Ardor Platform zmieni układ na rynku inteligentnych transakcji. Jakie sa ku temu podstawy?
System tworzony jest przez deweloperów z Jelurida. To oni w 2013r. zrobili pierwsze ICO na które zebrali 22 BTC i stworzyli od podstaw całkowicie nowy Nxt Blockchain. Należy pamiętać, że w tamtym czasie większość kryptowalut opierało się na kodzie bitcoina, były jego kopiami z kosmetycznymi zmianami. Kod NXT był całkowicie nowy. Opierał się na własnym protokole konsensusu zwanym Prof of Stake (PoS). Platforma NXT umożliwia przesyłanie wiadomości zwykłych i szyfrowanych, głosowanie, tworzenie aktywów, nowe monety, sklepy, aliasy i giełdy. Jeśli komuś mocno zależy na anonimowości, to NXT ma także wbudowany system do mieszania monet. Najważniejszą funkcją jest Phasing, który umożliwia multipodpsy i ustalenie szczególnych warunków do wykonania przez system transakcji. Dlatego NXT nazywane jest systemem do inteligentnych transakcji. Do systemu można także wstawiać wtyczki w Java. Całkowita ilość monet to 1 miliard.
Firmy korzystające z NXT skarżyły się deweloperom, że blockchain NXT obsługuje wiele przydatnych funkcji, ale nie wszystkie jakie chciałaby dana firma. Firmy próbowały tworzyć systemy do obsługi nowej funkcji, która nie była dostępna w NXT, ale należałoby do niej stworzyć całą rozproszoną infrastrukturę by zapewnić bezpieczeństwo. Tworzenie takiej infrastruktury jest bardzo kosztowne i ekonomicznie nie ma sensu. Wtedy w zespole pojawił się pomysł na stworzenie rozproszonego systemu głównego, który zabezpieczałby podsystemy z funkcjonalnościami jakie sobie życzą klienci.
Sieć rusza 1 styczna 2018r. Ardor będzie blockchainem rodzicem, który będzie zabezpieczał blockchainy dziecięce (childchains). Wszystkie childchains będą miały z marszu wbudowane wyżej wymienione funkcjonalności NXT plus własne. Możliwości jakie daje ta sieć ogranicza tylko wyobraźnia. Niezliczona ilość firm, instytucji rządowych i pozarządowych oraz miliony osób będą korzystać z własnych blockchainów utrzymywanych na platformie Ardor. Korzystając z childchains, użytkownicy będą rozliczać się nie w Ardor, a w walucie danego podłańcucha. Dzięki temu przestaną istnieć problemy znane z sieci Ethereum, kiedy chcemy przesłać tokeny np. Golem musimy mieć na portfelu także ETH, by mieć na opłatę dla sieci za wykonanie funkcji. To childchains będą płacić sieci Ardor w specjalnych blokach zwanych childchainblok.
Ardor będzie korzystał ze sprawdzonego protokołu konsensusu PoS NXT. Mając minimum 1000ARDR, będzie można stworzyć węzeł na małym komputerze Raspberry Pi (moc 3W), który zabezpieczając sieć będzie zarabiał Ardory. Czym więcej Ardorów przypisanych do noda tym więcej monet zarobi.
Ardor obecnie utrzymywany jest jako aktywo na blockchain NXT (i ma się całkiem dobrze). Można go nabyć na giełdach Poloniex, Bittrex oraz za pomocą Changelly. Ważne by monety były do 24 grudnia 2017r. przesłane na portfel NXT. Po przesłaniu Ardor widoczny jest w zakładce Assets.
Pierwszym dzieckiem Ardor będzie Ignis. Ignis dostaną posiadacze tokenów Jelurida oraz ci którzy w bloku 25 grudnia 2017r (snapshot z nr bloku 1630000) będą posiadać NXT (zgodnie z ICO). Za 2 NXT będzie przyznawany 1 Ignis. Wtedy też aktywa Ardor z blockchain NXT zostaną przydzielone na platformie Ardor.
Całkowita ilość monet ARDR to 1 miliard. Cena 1 ARDR to 20 centów. Obecna wycena Ardor to około 200 milionów USD. Wydaje się dużo jak na jeszcze nie działającą sieć. Zakładam, że w ciągu 4 lat sieć będzie w pierwszej 5 kapitalizacji.
Powyższy tekst nie jest rekomendacją inwestycyjną.