Kryptowaluty pojawiły się na rynku po to, aby transakcje stały się prostsze i szybsze. Oczywiście są też źródłem pokaźnych zarobków, jeśli potraktujesz je jak aktywa inwestycyjne. Jednak zanim dodasz którąś z kryptowalut do świątecznej listy zakupów, dowiedz się o niej więcej.
Przede wszystkim sprawdź, czy jej cechy ci odpowiadają i czy stanowią dobrą podstawę dla zysków inwestycyjnych.
Poniżej przygotowaliśmy opis pięciu projektów, które warto rozważyć pod tym kątem.
StakeMoon (SMOON)
Od listopadowego debiutu StakeMoon zebrał ponad 1,2 miliona USD od inwestorów i nadal nieustannie się rozwija.
Mimo że ten nowy i innowacyjny projekt wciąż jest na początku swojej kariery, już teraz wygląda na bardzo atrakcyjną inwestycję, co poniekąd bierze się z polityki nagradzania długoterminowych posiadaczy tokenów.
StakeMoon wprowadził do swojej sieci podatek, który utrudnia działalność spekulantom rynkowym. Ponadto wypłaca dywidendy i rozdaje nagrody za staking, czym nagradza cierpliwych inwestorów.
Każda transakcja obarczona jest podatkiem w wysokości 15%. Z tej liczby 10% przechodzi w ręce aktualnych posiadaczy tokenów, a pozostałe 5% trafia do sieciowej puli płynności.
Co więcej, stakowanie nie „zamraża” kapitału na pewien okres, jak w innych sieciach. Inwestorzy w każdym momencie bez problemu wypłacą swoje tokeny z puli.
StakeMoon 20 listopada został notowany na zdecentralizowanej giełdzie PancakeSwap, co otworzyło każdemu użytkownikowi możliwość kupna, sprzedaży i wymiany tokenów na setki innych kryptowalut DeFi bez obecności pośredników. Dzięki temu wartość projektu StakeMoon będzie teraz zależała od praw rynkowych.
Podsumowując, StakeMoon szybko nabiera rozpędu i ściśle trzyma się swoich celów, do których należą:
- notowanie na BitMart na początku 2022 roku,
- notowanie na CoinGecko i CoinMarketCap niedługo po tym.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na https://stakecoins.com albo śledź StakeMoon na portalach społecznościowych Telegram, Twitter i Instagram.
DeFi Coin (DEFC)
DeFi Coin (DEFC) to cyfrowy token, który reprezentuje stronę internetową DeFiCoins.io oraz giełdę DeFi Swap.
Ta ostatnia pozwala kupcom i sprzedawcom wymieniać aktywa bezpośrednio z innymi uczestnikami rynku, dzięki czemu eliminuje konieczność korzystania z usług scentralizowanego pośrednika.
System DeFi Coin aktywnie reklamuje się trzema funkcjami:
- statycznymi nagrodami,
- automatycznymi pulami płynności,
- manualnym wypalaniem tokenów (system deflacyjny).
Użytkownicy mają zachętę, aby długoterminowo trzymali swoje tokeny DeFi Coin. To dlatego, że transakcje są opodatkowane na kwotę 10%. W efekcie zmniejsza się atrakcyjność handlu dziennego, który powoduje niestabilność na rynkach i nagłe skoki kursów.
Co ważniejsze, połowa tej kwoty trafia do posiadaczy tokenów, co nie różni się wiele od tradycyjnych dywidend. Zaś drugie 5% zasila pulę płynności na zdecentralizowanej giełdzie.
Statyczne (czyli niezmienne) nagrody w formie dywidend to jedna z największych zalet długoterminowego posiadania tokenów DeFi Coin.
Chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie? Wejdź na https://deficoins.io. Możesz też kupić tokeny na Bitmart.
Solana (SOL)
Solana to projekt open-source, który cechuje się nową, bardzo wydajną siecią blockchain. Ogromna prędkość sprawia, że Solana potrzebuje jedynie 400 milisekund na zatwierdzenie bloku. Co więcej, na lepszym sprzęcie sieć działa jeszcze szybciej.
Ponadto skalowalność Solany sprawia, że opłaty za transakcje nie przekraczają 0,01 USD zarówno w przypadku deweloperów, jak i użytkowników.
To jeszcze nie wszystko.
Poza wybitną szybkością i niskimi kosztami kryptowaluta jest też odporna na cenzurę. Oznacza to, że sieć pozostanie otwarta dla aplikacji i pozwoli im działać bez ograniczeń. Zaś transakcje nigdy nie będą zatrzymane.
System ekonomiczny Solany został zaprojektowany tak, aby promować zdrową, długoterminową i samowystarczalną gospodarkę. Zachęca ona użytkowników bezpieczeństwem i decentralizacją sieci.
Avalanche (AVAX)
Avalanche to otwarta, programowalna platforma smart kontraktów dla zdecentralizowanych aplikacji. Jednocześnie szczyci się, że jest najszybszą platformą tego typu w branży blockchain, co mierzy na podstawie czasu do ostatecznego zatwierdzenia (z ang. time-to-finality).
Ponadto wśród protokołów PoS ma najwięcej walidatorów, którzy zapewniają bezpieczeństwo funkcjonowania sieci.
Natywny token AVAX zabezpiecza sieć, opłaca prowizje i stanowi podstawową jednostkę na koncie działającym między wieloma blockchainami, które powstały w oparciu o Avalanche.
Sama sieć zachęca na różne sposoby do bycia walidatorem. Dla przykładu:
- nagrody zbierane przez walidatora są proporcjonalne do jego stawki;
- jako że w Avalanche nie ma liderów, efekt „bogacenia się bogatych” nie istnieje — po prostu dłużsi stażem walidatorzy zarabiają więcej;
- jako że nagrody są uzależnione od „dowodu obecności” (proof-of-uptime) i „dowodu prawidłowości” (proof-of-correctness), walidatorzy mają zachętę do pozostania online i skutecznego działania;
- AVAX to token z limitem podaży, który wynosi 720 milionów — jednak wciąż jest on regulowany;
- szybkość osiągnięcia limitu podaży zależy od zarządzania siecią — prowizje nie trafiają do walidatorów, tylko są spalane, co zwiększa rzadkość tokena AVAX.
Radix (XRD)
Radix obiecuje, że przywróci radość z powrotem do sektora DeFi. Zrobi to za pomocą społeczności, bezpieczeństwa i skalowalności.
Radix skupia się na społeczności, bo docenia każdego indywidualnego dewelopera i pozwala mu wnieść swój wkład do bibliotek DeFi w zamian za opłaty licencyjne, jeśli któryś z powstałych w ten sposób projektów stanie się kolejną aplikacją wartą miliardy dolarów.
Radix to jedyna zdecentralizowana sieć, w której deweloperzy mogą tworzyć szybko, bez ciągłego zagrożenia exploitami i hackami. Gdzie każde ulepszenie kodu zostanie nagrodzone, a skalowalność nigdy się nie zakorkuje.
Wyjątkowe zyski płynące z Radix to:
- 100% prowizji od transakcji ulega spaleniu;
- średnio 53,8% podaży tokenów jest zamknięta w sieciach PoS;
- 300 milionów XRD rocznie trafia do stakerów jako nagroda za zabezpieczanie sieci;
- mostek eXRD/SRD pozwoli użytkownikom poruszać się płynnie między Ethereum i Radix.