Słowo kryptowaluty staje się coraz bardziej obecne w codziennym życiu. Jeszcze kilka lat temu stanowiły zjawisko, które było eksplorowane jedynie przez nielicznych pasjonatów alternatywnych form inwestycji. Dziś, obrót wirtualnymi walutami powszechnieje, a siłę rozwoju zjawiska i wzrostu zainteresowania tą dziedziną mogli zrozumieć w ostatnim czasie chociażby gracze komputerowi. Karty graficzne, które są wykorzystywane do kopania walut stają się coraz droższe, a co gorsze, również i mniej dostępne, ze względu na masową sprzedaż wśród kopaczy. Kryptowalut jest wiele, dzisiaj sprawdzamy czym jest i jak wypada LISK.
Czym jest i jak powstał LISK?
Lisk to projekt stosunkowo świeży na rynku kryptowalut. Premiera miała miejsce 24.05.2016. Lisk powołali do życia Olivier Beddows i Max Kordek. Za obecny rozwój i prawidłowe funkcjonowanie platformy odpowiada cały zespół, który tworzą specjaliści w dziedzinie programowania, PR i social media. Zanim Lisk pojawił się na rynku i został wystawiony na giełdach do sprzedaży, projekt wystartował jako support Bitcoina. Lisk był oferowany w zamian za wspieranie najbardziej popularnej kryptowaluty. Biorąc pod uwagę kapitalizację, Lisk obecnie plasuje się na dziesiątym miejscu w rankingu kryptowalut.
Cechy – czyli, co warto wiedzieć?
Lisk powstał jako alternatywa dla znanego Ethereum. To, co wyróżnia ten projekt, to możliwość tworzenia oprogramowania bazujące na blockchainach przy użyciu języka programowania JavaScript. Zamysłem projektantów było stworzenie systemu, który wolny będzie od utrapień, jakie użytkownicy znają z Bitcoina, a mianowicie słabej skalowalności. To się w pełni udało. Lisk wolny jest od ograniczeń danych możliwych do przyjęcia w pewnym określonym okresie. Największą zmorę znaną z obrotu Bitcoinem udało się wyeliminować przez zastosowanie innowacyjnej struktury w budowie łańcuchów. Rdzeń (blockchain) jest tu bowiem wspierany łańcuchami bocznymi, które Lisk wykorzystuje. Dzięki temu, powstała możliwość rozciągnięcia skalowalności nie tracąc jednocześnie prędkości i wydajności. Boczne łańcuchy mają charakter dodatkowych i w pełni autonomicznych ksiąg kryptograficznych. Programiści wykorzystują w nich technologię Node.js. Lisk jest platformą przejrzystą i łatwą w obsłudze. Zdecentralizowana sieć projektu wykorzystuje metodę pozyskiwania zwaną jako Proof of Stake. Pracuje w oparciu o algorytm Delegated Proof of Stake, który wykorzystuje również m. in. BitShares. Zgodnie z tą technologią, posiadacze waluty Lisk mogą głosować na górników. 101 najlepszych z nich uzyskuje możliwość szyfrowania operacji i lokowania ich w łańcuchach, za co otrzymują nagrody. Wykorzystania JavaScript stwarza wiele możliwości dodatkowych, przede wszystkim pozwala na rozwijania dodatkowych platform społecznościowych. Cechą wpływającą pozytywnie na ocenę Lisk jest czas jedynie dziesięciu sekund między blokami.
Dystrybucja
Użytkownicy wskazują na olbrzymi potencjał i funkcjonalność platformy Lisk. Waluta jest dostępna na wielu giełdach, jak np. CoinEgg.com, Livecoin.net, Bittrex.com, YoBit.net czy Binance.com oraz innych. Na polskim rynku waluta obecna jest na giełdzie BitBay.net. Podaż waluty zmniejszana jest co roku.