Jak wiemy, blockhain nieustannie ewoluuje w kierunkach, które jeszcze niedawno trudno byłoby sobie wyobrazić. Od swoich początków w 2008 roku technologia przeszła diametralną przemianę.
Zaczęła od funkcji zdecentralizowanego magazynu wartości zapisującego transakcje między kryptoinwestorami i śledzącego aktywa, a skończyła na czymś tak zaawansowanym, jak protokoły płynności czy tworzenie tokenów NFT.
W ciągu wielu lat blockchain przeniósł się z algorytmów PoW na PoS, następnie DPoS, a finalnie PoSA. Z technologią było podobnie — wyewoluowała z CeFi na DeFi i finalnie CeDeFi.
Jednakże razem z TeDefi pojawił się kolejny protokół komunikacyjny, który ma na celu poprawę interakcji między użytkownikami i smart kontraktami.
Co oferuje i czym różni się od innych mechanizmów konsensusu blockchain? O tym przeczytasz w artykule.
Zainstaluj Telegram Bota TeDefi!
Co to jest TeDefi?
Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu tego, czym jest nowy system konsensusu blockchain, przyjrzymy się pokrótce innym ekosystemom i mechanizmom, które działają w tej sieci.
Scentralizowane finanse (CeFi)
Przed nastaniem demokratycznego DeFi, na rynku rządził CeFi. Wtedy jedyną rzetelną metodą kupna i sprzedaży cyfrowych aktywów były scentralizowane giełdy, określane skrótem CEX.
CEX-y były uznawane za swego rodzaju dyktatorów, ponieważ pozwalały na handel kryptowalutami tylko w oparciu o ich księgi zleceń. Mniej popularne coiny i tokeny nie były w nich uwzględnione.
Ponadto — mimo że tego typu giełdy są dość stabilne i proste w obsłudze — łatwo je zhakować.
Istnieje też ryzyko awarii na platformie, co na długie godziny uniemożliwia wymianę kryptowalut. W efekcie wszystkie zaplanowane transakcje nie będą wyegzekwowane.
Oprócz tego w CEX-ach brakuje transparentności i pełnej kontroli nad własnymi finansami, ponieważ użytkownicy oddają giełdzie władzę.
Zdecentralizowane finanse (DeFi)
Jak wcześniej wspomnieliśmy, DeFi jest bardziej demokratyczne, niż autorytarne. Składa się z aplikacji, które działają w zdecentralizowanej sieci blockchain.
Jako że w DeFi nie ma centralizacji, użytkownicy zachowują całkowitą kontrolę nad swoim kapitałem. Nie ma potrzeby, aby ufali jakieś trzeciej stronie albo pośrednikowi, który zarządza ich aktywami.
Przykładami takich aplikacji są Uniswap, PanCakeSwap czy SushiSwap. To zdecentralizowane giełdy, czyli w skrócie DEX-y.
DeFi pozwala również na pożyczanie kryptowalut, a dostawcy płynności otrzymują z tego tytułu wynagrodzenie.
Dzięki aplikacjom DeFi handel się rozwija. Umożliwiają tworzenie i sprzedaż tokenów, które reprezentują część inwestycji, dajmy na to w nieruchomości lub akcje. Cały proces jest transparentny, ponieważ wszystkie dane są publicznie dostępne. Bez problemu prześledzisz transakcje, wyliczysz kwotę w puli płynności, itd.
Jednak aplikacje DeFi wciąż są narażone na cyberataki. Jeśli spojrzymy wstecz, znajdziemy wiele smart kontraktów, które zostały zhakowane. Niektóre zawierały kryptowaluty o wartości liczonej w milionach dolarów.
Smart kontrakty PoW
Ethereum był pierwszym blockchainem, który powstał przy użyciu konsensusu protokołu PoW (Proof-of-Work). PoW pozwala komputerowym węzłom na zatwierdzanie ważności informacji, które pojawiają się w sieci ETH, a ponadto zapobiega potencjalnym atakom.
Mimo to PoW ma swoje problemy, takie jak wysokie prowizje od transakcji i słaba skalowalność.
Mechanizm konsensusu PoS
Proof-of-Stake cieszy się opinią lepszej alternatywy dla algorytmu PoW, ponieważ zużywa mniej energii oraz pobiera znacznie mniejsze prowizje od transakcji.
PoS wyewoluował później do DPoS (Delegated Proof of Stake), w którym inwestorzy stakują coiny na liście wybranych delegatów.
Ci zaś odpowiadają za kopanie nowych bloków w sieci.Jednak i tutaj skalowalność wciąż była problemem.
Czy TeDefi to rewolucja na rynku?
TeDefi wyłoniło się jako rozwiązanie dla bolączek poprzednich mechanizmów konsensusu, takich jak: duży pobór energii, wysokie prowizje czy niska skalowalność.
TeDefi jest innowacyjnym, kompatybilnym z wieloma łańcuchami mechanizmem konsensusu Proof of Stake Authority, który zapewnia infrastrukturę dla skalowalnych DApps w Telegram Bot.
Co więcej, TeDefi umożliwia węzłom walidatorów interakcję bezpośrednio z Telegram Exchange Bot poprzez protokół MTProto, co eliminuje problem bramek w DEX-ach.
Oprócz tego TeDefi skupia się na stworzeniu prostego w obsłudze ekosystemu blockchain, który ułatwia handel i inwestycje w kryptowaluty oraz usprawnia dostęp do zdecentralizowanych aplikacji w Telegram Bots.
Sieć blockchain upoważnia deweloperów do tworzenia Botów Telegrama na bazie TeDefi bez utrudnień, które panują w innych ekosystemach.
Podsumowując, największe plusy TeDefi to:
- niskie prowizje od transakcji,
- bezpośrednia komunikacja z botem,
- nagrody dla węzłów walidatorów,
- bezproblemowy handel i inwestycje w cyfrowe aktywa.
TeDefi jest projektem szybkim i skalowalnym. Projektem, który z racji swoich zalet prawdopodobnie zostanie z nami na dobre.