Granie na giełdzie niekoniecznie musi wiązać się z przesiadywaniem godzinami przed ekranem komputera. Taka forma przeprowadzania transakcji nie każdemu odpowiada — czy to ze względów częstych podróży, braku czasu czy po prostu cech charakterologicznych.
W odpowiedzi na te problemy powstały mobilne aplikacje tradingowe, które pozwolą ci przeprowadzać transakcje w każdym miejscu i o każdej porze. Jedyne czego potrzebujesz, to telefon i połączenie z internetem.
Platformy mobilne są świetną opcją zarówno dla niedzielnych inwestorów, jak i doświadczonych bywalców giełd. Dzięki nim zawsze trzymasz rękę na pulsie. Ważne jest jednak wybranie aplikacji, która posiada niezbędne narzędzia inwestycyjne.
Jak to zrobić, kiedy rynek pełen jest firm brokerskich? Sprawdzamy i podpowiadamy!
Przejście do przeprowadzania transakcji w telefonie jest wyjątkowo proste. Jeśli posiadasz już konto u brokera, wystarczy pobrać aplikację i zalogować się. Jeśli jednak dopiero zaczynasz, spróbuj skorzystać z przystępnej i intuicyjnej rejestracji w Binance.
1. Załóż konto
Wejdź na oficjalną stronę brokera i i kliknij przycisk rejestracji. Następnie postępuj wedle wskazań kreatora, czyli podaj swoje dane i potwierdź je odpowiednimi dokumentami. Finalnie pobierz aplikację.
2. Zasil rachunek
Zanim przeprowadzisz pierwszą transakcję, musisz wpłacić depozyt. Minimalna kwota wpłaty w Binance wynosi 50 USD. Kiedy pieniądze znajdą się na rachunku, giełda staje przed tobą otworem.
3. Zacznij trading
Wykorzystaj możliwość przetestowania funkcji aplikacji na bezpiecznym koncie demo. Dopiero gdy nauczysz się podstaw działania wszystkich narzędzi, zacznij handel prawdziwymi pieniędzmi.
Aplikacje tradingowe — czym są, jak działają?
Myślą przewodnią stojącą za powstaniem aplikacji tradingowych jest całodobowy dostęp do giełdy niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz.
Platforma handlowa na telefon jest zaprojektowana tak, aby posiadała wszelkie niezbędne narzędzia inwestycyjne. Są one oczywiście dostosowane do możliwości i specyfiki smartfona, dzięki czemu zapewnią ci odpowiedni komfort użytkowania.
Aplikację tradingową zawsze masz przy sobie i nie omijają cię ważne wydarzenia rynkowe, które są okazją do przeprowadzenia korzystnych transakcji. Każdy doświadczony inwestor wie, że dostęp do giełdy w każdym miejscu i czasie jest absolutnie niezbędny dla pomnażania zysków.
Nawet jeśli myślisz o handlu aktywami w wolnym czasie, aplikacje dają ci dużo większą wygodę i swobodę działań niż komputer.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o platformach inwestycyjnych, zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Wady i zalety aplikacji tradingowych
Jak każde rozwiązanie, tak też aplikacje tradingowe mają swoje plusy i minusy. Zebraliśmy je w formie w formie krótkich list, dzięki którym samodzielnie stwierdzisz, czy warto się nimi zainteresować.
Plusy aplikacji tradingowych:
- Bezproblemowy dostęp – Wejście na giełdę przez aplikację jest bez porównania prostsze niż za pomocą komputera. Wystarczy jedno kliknięcie w ikonkę programu i już przechodzisz do handlu. Proces swoją prostotą nieco przypomina korzystanie z mediów społecznościowych. Wchodzisz, scrollujesz i wybierasz interesujące cię opcje. Wszystko odbywa się szybko i efektywnie.
- Szybsze działanie – Przewagą aplikacji nad platformami webowymi (mało który broker pozwala pobrać platformę na dysk) jest jej prędkość. Jako że wszystkie niezbędne narzędzia znajdują się na twoim telefonie, włączają się szybciej i nie mają opóźnień. W przypadku wersji webowych działanie i uruchamianie funkcji obciąża transfer sieciowy, co nieraz skutkuje mniejszą płynnością.
