Kurs najpopularniejszej kryptowaluty świata jest tematem, który interesuje każdego inwestora bez wyjątku. Wpływa na to nie tylko ciekawość nowości, jaką jest rynek coinów, ale również burzliwa historia tychże. Notowania Bitcoina miały bowiem swoje potężne wzloty i kilka upadków.
To, że od dłuższego czasu utrzymują się na w miarę stabilnym poziomie może się w każdej chwili zmienić. Eksperci co prawda zajmują pozycję umiarkowanie optymistyczną, jeśli chodzi o wzrosty kursu kryptowaluty, ale nikt nie może być pewien przyszłości. Rynek coinów to wciąż duża niewiadoma, a inwestorzy swoimi spekulacjami chcą ją wykorzystać do maksimum.
W tym artykule przyglądamy się dokładnie cenom, jakie osiągał kurs Bitcoina. Ponadto sprawdzamy czynniki, które mają na niego wpływ i wyjaśniamy wszelkie terminy z nim związane.
Co to jest Bitcoin i ile kosztuje?
Bitcoin (w skrócie BTC) jest pierwszą i najpopularniejszą kryptowalutą, a niektórzy nazywają go też złotem internetu. Pojawił się w 2009 roku, kiedy to został wprowadzony na rynek przez osobę lub grupę osób działających pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.
Minęło kilka lat, zanim szersza grupa odbiorców zainteresowała się wirtualną walutą, ale w końcu to nastąpiło. Wtedy też cena bitcoina zaczęła wyraźnie rosnąć.
Ludzie docenili liczne zalety internetowej waluty, która jest zdecentralizowana i wolna od kontroli banków, państw oraz innych organów władzy. Dzięki swojej konstrukcji opartej na informacji, bitcoin nie zna granic i można go błyskawicznie przesyłać do dowolnego miejsca na świecie. Pomija się dzięki temu takie utrudnienia, jak:
- koszty prowizji,
- limity czasowe oraz
- ograniczenia technologiczne.
Transakcje przeprowadzane są zupełnie anonimowo poprzez sieć internetową. Każdy, kto w niej uczestniczy, ma do niej pełny wgląd i wpływa na kurs. Dlatego kryptowaluta z powodzeniem może być nazwana pieniądzem wszystkich ludzi, nie rządów.
Jednak żeby wejść w jej posiadanie, potrzebny jest odpowiedni portfel kryptowalutowy.
Aktualny kurs bitcoina
Warto znać odpowiedź na pytanie: „ile kosztuje jeden bitcoin?”. Dzięki temu będziesz mieć świadomość, jak wysoka jest wartość waluty w stosunku BTC PLN.
Mimo że jeśli chodzi o bitcoin, aktualny kurs nieustannie się zmienia, to w dniu pisania tego artykułu cena 1 bitcoina wynosiła 30316 PLN. Chociaż kwota może wydawać się zawrotna, nie jest to szczyt możliwości, jakie historycznie bitcoin osiągnął.
Na szczęście kryptowalutę można kupować także w mikroczęściach, dzięki czemu mają do niej dostęp również mniej zamożni.
Kurs Bitcoin – co wpływa na notowania?
- regulacje prawne dotyczące coinów i związanej z nimi giełdy;
- coraz większa popularność zarówno w mediach biznesowych, jak i ogólnych (coraz więcej inwestorów wchodzi na rynek);
- im więcej bitcoina jest na rynku, tym trudniej go wydobywać;
- wydarzenia związane z geopolityką i inne zdarzenia światowe;
- przychylne spojrzenie coraz większej liczby rynków scentralizowanych;
- technologia blockchain pojawiająca się w światowych korporacjach i organizacjach.
Wykres: Kurs Bitcoin – aktualna cena na rynku kryptowalut
Bądź na bieżąco, jeśli chodzi o kurs bitcoin. Wykres zamieszczony poniżej pomoże ci trzymać rękę na pulsie. Jako że notowanie BTC zmienia się co sekundę, warto je śledzić.
