DeFi to angielski skrót słów decentralized finance (zdecentralizowane finanse). Termin oznacza zbiór aplikacji finansowych. Aplikacje te mają na celu uniezależnić blockchain kryptowaluty od wszelkich pośredników. DeFi usprawnia i zwiększa zakres działania systemu blockchain.
DeFi sprawia, że kopia transakcji przeprowadzonych w blockchainie trafia do kilku podmiotów. Dzięki temu historia wpłat i wypłat nie zostaje scentralizowana.
Bitcoin i inne aktywa cyfrowe wyróżniają się na tle PayPala lub popularnych kart płatniczych typu Visa. Zdecentralizowane kryptowaluty eliminują pośredników transakcji. Kiedy płacimy za zakupy przy pomocy karty, między nami i sklepem pojawiają się pośrednicy. Są nimi firmy odpowiedzialne za prowadzenie karty i banki.
Firmy pośredniczące w pełni kontrolują transakcje. Prowadzą prywatne archiwum wpłat oraz wypłat. Dodatkowo mają prawo do wstrzymania transakcji lub ich wycofania. W przypadku zdecentralizowanych kryptowalut nie mamy do czynienia z pośrednikami. System jest w pełni zautomatyzowany i traktuje każdego użytkownika w ten sam sposób.
DeFi w blockchainie Ethereum
Większość aplikacji DeFi działa za pośrednictwem projektu Ethereum. Jest to druga co do wielkości kryptowaluta. Zajmuje miejsce zaraz po bitcoinie. Od bitcoina odróżnia się przede wszystkim tym, że łatwiej budować w niej dodatkowe aplikacje. Dzięki temu system wpłat i wypłat w Ethereum jest nieustannie rozwijany.
Język programowania zastosowany w Ethereum zezwala na znacznie większą elastyczność. To dlatego, że Vitalik Buterin stworzył projekt Ethereum z myślą o smart kontraktach. Inteligentne kontrakty wykonują automatyczne wpłaty, jeśli zostaną spełnione pewne warunki.
Przykładowo możemy wysłać do kogoś pieniądze w przyszły piątek, jednak otrzyma je tylko wtedy, gdy temperatura tego dnia przekroczy 22 stopnie celsjusza.
Przykład zastosowania DeFi – zdecentralizowane giełdy
Za pośrednictwem giełdy online użytkownicy wymieniają jedne kryptowaluty na inne. Istnieje też możliwość wymiany waluty fiducjarnej na kryptowaluty i odwrotnie. Dzięki giełdom internauci wymieniają pieniądze bezpośrednio między sobą. W ten sposób nie oddają części pieniędzy pośrednikowi. Pieniądze zostają powierzone jedynie stronom transakcji.
DeFi w postaci stablecoinów
Stablecoiny to kryptowaluty, których cena została powiązana bezpośrednio z kursem waluty fiat. Są to najczęściej dolary amerykańskie. Dzięki temu systemowi, twórcy stablecoina stabilizują wartość kryptowaluty.
Projekty DeFi
Rynek zdecentralizowanych finansów tętni życiem. Interesuje się nim coraz więcej użytkowników i inwestorów. Dzięki temu projektanci kryptowalut tworzą nowe zdecentralizowane coiny. Obecne platformy DeFi zapewniają nam szerokie spektrum usług finansowych.
Między innymi:
- pożyczanie pieniędzy,
- kredytowanie,
- tworzenie zdecentralizowanych giełd kryptowalutowych,
- zarządzanie aktywami.
Oto dwa najpopularniejsze tokeny działające za pośrednictwem aplikacji DeFi.
Chainlink (LINK)
Chainlink to prawdopodobnie najczęściej wykorzystywana sieć typu oracle. Dzięki temu systemowi łączymy się między węzłami blockchainów różnych kryptowalut. Pozwala to na przesyłanie informacji pomiędzy blockchainami.
Pod względem kapitalizacji, token chainlink to jedna z najpopularniejszych platform DeFi. Wycena jego kapitalizacji to ponad 14 miliardów dolarów. W miarę rozwoju swojej popularność, projekt Chainlink będzie dostarczał coraz więcej możliwości innym blockchainom kryptowalutowym.
DAI token
Rynek kryptowalut charakteryzuje się wysoką niestabilnością cen. Dla każdego, kto pragnie uniknąć fluktuacji cen, moneta DAI jest dobrym wyborem. Jest to token zbudowany na blockchainie Ethereum. Jego wartość została powiązana z dolarem amerykańskim. Pozwoliło to zachować stabilność cenową kryptowaluty.
W rzeczywistości DAI jest pierwszym zdecentralizowanym aktywem tego typu. Korzystanie z monety DAI zamiast walut typu fiat pomaga w zmniejszeniu kosztów transakcji. Dodatkowo DAI minimalizuje opóźnienia w handlu. Jest jedną z najlepszych i najpopularniejszych monet typu DeFi.