- Dopasowanie do własnego stylu gry – Elastyczność aplikacji mobilnych jest ich największą zaletą. W podróży, na wakacjach, gdy nie siedzisz przy biurku — telefon zawsze masz pod ręką. Dzięki temu zawsze posiadasz dostęp do giełdy, a obawa przed utratą okazji inwestycyjnych nie przykuwa cię na wiele godzin do ekranu komputera.
Minusy aplikacji tradingowych:
- Większy stres – Wielu doświadczonych inwestorów poleca początkującym, żeby wyznaczyli sobie określony czas na przeprowadzanie transakcji. W pełni skupiają się na giełdzie w tych godzinach, ale później zapominają o niej do następnego dnia. Dzięki temu regenerują umysł i ograniczają poziom stresu. Aplikacja na telefonie powoduje, że giełda zawsze ci towarzyszy. Z jednej strony to plus, bo trzymasz rękę na pulsie. Natomiast minus jest taki, że nie masz ani chwili wytchnienia.
- Ograniczone funkcje (zależnie od aplikacji) – Większość firm brokerskich stara się w pełni oddać możliwości swoich platform na urządzeniach mobilnych, ale nie zawsze tak jest. Niekiedy brakuje istotnych funkcji, do których masz dostęp na komputerze. Innym razem są one ograniczone z powodu specyfiki telefonu. Problem zminimalizujesz wybierając dobrego brokera, ale nigdy nie wyjdziesz poza możliwości smartfona.
- Utrudnienia związane z urządzeniami mobilnymi – Korzystanie z telefonu wiąże się z wieloma dodatkowymi ograniczeniami. Mały ekran nie pozwala wyświetlać kilku statystyk naraz, a brak myszki i klawiatury spowalnia zawieranie transakcji. Ponadto do komputera podłączysz dodatkowy monitor, prześledzisz wiele wykresów jednocześnie i uruchomisz dodatkowe oprogramowanie. W przypadku telefonu masz do dyspozycji tylko proste działania.
Jak efektywnie korzystać z aplikacji tradingowych?
Aby aplikacja tradingowa nie była tylko dodatkowym gadżetem na telefonie, ale faktycznie pomagała ci w zawieraniu zyskownych transakcji, musisz umiejętnie z niej korzystać. Poznaj zawarte w niej funkcje i spersonalizuj je, żeby pasowały pod twój styl gry.
Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą ci rozpocząć przygodę z tradingiem mobilnym.
-
Korzystaj z powiadomień
Praktycznie każda aplikacja umożliwia ustawienie powiadomień dotyczących zmiany kursów albo istotnych analiz i wycen. Jeśli je skonfigurujesz, ważne dla ciebie informacje będą wyświetlały się bezpośrednio na ekranie telefonu.
Spersonalizuj alarmy wedle własnych potrzeb, a nie umknie ci żadna okazja. Aplikacja powiadomi cię, kiedy warto otworzyć nową pozycję albo zamknąć już istniejącą.
-
Buduj algorytmy
Dzięki dostępnym funkcjom stworzysz wykresy i wygenerujesz dane, które będą idealnie dopasowane do twojego stylu gry oraz interesujących cię aktywów.
Nie bój się eksperymentować z narzędziami analitycznymi w celu znalezienia najlepszych ustawień. Koniec końców powstały po to, aby jak najprecyzyjniej pomagały ci poruszać się po giełdzie.
-
Zrób użytek z nieskrępowanego dostępu do wiadomości
Aplikacje tradingowe to nie tylko wykresy i narzędzia inwestycyjne, ale stanowią także dobre źródło informacji na tematy rynkowe.
Nawet jeśli nie zamierzasz w danym czasie zawierać transakcji przez telefon, prześledzisz najważniejsze wiadomości ze świata giełdy. Dzięki temu jesteś na bieżąco z istotnymi wydarzeniami i masz pewność, że nie omija cię żadna okazja.
