W dzisiejszych czasach technologia blockchain cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem praktycznie na całym świecie, ale bardzo wiele osób w dalszym ciągu nie ma zielonego pojęcia, czym ona tak naprawdę jest. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, czym jest w rzeczywistości blockchain, jak działa i jaka technologia za nią stoi.
Czym jest blockchain?
Technologia blockchain (łańcuch bloków) najprościej rzec mówiąc służy zarówno do przechowywania, jak również do przesyłania informacji o różnorodnych transakcjach zawartych w Internecie. Transakcje ułożone są zawsze w postaci następujących po sobie bloków danych. Każdy pojedynczy blok zawiera informacje o konkretnie zdefiniowanej liczbie transakcji. Jeżeli jeden blok zostanie wypełniony informacjami, to automatycznie tworzy się kolejny blok danych. W ten prosty sposób powstaje łańcuch bloków. Według najnowszych danych nowe bloki pojawiają się co 10 minut i mogą być w nich zapisane takie informacje transakcyjne, jak np.:
- informacje o transakcjach handlowych,
- informacje o akcjach,
- informacje o stanach własności,
- informacje o wytworzeniu energii elektrycznej,
- informacje kupna sprzedaży walut (także kryptowalut).
Jak działa blockchain?
Głównym zadaniem blockchain jest oczywiście utrzymanie w postaci cyfrowej wspólnej i zbiorowej księgi rachunkowej poszczególnych transakcji, które mogą być tak naprawdę rozproszone po całej sieci (w identycznych kopiach). Taka księga to nic innego, jak zbiór wszystkich transakcji, które zrealizowane są w danym momencie w blockchain. Nowoczesna technologia blockchain bazuje na popularnej sieci peer-to-peer, bez systemów zarządzających, centralnych komputerów i specjalnych systemów weryfikujących transakcje. Praktycznie każdy komputer podłączony do sieci, może brać czynny udział w przesyłaniu i uwierzytelnianiu transakcji. Pamiętać należy o tym, że księga jest tak naprawdę otwarta dla wszystkich, ale jest ona odpowiednio zabezpieczona, dzięki wykorzystaniu profesjonalnych narzędzi kryptograficznych. Dzięki skomplikowanemu mechanizmowi szyfrowania wszystkie transakcje są publiczne i dostępne dla każdego, ale widoczne są wyłącznie dla tych osób, które posiadają stosowne prawa dostępu. Całą historię praktycznie od początku istnienia blockchain do dnia dzisiejszego, można swobodnie przejrzeć i zweryfikować.
Do czego jest wykorzystywany łańcuch bloków?
W dzisiejszych czasach blockchain wykorzystywany jest przede wszystkim do obsługi różnorakich transakcji, ale cały czas trwają prace nad wykorzystaniem tej niesamowitej technologii, jako księgi rachunkowej w bankowości, jako podpisu cyfrowego w administracji państwowej oraz w systemie uwierzytelniania dokumentów. Bardzo wielu specjalistów uważa, że łańcuchy danych można wykorzystać także przy zapisie notarialnym. Wszystkie powyżej opisane transakcje mogą tak naprawdę odbywać się bez udziału instytucji zaufania publicznego, wyłącznie pomiędzy obiema stronami transakcji. W blokach danych w sieci blockchain bez żadnego większego problemu można przechowywać dowolne typy transakcji. W chwili obecnej jednym z głównych zastosowań są kryptowaluty (bitcoin).
Bezpieczeństwo technologii
Na samym początku warto wyraźnie zaznaczyć, że łańcucha bloków jako księgi rachunkowej transakcji (przy obecnej mocy obliczeniowej komputerów) nie da się w żaden sposób podrobić. Najwięksi specjaliści od bezpieczeństwa szacują, że do złamania sieci blockchain wymagana jest moc obliczeniowa połowy współczesnego Internetu. Po wprowadzeniu komputerów kwantowych konieczne będzie jednak wdrożenie nowych zabezpieczeń kryptograficznych. Wszystkie transakcje zapisane w łańcuchu bloków są nie do odwrócenia. Jeżeli osoby postronne będą próbować oszukać, zmienić albo wprowadzić nieautoryzowaną transakcję, to węzły blockchain błyskawicznie odkryją nieprawidłowości w jednej z kopii księgi i automatycznie odmówią uwzględnienia zmian w łańcuchu. Blockchain to system którego nie da się złamać, dlatego też najprawdopodobniej w niedalekiej przyszłości zmieni oblicze wielu branż.
Źródło:
Blockchain to przyszłość i wielka rewolucja. Tak naprawdę, łańcuchy bloków czy inne wersję blockchaina (jak np. Triangle w przypadku IOTA) mogą posłużyć praktycznie w każdym aspekcie życia.