Jak się okazuje, mimo że znacząca poprawa bezpieczeństwa za sprawą 2FA (2FA to weryfikacja dwupoziomowa) została niejednokrotnie udowodniona, wiele osób nie decyduje się na to rozwiązanie. Dlaczego tak się dzieje? Najlepiej będzie, jeśli każda osoba samodzielnie sobie odpowie.
Co gwarantuje 2FA?
Czasem nie decydujemy się na coś, tylko ze względu na to, że mowa o obcym dla nas rozwiązaniu. Takie podejście zawsze jest ryzykowne i właśnie 2FA jest tego dobrym przykładem. Najprościej rzecz ujmując, korzystanie z 2FA jest niczym innym, jak dodatkową warstwą zabezpieczeń. Jak zapewne wiadomo, obecne metody zabezpieczenia to login+hasło. Gdyby tak dokonać porównania weryfikacji dwupoziomowej oraz weryfikacji mającej miejsce w bankach (weryfikacja danych z dowodu osobistego), porównanie byłoby na korzyść 2FA.
Warto również podkreślić, że w przypadku stosowania weryfikacji dwupoziomowej bądź wielopoziomowej, nie ma możliwości pominięcia dodatkowych wymagań.
Chcę mieć 2FA, ale nie wiem, w jaki sposób je uruchomić
Jeśli chodzi o uruchomienie 2FA, nie ma instrukcji, która w każdej sytuacji okaże się dobrym rozwiązaniem. Niemniej jednak informacje podane poniżej na pewno niejednokrotnie są przydatne.
1. Na początku czas na wyszukanie opcji „2FA”. Niewykluczone, że trzeba będzie poszukać podzakładki „bezpieczeństwo”. Nieodzowne jest zdecydowanie się na weryfikację dwupoziomową bądź wielopoziomową.
2. Czas podjąć decyzję, jakie zabezpieczenie jest najlepsze. Do wyboru mogą być m.in kody wysyłane przez SMS/Email lub wyświetlane w aplikacji Google Authenticator.
3. Doszliśmy do momentu, w którym znaczenie mają podjęte wcześniej decyzje. Przykładowo — w razie dodatkowej weryfikacji za pomocą kodu (przysłanego na e-mail/SMS lub wyświetlanego w aplikacji Authenticator), oczywiście konieczne jest wpisanie go w wyznaczone miejsce (np. przy formularzu logowania).