Please enter and activate your license key for Cryptocurrency Widgets PRO plugin for unrestricted and full access of all premium features.Giełda Bitcoin Wykres
Wykres Bitcoin to nie jedyny sposób na sprawdzenie, jaka jest wartość Bitcoina. Możesz to zrobić także z poziomu giełdy, jeśli korzystasz z brokera Binance. Daje on swoim użytkownikom możliwość sprawdzenia, jaki jest kurs bitcoin online.
Jego zaletą jest fakt, że BTC kurs jest bardzo atrakcyjny dla inwestorów. Jest to jeden z powodów, dzięki którym Binance zyskał tak dużą popularność w branży domów maklerskich. Nie bez znaczenia jest również duża ilość rynków do wyboru i liczne platformy tradingowe, które oferuje użytkownikom.
Jak założyć konto na Binance i sprawdzać wykresy na żywo
Binance
Binance to globalny lider w branży giełd kryptowalut. Oferuje ponad 500 cyfrowych monet do handlu oraz zaawansowane narzędzia analizy technicznej, które zadowolą każdego profesjonalnego tradera.
Nie bez znaczenia są również niewielkie opłaty handlowe, które wynoszą maks. 0,1% (maker/taker) i mogą zostać dodatkowo obniżone. Na przykład posiadacze kryptowaluty BNB otrzymają 25% zniżki.
Ochrona środków i danych osobowych klientów również stoi na wysokim poziomie. Binance stosuje bowiem wiele mechanizmów zabezpieczających, takich jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe, szyfrowanie SSL czy specjalny fundusz chroniący kapitał inwestorów.
Rejestracja do Binance jest bardzo prosta. Przebiega w trzech nieskomplikowanych krokach:
Krok 1: Załóż konto w brokerze
Zrobisz to poprzez oficjalną stronę, klikając w przycisk rejestracji.
Witryna poprosi cię o podanie adresu email, a później o wypełnienie formularza z danymi osobowymi. Kiedy je potwierdzisz, możesz przejść na giełdę.
Krok 2: Wpłać depozyt
Broker Binance wymaga wpłacenia minimum 200 EUR na konto, aby móc zacząć handlować. Jednak z możliwości platformy możesz korzystać już wcześniej.
Krok 3: Zacznij inwestować
Możesz najpierw skorzystać z konta demonstracyjnego i poznać wszelkie funkcjonalności brokera albo od razu rozpocząć prawdziwe inwestycje. Wybór należy do ciebie.
Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy odnośnie tego, jak kupić bitcoin, zajrzyj do naszego poradnika.
Dlaczego warto zainteresować się bitcoinem?
Sam kurs BTC/PLN jest już dobrym argumentem za tym, żeby śledzić przyszłość najpopularniejszej kryptowaluty. Poza tym jest to ciekawe. Giełda coinów to najmłodszy rynek ze wszystkich aktualnie istniejących, co wiąże się z licznymi wahaniami i niespodziewanymi zmianami cen.
Są inwestorzy, którzy poprzez zmienny kurs Bitcoin PLN wypłynęli i nawet podwoili swoje początkowe depozyty. Ale są też tacy, którym szalejące notowania BTC pochłonęły większość środków.
Jednak bez dwóch zdań jest to rynek przyszłości, który nieustannie się rozwija. Poznanie go pozwoli ci wyprzedzić konkurencję. Pomoże też podjąć dobrą decyzję inwestycyjną, kiedy kurs bitcoin znowu zacznie się wahać.
Kto wie, może ty będziesz następną osobą, która wzbogaci się na kolejnej hossie. Dowiedz się, jak zacząć.
Historia kursu bitcoina
Kiedy kryptowaluta po raz pierwszy pojawiła się jako możliwość transakcji, kurs bitcoin USD wynosił 1309:1. Znaczy to, że za jednego dolara mógłbyś kupić aż 1309 bitcoinów. Jak to się stało, że waluta tak niszowa i mało warta nagle nabrała na znaczeniu?
Przyczyniło się do tego wiele czynników nie do końca zależnych od bitcoina. Jednym z nich było na pewno stopniowe zyskiwanie popularności.
W dniu 09.02.2011 bitcoin wreszcie osiągnął cenę 1 USD po tym, gdy wydobyto 25% wszystkich bitcoinów. Od tamtego momentu jego cena stopniowo rosła. W 2011 pojawił się pierwszy artykuł o bitcoine w magazynie TIME, a w kilka miesięcy później bitcoin kurs wynosił już ponad 30 USD.
W przeciągu kolejnych dwóch lat na giełdach kryptowalut wydarzyło się wiele. Niektóre upadały, a w ich miejsce pojawiały się nowe.
Oprócz tego trudność wydobycia wzrosła dwukrotnie, a świat powoli zaczął myśleć o BTC poważnie. Świadczy o tym fakt, że WordPress zaczął akceptować BTC jako formę płatności, a Stany Zjednoczone jako pierwsze podjęły próbę regulacji kryptowaluty. Kurs BTC USD podskoczył wtedy do 266 USD za jednego coina.
Bitcoin giełda: wykres ciągle wzrasta
Zainteresowanie bitcoinami na giełdzie kryptowalut ciągle rosło, zaczęli w niego inwestować znani miliarderzy — bracia Winklevoss. Kiedy znowu bitcoin kurs pojawił się na Bloombergu, coraz więcej krajów i instytucji zaczęło się do niego przekonywać. W miarę jak rozwijała się waluta internetowa bitcoin, kurs rósł również.
Cena najpierw przebiła 1000 USD, a po niespełna trzech latach bitcoin stał się cenniejszy od złota. Bitcoin kurs przekroczył sumę 1268 USD.
Jednak najwyższe notowanie bitcoin dopiero miało nadejść. Odkąd przebił cenę złota, jego popularność przyciągała coraz więcej ludzi, co przełożyło się również na kurs. Bitcoin drożał w zawrotnym tempie, w pewnym momencie (17.02.2017) ocierając się nawet o niewyobrażalną kwotę 20.000 USD za 1 BTC.
To był najwyższy bitcoin kurs w historii, którego kryptowaluta już nigdy nie powtórzyła.
Od tamtej daty do 2019 roku bitcoin regularnie tracił na wartości. Początkowe zainteresowanie i optymizm stopniowo malały, a cena BTC spadła do najniższej wartości od lat, czyli około 3500 USD.
Dzisiaj najpopularniejsza kryptowaluta stopniowo odrabia straty. A jak pokazuje historia bitcoin, aktualny kurs może z dnia na dzień poszybować ku górze wbrew wszelkim przewidywaniom.
Ciekawostki
- Bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi.
- Do tej pory nie ustalono kim jest Satoshi Nakamoto – twórca Bitcoina.
- Pod tym adresem znajduje się profil satoshi na forum Bitcointalk
- Ostatnia aktywność satoshiego na forum Bitcointalk przypada na 13.12.2010
- Istnieje możliwość transferu BTC bez dostępu do internetu – za pomocą sygnału satelitarnego.
- Ilość Bitcoina jest ograniczona i wynosi 21 000 000, co wywiera presję deflacyjną.
Prognoza kursu Bitcoin (BTC/USD): Co przyniesie przyszłość?
Mimo że kurs bitcoin do tej pory nawet nie zbliżył się do swojej najwyższej ceny giełdowej, to wielu ekspertów uważa, że kryptowaluty mają najlepsze dni dopiero przed sobą. Opierają oni swoje przewidywania na kilku istotnych czynnikach, które w najbliższej przyszłości mają wywindować notowania bitcoin. Pierwszym i najważniejszym z nich, który będzie miał wpływ na kurs bitcoin, jest zbliżający się halving kryptowaluty.
Halving to nic innego jak kolejne ograniczenie wydobycia BTC o połowę. Miało już miejsce kilka halvingów i ma to ścisły związek ze specyfiką waluty — im więcej się jej wydobędzie, tym trudniej jest to robić.
Oczywiście cena bitcoin może w tym momencie znacznie się podnieść, jak ma to miejsce w przypadku każdego ograniczonego zasobu. Właśnie dlatego eksperci przewidują, że kurs bitcoin może wnieść się jeszcze bardziej niż wynosiły jego ceny z chwil świetności.
Jeśli chodzi o bitcoin, notowanie może się podnieść również z powodu krachu gospodarczego związanego z epidemią koronawirusa. Niektórzy przewidują, że wielu ludzi przestanie ufać rządom i zorganizowanym władzom. Z tego powodu przerzucą się na biznes oparty o technologię blockchain, co również wpłynie na kurs bitcoin.
Warto pamiętać również o tym, że w społeczeństwie rodzi się coraz większa świadomość kryptowalut. Także coraz więcej instytucji wchodzi na rynek blockchain ze swoimi coinami. Obydwa fakty mogą spowodować, że cena bitcoin poszybuje ku górze.
Dlatego obserwuj najpopularniejszą kryptowalutę. Dni, w których cena bitcoina będzie najwyższa, mogą dopiero nadejść.
Najbardziej optymistyczne przewidywania sugerują wartość bitcoin wyniesie nawet 70.000 USD. W przeliczeniu BTC na PLN byłoby to około 250.000 PLN.
Jest to chyba wystarczająca zachęta, żeby śledzić kurs bitcoina. Wykres ci w tym pomoże.
Nazewnictwo jednostek bitcoina
Musimy mieć świadomość, że kiedy przyglądamy się wykresowi bitcoin, kurs historyczny odnosi się do ceny za cały jeden bitcoin. Jednak nie jest to jedyna jednostka BTC. Gdyby tak było, wielu inwestorów nie miałoby do niego dostępu z powodu zaporowego kursu.
W rzeczywistości najniższą jednostką bitcoina jest satoshi, która wynosi 0,00000001 BTC (10-8 BTC). Dzięki temu waluta bitcoin może być wykorzystywana przez wiele podmiotów na rynku. Również tych, dla których główny bitcoin kurs PLN obecnie jest zbyt wysoki.
Pozostałe jednostki kryptowaluty nazywa się, stosując łacińskie przedrostki. Dlatego na pewno spotkasz się z nazwami mikro BTC czy mili BTC. Dzięki takiemu podziałowi każdy może posiadać swoje własne bitcoiny, kurs których jest dzielony adekwatnie do posiadanych jednostek tychże.
W ten sposób stosunek BTC to PLN jest bardziej znośny dla mniej zamożnych graczy giełdowych.
Czym jest Bitcoin halving?
O halvingu wspominaliśmy już wcześniej. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w istnieniu każdego coina, ponieważ znacząco wpływa na kurs kryptowalut. Wykres zdradza, że po każdym halvingu cena 1 bitcoin na rynku szła do góry. I to jest właśnie odpowiedź na pytanie, dlaczego inwestorzy wyczekują na kolejny przełomowy moment.
Ale czym tak naprawdę jest halving?
Jak sama nazwa wskazuje, jest to ograniczenie wydobycia kryptowaluty. Nagroda za wykopanie jednego bloku BTC zostanie zmniejszona o połowę.
Jak można się domyślić, jeśli śledzi się temat bitcoinów oraz innych surowców, zmniejszenie ich liczby wpływa na zmniejszenie inflacji. Dzięki temu windowana jest znowu cena bitcoina.
Wykres pokazuje, że po każdym halvingu następował wzrost. Jest to podyktowane prostą zależnością — im czegoś jest mniej, tym cenniejsze się staje.
Forki Bitcoina, które warto znać
Na pewno nieraz trafiłeś na termin forków, kiedy poszukiwałeś informacji odnośnie tego, jaki jest obecnie bitcoin kurs. Forum poświęcone kryptowalutom bardzo często oprócz BTC zajmuje się także jego odgałęzieniami, czyli tzw. forkami. Dobrze zrobisz, poświęcając im chwilę czasu, bo dzięki temu lepiej poznasz bitcoin, wartość BTC oraz jego historię.
Czym więc są popularne forki?
Podczas rozwoju każdej technologii przychodzi taki okres, w którym trzeba zadecydować odnośnie jej dalszego rozwoju.
W przypadku bitcoina takie decyzje podejmowane są na zasadzie konsensusu, a osobami decyzyjnymi są tzw. górnicy wydobywający BTC. Jeśli te osoby nie są w stanie się ze sobą dogadać, wiąże się to z ryzykiem rozłamu sieci, czyli właśnie forku.
Znaczy to tyle, że część społeczności zdecydowała się pójść inną drogą niż reszta. Taką historię miał też bitcoin, notowania którego po tym wydarzeniu zaczęły się wahać.