Jeżeli chcesz zacząć grać na giełdzie, zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Instrukcja zakładania konta na Binance
Jeśli stawiasz pierwsze kroki na giełdzie, skorzystaj z naszego poradnika zakładania konta. Jako przykład wybraliśmy Binance, ponieważ plasuje się na pierwszym miejscu w naszym rankingu.
1. Rejestracja
W prawym górnym rogu strony kliknij przycisk “Dołącz teraz”. Uzupełnij adres e-mail. Ustaw hasło do konta.
Wypełnij ankietę dotyczącą twojego doświadczenia w handlu. Przejdź dalej.
Podaj dane osobowe:
- imię,
- drugie imię,
- nazwisko,
- data urodzenia,
- numer PESEL,
- adres zamieszkania,
- numer telefonu.
2. Depozyt
Wybierz walutę konta i formę płatności. Minimalny depozyt wynosi 50 USD.
3. Weryfikacja
Zweryfikuj swoją tożsamość i adres.
Aby to zrobić, załącz skany:
- dokumentu tożsamości (np. dowodu osobistego lub paszportu);
- dokumentu, który potwierdzi twoje miejsce zamieszkania (np. aktualnego wyciągu z banku z logiem banku).
Zaakceptuj warunki handlowe.
4. Handel
Wpłać depozyt. W zakładce “handel” wyszukaj wybrane aktywa. “Kup” lub “sprzedaj”. Ustal szczegóły inwestycji.
Zatwierdź swój wybór.
Cechy najlepszej aplikacji tradingowej — jak wybrać odpowiednią?
Mobilna aplikacja do gry na giełdzie jest tak dobra jak możliwości, które oferuje. Dlatego przed podjęciem decyzji odnośnie firmy brokerskiej sprawdź, czy wydana przez nią aplikacja posiada wszelkie niezbędne w tradingu funkcje.
Aby ułatwić ci zadanie podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę.
Zajmowanie pozycji na wykresie
Ograniczenie do jednego niewielkiego ekranu wymaga, aby aplikacja posiadała szereg niezbędnych ułatwień, które pozwalają szybciej zawierać transakcje. Jednym z uproszczeń jest zajmowanie pozycji bezpośrednio na wykresie.
Dzięki tej funkcji przyspieszasz proces kupna i sprzedaży. Jednocześnie ograniczasz ryzyko, że cena zmieni się zanim zrealizujesz swoje zamówienie.
Analiza techniczna
Narzędzia do analizy technicznej są niezbędne dla każdego inwestora, który śledzi krótkoterminowe ruchy cen. Przydadzą się również, gdy planujesz przebieg transakcji.
Jest to na tyle istotna funkcja, że jej brak znacznie odbija się na zdolnościach inwestorskich. Dlatego sprawdź, czy aplikacja tradingowa ją posiada.
Personalizacja interfejsu
Domyślne ustawienia aplikacji tradingowej i jej funkcji nie każdemu odpowiadają. Jeśli nie masz opcji ich zmiany wedle własnych preferencji, komfort przeprowadzania transakcji na giełdzie staje się znacznie mniejszy.
Unikniesz tego problemu jeśli wybierzesz aplikację, która pozwala na modyfikację swoich funkcji. Gdy ustawisz wszystko jak ci odpowiada, dużo efektywniej wygenerujesz zysk.
Powiadomienia i alarmy
Jednymi z najważniejszych funkcjonalności aplikacji tradingowych są notyfikacje. Dotyczą nie tylko ruchów cen, ale również wszelkich informacji i wydarzeń, które wpływają na decyzje inwestycyjne.
Często od powiadomień zależy szybka reakcja, a co za tym idzie — zysk z transakcji. Upewnij się, że twoja aplikacja oferuje ustawienie interesujących cię alarmów.
Najlepsze aplikacje tradingowe w 2024 roku — ranking i porównanie
Branża firm, które umożliwiają indywidualnym inwestorom handel na giełdzie, jest bardzo rozbudowana. Oszczędź sobie długotrwałych poszukiwań aplikacji tradingowej i skorzystaj z naszego rankingu. Przetestowaliśmy najpopularniejsze platformy mobilne i wybraliśmy te, które naszym zdaniem najlepiej spełniają swoją rolę.
