Choć rynki finansowe wciąż nie darzą kryptowalut zbyt dużym zaufaniem (a nawet pewną podejrzliwością) to popyt na nie wciąż rośnie. Jeszcze kilka lat temu, na rynku wirtualnych środków płatniczych królował wyłącznie Bitcoin. Od kilku miesięcy można jednak zauważyć rosnącą popularność innej kryptowaluty a mianowicie – Ripple (XRP). I to ona jest przez niektórych ekspertów uważana za największe zagrożenie, dla dotychczasowego hegemona.
Od kilku centów do ponad dolara!
Tezę tą popierają grudniowe dane. Do 12 dnia tego miesiąca, jej wartość wahała się w okolicach 0.2 USD. W przeciągu następnych 48 godzin, cena jednej monety przekroczyła 0.9 a 21 grudnia – 1.35 USD. Ten dzień był wyjątkowy dla jej posiadaczy również z innego powodu. Po raz pierwszy bowiem, wartość jednej monety „przebiła” poziom jednego dolara.
Poniżej znajdziesz aktualny wykres XRP:
Please enter and activate your license key for Cryptocurrency Widgets PRO plugin for unrestricted and full access of all premium features.Ripple kiedyś, Ripple dziś
Ideą towarzyszącą stworzeniu Ripple, było wygenerowanie środka płatniczego, który – docelowo – miał stworzyć realną konkurencję dla klasycznego systemu bankowego. Jednak z biegiem czasu, wielu inwestorów z sektora finansowego dostrzegło jego stabilność, co zwróciło uwagę banków. Tym samym, Ripple stał się sprawdzoną metodą „przechowania wartości” wkładów finansowych, podobnie jak Bitcoin, który jest najlepszym narzędziem spekulacyjnym.
Tendencję tą pogłębia fakt, że Ripple – jako środek płatniczy – miał zapewniać szybkie (kilkusekundowe) przelewy międzynarodowe. Szansę tą wykorzystały banki, które coraz bardziej zaczęły „uzależniać od siebie” wspomnianą kryptowalutę.
Ripple a drobni inwestorzy
Mimo to, kryptowaluta ta nie jest jedynie „środkiem przechowywania wartości”. Coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie za jej pośrednictwem, głównie ze względu na wysoki poziom kapitalizacji, przy jednocześnie dużym bezpieczeństwie zamrożonych aktywów. Pod względem opłacalności inwestycji, Ripple jest trzecią kryptowalutą świata (po Bitcoinie i Ethereum). Ponadto umożliwia on znacznie szybsze realizowanie transakcji, również o charakterze międzynarodowym.
Ripple i kontrowersje
Ripple nie uchodzi na ideał pośród społeczności kryptowalutowej. Wszystko za sprawą centralizacji, bowiem jest ona kontrolowana przez jedną firmę. Na dodatek firma zarządzająca Rippe jest w posiadaniu 61,3 miliarda tokenów XRP, przy łącznej ilości monet wynoszącej 100 miliarda XRP, co niesie za sobą duże ryzyko manipulacji (np. dodruk pieniądza).