-
Nie trzymaj kryptowalut na giełdzie!
Powód jest prosty – giełdy mogą zostać okradzione lub po prostu zniknąć – wraz z Twoimi środkami. Giełda powinna jedynie służyć do obracania aktywami. Jeżeli nie handlujesz kryptowalutami i inwestujesz długoterminowo – przechowuj je na prywatnym portfelu, którego klucze prywatne są w Twoim posiadaniu. Najbezpieczniejszym sposobem przechowywania kryptowalut są portfele sprzętowe, oficjalne portfele, aplikacje takie jak MyCelium, Jaxx, Coinomi. Dodatkowo, warto przechowywać kryptowaluty na urządzeniu pozbawionym dostępu do internetu.
-
Zawsze twórz kopię zapasową portfela!
Mowa tutaj o zapisaniu tzw. SEEDa (z reguły 12 lub 24 ciąg angielskich słów) bądź klucza prywatnego. W razie utraty dostępu do portfela (np. z powodu zagubienia komórki lub uszkodzenia komputera), tylko te dane mogą umożliwić dostęp do Twoich środków! Przechowuj je w bezpiecznym miejscu (najlepiej na kartce papieru)!
-
Zabezpiecz się!
Chroń urządzenie, z którego korzystasz do zarządzania środkami i logowania się na giełdy
Na rynku kryptowalut znajduje się mnóstwo pieniędzy. Wiedzą o tym hakerzy i oszuści, którzy korzystając z popularności kryptowalut, stosują rozmaite sposoby wykradania środków z prywatnych portfeli. Do najpopularniejszych należą: instalacje keyloggerów (złośliwe oprogramowanie rejestrujące naciskane klawisze) i trojanów wykradających dane oraz phishing (podszywanie się pod daną stronę, giełdę). Aby ustrzec się przed utratą środków:
• Zainstaluj DOBRE oprogramowanie antywirusowe (najlepiej płatne), upewnij się, że baza wirusów jest aktualizowana na bieżąco. Ponadto wykonuj okresowe skany systemu.
• Sprawdź, czy Twój system posiada zainstalowane wszystkie uaktualnienia oraz łatki bezpieczeństwa. Ponadto zweryfikuj, czy oprogramowanie na Twoim komputerze jest aktualne (mowa tutaj o programach typu Flash Player, Java i inne)
• Nie klikaj na podejrzane linki, które możesz otrzymać drogą emailową
• Upewnij się, że wpisywany adres giełdy lub portfela jest poprawny! Hakerzy mogą tworzyć identyczne kopie serwisów, mające na celu wyłudzenie danych do logowania, 2FA. Zazwyczaj tworzą kopie pod nazwami, łudząco przypominającymi oryginał np. bitttrex.com – blttrex.com (druga litera – i została zamieniona na małe „L”).
• Korzystaj wyłącznie z oficjalnych portfeli i popularnych oraz sprawdzonych przez społeczność aplikacji
• Uważaj co podpinasz do komputera. Różnego rodzaju dyski zewnętrzne (pendrive itp.) mogą zawierać wirusy. -
Włącz uwierzytelnienie 2FA!
Jeżeli korzystasz z giełd i portfeli online, pamiętaj o włączeniu uwierzytelnienia dwuetapowego! Dzięki temu, każda wykonywana akcja na koncie (logowanie, wypłata środków itp.) będzie musiała zostać przez Ciebie zaakceptowana, poprzez podanie unikalnego kodu, wygenerowanego zazwyczaj przez aplikację „Google Authenticator”, którą możesz zainstalować na telefonie komórkowym. Praktycznie każda giełda oferuje takie zabezpieczenie.
-
Sprawdzaj poprawność adresów!
W przypadku wykonywania przelewów pomiędzy portfelami, zawsze należy sprawdzać poprawność adresu docelowego! Tym bardziej, jeżeli jest on wklejany ze schowka (metoda kopiuj-wklej).
-
Sprawdź w co inwestujesz!
Jeżeli planujesz zainwestować w kryptowalutę, poprzedź to sumiennym researchem. Dowiedz się m.in:
• Jak działa projekt, co oferuje i jakie problemy rozwiązuje
• Kto jest jego twórcą
• Jaka jest maksymalna liczba monet, która trafi do obiegu
• Jaka część wszystkich monet jest zarezerwowana dla twórców oraz w jakich widełkach czasowych mogą oni skorzystać z tych środków (zabezpieczenie przed upłynnieniem wszystkich środków naraz)
Ponadto:
• Sprawdź opinie społeczności
• Przeczytaj whitepaper
• Przeczytaj wątek poświęcony projektowi na Bitcointalk.org -
Nie inwestuj w podejrzane projekty!
Na rynku istnieje wiele podejrzanych projektów, obiecujących niebagatelne zyski (zazwyczaj są one promowane przez wielbicieli różnego rodzaju MLM, HYIP itp.). Z reguły działanie takiego projektu jest niejasne i skomplikowane. Ponadto, zdarza się że kod źródłowy „kryptowaluty” nie jest publiczny. Niestety, wiele z takich „tworów” działa na zasadzie piramidy finansowej, która prędzej czy później upadnie (ostatni przypadek – BitConnect).
Dosyć popularnymi w Polsce projektami, które posiadają przynajmniej kilka wspomnianych wyżej cech są DasCoin i Futurocoin, dlatego nie polecamy inwestować w te projekty! -
Wysyłaj środki na ICO ze swojego konta
Biorąc udział w ICO, wysyłaj środki (np. Ethereum) z konta, którego kontrolujesz klucze prywatne. Nie wysyłaj kryptowalut bezpośrednio z giełdy! W większości przypadków, za sprawą tzw. inteligentnego kontraktu, środki (zakupione tokeny) automatycznie zostaną przelane na adres nadawcy. Zatem, jeżeli wyślesz kryptowalutę z giełdy, wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że środki otrzyma giełda, NIE TY!
-
Inwestuj tyle, ile możesz stracić!
Rynek kryptowalut wiele razy udowadniał, że można na nim zyskać ogromne pieniądze. Niestety jest on jeszcze na tyle niestabilny, że istnieje możliwość dużych spadków lub nawet krachu, a co za tym idzie – sporych strat. Rynek ten jest bardzo dynamiczny i mogą mieć na niego wpływ różne czynniki (polityczne, techniczne itp.).
-
Nie wspomagaj się kredytowaniem!
Nawiązuje to równocześnie do podpunktu 9, jednak warto o tym osobno wspomnieć. Inwestycje w kryptowaluty, równocześnie z wielkimi zyskami, niosą za sobą również duże ryzyko strat. Nie inwestuj pieniędzy, które możesz stracić, tym bardziej KTÓRYCH NIE MASZ!