Smart Contract (inteligentny kontrakt) to więź prawna, która ma możliwość samodzielnego funkcjonowania w przestrzeni cyfrowej. Jest to kolejny krok naprzód w technologii blockchain, umożliwiający wdrażanie warunków umów w sposób zautomatyzowany, pozwalając minimalizować ryzyko jakichkolwiek manipulacji i błędu. Na czym dokładnie polega Smart Contract oraz jak działa w praktyce?
Co to są Inteligentne Kontrakty i na jakiej zasadzie działają?
Inteligentne kontrakty to nic innego jak cyfrowe umowy, skrypty oraz aplikacje, które w przypadku sieci Ethereum są zapisywane w jej łańcuchu bloków (smart contracty oferują również inne kryptowaluty).
Inteligentne umowy to cyfrowe wersje tych tradycyjnych, znanych nam wszystkim z życia codziennego. Są to programy działające na platformie Ethereum w ramach technologii blockchain, a ich zadanie jest takie samo jak tradycyjnych umów — prawnie wiążą ze sobą podmioty, które mają zamiar w niej uczestniczyć. Patrząc na Smart Contract, znajdziemy linie kodu napisane w języku Solidity, które następnie przekształcane są w kod bajtowy i wydane do blokady właśnie jako omawiany inteligentny kontrakt.
Ważne jest to, że każda taka umowa ma swój własny adres blokowy, co oznacza, że umowa pomiędzy dwoma (lub więcej stronami) zostanie utworzona w ramach blokady, a jej adres będzie w pełni dostępny dla stron biorących udział w umowie. Następnie można go użyć do interakcji z inteligentną umową i zacząć wypełniać zobowiązania, które konieczne są do rozpoczęcia jej realizacji.
Dlaczego Smart Contract tak bardzo zyskują na popularności? Istnieje wiele aspektów, które się na to składają, jednak najważniejsze jest to, że umowy świadczone w inteligentny sposób zapewniają bezpieczeństwo, prostotę, szybkość ich wykonania oraz aktualizację w czasie rzeczywistym, co sprawia, że znane nam wszystkim umowy tradycyjne są po prostu bardzo ograniczone w porównaniu z opcją inteligentnych kontraktów.
ICO w oparciu o Smart Contract w sieci Ethereum
Jeżeli chodzi o ICO, w oparciu o inteligentne kontrakty w sieci Ethereum to sprawa wygląda następująco. Planowaną transakcję związaną z nabyciem kryptowaluty najlepiej rozpocząć kilka dni przed planowanym ICO, w którym zamierza się uczestniczyć (przelew musi zostać zaksięgowany). Zarówno w przypadku chęci przetrzymania części waluty na dłużej lub uczestniczenia w ICO walutę trzeba przelać na swój własny portfel. Następnie wysyłasz Ethereum na dany adres, a inteligentny kontrakt praktycznie natychmiast odsyła tokeny do Ciebie, jeżeli posiadasz prywatny klucz do adresu (jeżeli nie, to wzbogacasz giełdę).
Używając Ethereum, często stosowanego właśnie podczas ICO, można np. wykorzystać stronę My Ether Wallet, aby stworzyć własny portfel, pozwalający na przeniesienie na niego środków z giełdy. Przelewając walutę na swój osobisty portfel, uzyskasz adres Ethereum, do którego posiadasz prywatne klucze, co wiąże się z możliwością otrzymywania tokenów.
Ważna uwaga: podczas procesu sprzedaży tokenów widoczny będzie adres do zbierania pieniędzy (przed skorzystaniem z tego adresu należy dokładnie go sprawdzić, ponieważ zdarzały się już oszustwa). Po uzyskaniu tokenów zadbaj o ich bezpieczne przechowywanie, szczególnie jeżeli zainwestowałeś dużą sumę pieniędzy. Pamiętaj również, aby nie przelewać Etherów na adresy ICO z giełdy – przelewaj je tylko i wyłącznie z konta, którego kontrolujesz klucze prywatne.
Kilka słów o DAO
Decentralised Autonomous Organisation (w skrócie DAO) to szczególna forma inteligentnego kontraktu, za którą stoi idea całkowicie autonomicznego podmiotu, który istnieje wyłącznie w przestrzeni cyfrowej. W maju 2016 roku przeprowadzono pierwszą akcję finansowania DEO, środki zgromadzone podczas tego procesu trafiły do całkowicie niezależnej, zdecentralizowanej i autonomicznej organizacji, która zgodnie z założeniami istniała tylko w sieci. Niestety jednak akcja zakończyła się porażką, ponieważ po przeprowadzonym ICO część środków została przejęta przez hakera. Paradoksalnie jednak to dość dramatyczne zdarzenie jedynie zwiększyło zainteresowanie DAO i wielu dostrzega w tych rozwiązaniach olbrzymi potencjał.
Dobry artykuł, świetnie przystosowana do czytania strona. Szkoda, że tak mało o zastosowaniach 🙁
Tak się składa, że jest ich od groma zarówno finansowych, jak i pozostałych. Od giełdy przez rynek domen, muzyki aż do IoT. Świetny temat, warto śledzić go dalej.
Przeczytałem, nadal nie rozumiem. Dlaczego smart contracty nie mogły zostać wprowadzane w blockchain 1.0 – jeśli ludzie mogli tam zakodować obrazki, teksty i inne dokumenty, to czemu nie smart contracty?