1. ForexTB
ForexTB cieszy się dużą popularnością i zaufaniem. Jego wiarygodność potwierdzają między innymi regulacje CySEC.
Posiada bardzo dobrze zaprojektowaną aplikację mobilną, która nie sprawia żadnych kłopotów w użytkowaniu. Brakuje niestety niektórych istotnych funkcji wyszukiwania.
Problemem jest na pewno zmienność spreadów w zależności od rodzaju konta użytkownika. ForexTB oferuje różne rodzaje kont.
Na plus zaliczamy bardzo niskie prowizje, zwłaszcza na kotach VIP, mimo że pobierana jest opłata za brak aktywności.
2. AvaTrade
AvaTrade może nie wyróżnia się niczym szczególnym w przypadku platformy webowej, ale za to aplikacja mobilna jest bardzo dobra. Już przy pierwszym użyciu zauważysz, że została zaprojektowana z myślą o wygodzie użytkownika i dobrze się z tego zadania wywiązała.
Posiada rozsądny zestaw funkcjonalności, ale brakuje podwójnego zabezpieczenia. W zamian otrzymujesz dodatkowy rodzaj zlecenia, AvaProtect, który za zwiększoną prowizję chroni cię przed stratami.
Lista aktywów jest ograniczona do rynku Forex, kontraktów CFD i kryptowalut. Prowizje są nieco wyższe niż u lepiej plasujących się brokerów, ale pozostają w granicach normy.
3. IC Markets
Broker IC Markets należy do firm, które posługują się platformą MetaTrader 4. To samo tyczy się jego aplikacji tradingowej. Dzięki temu otrzymujesz bardzo dobrze zaprojektowaną platformę do handlu przez telefon, mimo że jest już wiekowa.
Brakuje w niej niektórych funkcji i bezpieczniejszego dwuetapowego logowania, które jest dzisiaj standardem.
Jeśli chodzi o aktywa, IC Markets (podobnie jak AvaTrade) oferuje wybór spośród rynku Forex, kontraktów CFD oraz kryptowalut. Prowizje są przeważnie niskie (z pominięciem pary EUR/USD oraz opłaty za brak aktywności).
Niestety minus brokera polega na braku zabezpieczeń dla inwestora. Nie ma też ochrony przed negatywnym bilansem konta.
4. XM
Ogólnoświatowy broker XM jest bardzo dobrze regulowany, a przez to wzbudza duże zaufanie. W wersji mobilnej posługuje się platformą MetaTrader 4, czyli spodziewaj się dobrze zrobionej i wygodnej w użyciu aplikacji. Jeśli jednak oczekujesz nowszych rozwiązań, istnieje opcja pobrania wersji MetaTrader 5.
Minusem jest to, że alarmy można ustawiać tylko poprzez platformę komputerową.
Handel dla obywateli Europy jest ograniczony do rynku Forex, CFD oraz kryptowalut. Zachęcają w miarę niskie prowizje CFD, jednak w przypadku obrotu walutami są one średnie. Broker pobiera też opłatę za bezczynność.
Najchętniej wybierana aplikacja tradingowa – Binance
ByBit
MEXC
PrimeXBT
Libertex
ForexTB
AvaTrade
Czy warto korzystać z aplikacji tradingowych? Poznaj opinie naszej redakcji
Aplikacja tradingowa dobrze sprawdza się zarówno jako wsparcie inwestora, jak i główny sposób gry na giełdzie. Dzięki mobilności wyniesiesz twoje inwestycje na zupełnie nowy poziom, ponieważ nie ominie cię żadna okazja do zawarcia korzystnej transakcji.
Platforma tradingowa w telefonie przyda się też, gdy z powodu innych obowiązków lub losowych zdarzeń opuszczasz stanowisko przy biurku.
Za jej pomocą wygodnie przeprowadzisz transakcje w ruchu. Ponadto prześledzisz najważniejsze informacje giełdowe niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz.
Naszym zdaniem aplikacja mobilna to świetny sposób handlu na giełdzie zarówno dla niedzielnych inwestorów, jak i zaawansowanych graczy giełdowych.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania