krajach.

 

Załóż Konto

 

3. Libertex

 

 

Libertex logotyp

 

Na trzecim miejscu plasuje się broker Libertex, który umożliwia handel instrumentami pochodnymi w formie kontraktów CFD. Oznacza to, że za jego pomocą możesz spekulować na temat cen różnych aktywów.

Libertex wyróżnia się spośród konkurencji ponad 20-letnim doświadczeniem w branży oraz tym, że na jego platformie nie ma spreadów. Zamiast nich obowiązują niskie prowizje od transakcji.

Jeżeli chodzi o ofertę, znajdziesz w niej aż 50 par kryptowalutowych do handlu.

Co więcej, uzyskasz dostęp do nie jednej, ale aż trzech platform handlowych. Pierwsza jest autorską platformą Libertex, a dwie kolejne to MetaTrader 4 i 5.

Finalnie warto wspomnieć o bezpieczeństwie. Broker działa pod nadzorem CySEC, czyli spełnia europejskie kryteria.

Dowiedz się więcej o Libertex!

Plusy:

  • Więcej niż 20 lat doświadczenia;
  • Trzy platformy handlowe do wyboru;
  • Zerowe spready;
  • Niskie prowizje od transakcji;
  • Ponad 50 par kryptowalut do handlu;
  • Bezpieczeństwo (licencja CySEC).

Minusy:

  • W ofercie wyłącznie kontrakty CFD.

 

Załóż Konto

 

 

DeFi kontra tradycyjne finanse

 

Tradycyjne (czyli scentralizowane) finanse są domyślnym środowiskiem finansowym, w którym obecnie funkcjonujemy. Cechują się tym, że płatności, pożyczki i handel odbywa się na pośrednictwem stron trzecich i pośredników.

Znowu ci ostatni podlegają pełnej kontroli lokalnych instytucji nadzoru finansowego.

Z drugiej strony mamy DeFi, które oferuje wiele korzyści w porównaniu do tradycyjnego systemu. Chociażby dlatego, że umożliwia nam prowadzenie transakcji poprzez aplikacje działające w sieci blockchain — bez pośredników (takich jak np. banki).

Eliminacja stron trzecich bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów i przyspieszenie całego procesu.

Jednak to nie wszystko.

DeFi jest też o wiele bardziej przystępne. W tradycyjnym systemie nie każdy ma prawo otworzyć konto bankowe lub np. wziąć pożyczkę. W zdecentralizowanych finansach nie ma tych ograniczeń, co sprawia, że miliony osób na całym świecie zyskają więcej możliwości.

Na koniec warto dodać, że DeFi cechuje się większą elastycznością. W tym sensie, że działa przez całą dobę, a nie wyłącznie w godzinach handlowych.

 

Załóż Konto

 

 

Przykładowe zastosowania DeFi

 

Zdecentralizowane finanse wzbogaciły rynek kryptowalut o wiele nowych możliwości, o których już pobieżnie wspominaliśmy. Jednak teraz przyjrzymy się kilku z nich nieco bliżej.

Oto najciekawsze funkcje DeFi:

 

 

Giełdy DEX

 

DeFi Zdecentralizowane giełdy stanowią jedną z najważniejszych funkcji DeFi.

Umożliwiają inwestorom bezpośrednią wymianę aktywów (peer-to-peer), dzięki czemu nie muszą oni powierzać swojego kapitału w ręce jakichkolwiek pośredników.

Z tego typu platformami połączysz się za pomocą portfela kryptowalut (np. MetaMask).

Obecnie na rynku znajdziesz wiele zdecentralizowanych giełd, a wśród nich m.in. zwycięzcę naszego rankingu — DeFi Swap oraz inne (Curve Finance, Uniswap, PancakeSwap, etc.)

 

 

Stablecoiny

 

Stablecoiny Jeżeli od dłuższego czasu obserwujesz kryptowaluty, wiesz, że ich kurs nie należy do najstabilniejszych.

Sprawia to pewne problemy podczas handlu i wymiany, ponieważ wczorajsza wartość coina może być nieporównywalna do jutrzejszej.

Problem ten rozwiązują stablecoiny, czyli w tłumaczeniu „stabilne monety”. Ich kurs wiąże się z tradycyjnymi walutami (np. dolarem amerykańskim) lub aktywami takimi jak złoto.

Jako że stablecoiny eliminują niestabilność, która wyróżnia inne kryptowaluty, o wiele lepiej nadają się do codziennych transakcji.

Ponadto łatwo prześlesz je w dowolny zakątek świata, dzięki czemu transfery większych kwot stają się o wiele tańsze i szybsze.

Finalnie warto dodać, że na stablecoinach zarobisz również odsetki (np. poprzez yield farming).

 

 

Pożyczki

 

Pożyczka Dzięki inteligentnym kontraktom zdecentralizowane finanse (DeFi) umożliwiają również zautomatyzowane pożyczki, które nie wymagają nadzoru żadnej centralnej istytucji.

Jako pożyczkodawca lokujesz swoje aktywa w puli płynności i zarabiasz pasywnie.

Natomiast jako pożyczkobiorca zwykle musisz wpłacić rękojmię w formie kryptowaluty, zanim uzyskasz pożyczkę.

Co ciekawe, rękojmia nie musi być tym samym aktywem. Dzięki temu np. pożyczysz bitcoina, mimo że jako zabezpieczenia użyłeś jakiejś trzeciorzędnej kryptowaluty.