Jest to również dodatkowy powód, dla którego warto zwracać uwagę na forki. Częściowo jest od nich uzależniony sam bitcoin kurs.
Wykres pokazuje, że poziom bitcoina na rynku zmieniał się wraz z wydarzaniem się kolejnych forków. Miało to wpływ nie tylko na stosunek coina do dolarów, ale również stosunek BTC PLN
-
Pierwszy fork: Bitcoin Cash
To, co do pewnego momentu było tylko ryzykiem, stało się rzeczywistością.
Nastąpił rozłam w społeczności bitcoin, cena zaczęła się wahać. Stosunek bitcoin to PLN na naszym rodzimym podwórku poszedł za światowym trendem i również zaczął spadać. Społeczność najpopularniejszego coina poróżniła się między sobą w temacie rozmiaru bloku sieci, który zdaniem niektórych był za mały.
Mieli trochę racji, ponieważ wielkość tradycyjnego bloku sieci bitcoin wynosi 1MB, co zaczęło sprawiać problemy wraz z rozwojem sieci, ponieważ BTC pozwala na wykonanie jedynie 10 transakcji na sekundę.
Zaczęło to być bolesne, ponieważ aby zagwarantować sobie szybsze zrealizowanie przelewu, trzeba było zapłacić prowizję. Czasem potrafiła ona być bardzo wysoka, szczególnie w walucie PLN.
Dlatego pewna część deweloperów przygotowała poprawkę, wedle której rozmiar bloku miał zostać zwiększony z 1MB do 8MB. Tak właśnie powstał bitcoin cash. Był on rozwijany dalej, a obecnie posiada bloki o rozmiarze 32MB.
Pozwala to na realizację dużo większej liczby transakcji w tym samym czasie. Niestety rozłam miał to także wpływ na klasyczny bitcoin, wartosc którego spadła po tym zdarzeniu.
-
Drugi fork: Bitcoin Gold
Oprócz problemów z realizowaniem transakcji, społeczność miała również podobne dylematy dotyczące samego wydobywania BTC. Chodziło głównie o sprzęt używany do górnictwa i problem centralizacji. Do wydobycia tradycyjnego BTC wykorzystuje się karty graficzne oraz bardziej zaawansowany sprzęt, który nazywa się ASIC.
W pewnym momencie niektórzy górnicy wpadli na pomysł, żeby pozbyć się użytkowników ASIC i ograniczyć się do kart graficznych.
Tak pojawił się kolejny fork (rozłam), który został nazwany bitcoin gold. Dobrze pokazuje to bitcoin kurs, historia którego w tamtym czasie znacznie się wahała. Sprawdzisz to w ówczesnym stosunku BTC PLN.
Opisywany fork zmienił algorytm sprawiając, że do wydobycia coinów była wykorzystywana głównie pamięć RAM. Na tamte dni urządzenia ASIC nie radziły sobie z tym za dobrze, więc karty graficzne zaczęły wieść prym w wydobyciu bitcoin gold.
Dzisiaj jednak pojawiły się już takie rozwiązania, które niwelują tę różnicę.
-
Trzeci fork: SegWit2X
SegWit2X był kolejną próbą zmiany protokołu bitcoina w taki sposób, aby zminimalizować konieczność płacenia prowizji górnikom za wykonanie transakcji. Propozycja pojawiła się po raz pierwszy jako soft fork, czyli tylko delikatnie zmieniający strukturę sieci, ale finalnie rozwinęła się w coś innego.
SegWit2X przybrał formę hard forku, chcącego zmienić rozmiar bloku bitcoina z 1MB na 2MB.
Jednak w odróżnieniu do swoich poprzedników nie zamierzał tego robić kosztem głównej sieci. Nie chciał wpłynąć na wartość, którą miał 1 bitcoin.
Cena pierwszej kryptowaluty miała pozostać taka sama, a jej użytkownicy mieli po prostu uzyskać dostęp do dodatkowych możliwości w obrębie tej samej sieci. Niestety z powodu wielu nieporozumień wśród deweloperów projekt został wstrzymany.
FAQ — Najczęściej zadawane pytania