 

Załóż Konto

 

 

Rynki prognostyczne

 

Pod nazwą „rynki prognostyczne” kryje się możliwość obstawiania wyników przyszłych wydarzeń. Są to w gruncie rzeczy zdecentralizowani bukmacherzy, których największą przewagą nad tradycyjnymi usługodawcami jest brak pośrednika.

O wszystko dba inteligentny kontrakt.

 

 

Jak zacząć z DeFi? Poradnik

 

Zanim uzyskasz dostęp do możliwości DeFi, zaopatrz się w odpowiednie kryptowaluty. Najszybciej zrobisz to na platformie online, takiej jak Binance.

Poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik, który krok po kroku przeprowadzi cię przez ten proces.

 

 

Krok 1: Załóż konto

 

binance formularz kontaktowy Na platformę handlową zalogujesz się dopiero po rejestracji.

Dlatego najpierw wejdź na oficjalną stronę Binance i kliknij przycisk „Dołącz teraz”.

Wypełnij krótki formularz rejestracyjny, wyraź zgodę na warunki regulaminu i utwórz rachunek.

Zarejestrujesz się także za pomocą konta Google lub Facebook, jeśli posiadasz któreś z nich.

 

 

Krok 2: Zweryfikuj dane

 

Binance podlega regulacjom instytucji nadzoru finansowego, dlatego (podobnie jak inne legalnie działające platformy) weryfikuje tożsamość klientów.

Aby przejść przez ten etap pomyślnie, wyślij brokerowi skan dokumentu tożsamości oraz dowodu rezydencji (np. wyciągu z banku z twoim aktualnym adresem).

Gdy pracownicy Binance potwierdzą twoje dane, uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji rachunku.

 

 

Krok 3: Wpłać depozyt

 

Zanim kupisz kryptowaluty, zasil swój rachunek inwestycyjny. Zrobisz to, gdy klikniesz przycisk „Wpłać środki” na platformie handlowej.

Wyświetli się nowe okno, w którym wpiszesz kwotę oraz wybierzesz metodę transferu. Jeśli chodzi o tę ostatnią, w Binance znajdziesz wiele opcji do wyboru, np.:

  • przelew bankowy,
  • karta kredytowa/debetowa,
  • PayPal.

Weź jednak pod uwagę, że minimalny depozyt wynosi 50 USD.

 

 

Krok 4: Kup kryptowaluty

 

Jako że zdecentralizowane finanse w dużej części opierają się na sieci Ethereum, najłatwiej uzyskasz do nich dostęp, kupując ETH. Jednak w ofercie Binance znajdują się również inne tokeny DeFi.

Wpisz nazwę dowolnego z nich w wyszukiwarce brokera, a gdy pojawi się w wynikach, kliknij go.

W nowej zakładce przeczytasz więcej informacji na temat danej kryptowaluty. Gdy już się z nimi zapoznasz, przejdź do handlu.

Wpisz ilość coinów, które chcesz kupić i nie korzystaj z dźwigni finansowej (w przeciwnym wypadku kupisz kontrakt CFD). Finalnie zatwierdź swój wybór, a staniesz się właścicielem danej kryptowaluty.

Możesz ją przelać do portfela Binance, a stamtąd w dowolne inne miejsce w sieci blockchain.

 

Załóż Konto

 

 

Podsumowanie

 

Mimo że DeFi oferuje wiele obiecujących funkcji, nie zapominaj, że branża wciąż jest bardzo młoda. Na rynku funkcjonuje wiele niesprawdzonych projektów, która cechują się bardzo wysokim ryzykiem inwestycyjnym.

Dlatego zachowaj ostrożność i stawiaj na kryptowaluty, których założenia rzeczywiście mają jakiś sens. Nie daj się porwać wizji dużych i łatwych zysków, jeśli nie mają one żadnych solidnych podstaw.

Chcesz spróbować swoich sił w DeFi? W takim razie zrób sobie przysługę i zacznij przygodę z branżą od Binance. Dzięki przystępnemu designowi i funkcjom takim jak copy trading, broker znacznie ułatwi ci wdrożenie się w rynek. Tym bardziej, że oferuje handel bez prowizji.

 

Załóż Konto

 

 

FAQ — Najczęściej zadawane pytania

 

Czy potrzebuję portfela kryptowalut do korzystania z DeFi?
Tak, potrzebujesz portfela kryptowalut do korzystania z DeFi. To właśnie za jego pomocą łączysz się z dowolną zdecentralizowaną aplikacją. Ponadto portfel służy do obsługi aktywów, które posiadasz.
Czy DeFi jest bezpieczne?
Niektórzy uważają, że DeFi jest bezpieczne dzięki sieci blockchain i inteligentnym kontraktom. Jednak nie zapominaj, że wciąż jest to przestrzeń pozbawiona jakichkolwiek regulacji i obfitująca w ryzykowne projekty.
Ponadto, jako że nie ma tutaj żadnej centralnej instytucji, nikt nie ponosi odpowiedzialności za problemy, na które możesz trafić.
Jak zarabiać na DeFi?
Istnieje wiele sposobów zarabiania na DeFi. Podstawowym są inwestycje długoterminowe, ale masz do wyboru również trading i pasywne formy zarobku, jak np. staking oraz yield farming. Sektor DeFi oferuje mnóstwo możliwości, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.