Jak działa bitcoin?
Bitcoin likwiduje dużą część problemów obecnych systemów finansowych. Bitcoiny można przekazać ekspresowo w dowolne miejsce na świecie gdzie jest Internet, bez prowizji i bez pośredników. W przypadku kryptowalut, prawo własności naszych pieniędzy nie zależy już od banków i rządów. Wartość kryptowaluty zależy głównie od zespołu stojącego za danym projektem, oraz możliwości drzemiącej w danej kryptowalucie. W przypadku przelewu nie powierzamy pieniędzy osobom trzecim. Nikt więc nie ma na nie wpływu i nie może nimi manipulować ani decydować o ich statusie.
Każda transakcja zawierana w sieci bitcoin jest zapisywana w księdze rozrachunkowej zwanej blockchain. Jeśli wysyłamy komuś bitcoiny powstaje w tej księdze zapis mówiący, że z naszego adresu-konta bitcoiny zostają przesłane na adres docelowy. Transakcja zostaje sfinalizowana w przypadku kiedy trzy komputery w sieci potwierdzą początkowy i końcowy stan konta wszystkich użytkowników transakcji, tym samym potwierdzając zgodność ilość pieniędzy na koncie osoby wysyłającej i otrzymującej bitcoiny.
Czym jest Bitcoin?
Bitcoin to pierwsza na świecie wirtualna waluta (tzw. kryptowaluta). Została ona stworzona w 2009 przez nieznanego autora bądź autorów, działających pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Technologia Bitcoin opiera się na niezwykle zaawansowanej kryptografii (sposobu szyfrowania transakcji za pomocą 32 elementowego hasła zawierające duże i małe litery oraz cyfry) oraz sieci wymiany P2P (peer-to-peer). To znaczy, że wymiana pieniędzy zachodzi bezpośrednio między uczestnikami wymiany, nie ma tutaj pośredników). Bitcoinów można używać do finansowania rozmaitych transakcji elektronicznych w prosty, szybki i dość bezpieczny sposób.
Kopanie bitcoinów
Teoretycznie każdy, kto posiada komputer, może wydobywać Bitcoiny, jednakże w dzisiejszych czasach kopanie na zwykłym komputerze jest nieopłacalne. Do skutecznego kopania Bitcoina wymagane jest posiadanie dedykowanej i stosunkowo drogiej koparki. Skąd nazwa „kopanie kryptowalut”? Wyraźną inspiracją twórców tego stwierdzenia było złoto – sposób jego pozyskiwania oraz funkcje w gospodarce. Najprościej rzecz ujmując, Bitcoina można uzyskać, udostępniając moc obliczeniową swojego komputera. Moc ta jest potrzebna do rozkodowania i ponownego zakodowania transakcji (zadanie kryptograficzne). System tworzenia kryptowaluty działa jako swoiste perpetuum mobile – praca pecetów “górników” jest potrzebna do realizowania transakcji Bitcoinami w sieci. Istnieje jednak pewien haczyk, gdyż tak naprawdę dla przeciętnego człowieka szanse na wydobycie jednej, wartej obecnej prawie 30 tysięcy złotych, są niewielkie. Tutaj potrzebna jest wielka moc obliczeniowa, uzyskiwana za pomocą całych farm zbudowanych z koparek których jedynym zadaniem jest rozwiązywanie zadań kryptograficznych.
Kopalnie kryptowalut – jak to działa?
Takie farmy koparek nazywają się kopalniami kryptowalut. Niektórzy przedsiębiorcy (tacy jak no: Szczepan Bentyn – jeden z założycieli Laboratorium Nowych Technologii) zaryzykowali, kupując hurtowe ilości koparek bitcoin. Główny koszt inwestycji to ogromne rachunki za energię elektryczną. Inwestorzy tego pokroju sporo ryzykują, bo być może, zanim uda im się wydobyć kilka Bitcoinów może okazać się, że straciły one na wartości, tym samym generując stratę dla całego biznesu. Co ciekawe, autorzy kryptowaluty umieścili w swej koncepcji pewien sprytny mechanizm regulujący wydobycie bitcoin. Otóż im więcej “górników” w danym okresie usiłuje pozyskać cyfrowe monety, tym zadanie kryptograficzne jest trudniejsze. Kiedy grupy górników rezygnują z dalszych wysiłków, wydobycie Bitcoina staje się prostsze, zachęcając tym samym nowych “górników” do rozwiązania zadania.
Rządy państw a Bitcoin
Bitcoin nie jest kryptowalutą zawieszoną w próżni. Niestety nie udało jej się uniknąć podatności na działania władz krajów i organizacji międzynarodowych, które nie patrzą na jej rozprzestrzenianie przychylnym okiem.
Chiny
Przykładem braku akceptacji dla Bitcoina są Chiny, które zapowiedziały, że waluta nie będzie wymienialna w tamtejszych bankach.
Wielka Brytania
Her Majesty’s Revenue and Custom, ważny finansowy organ Wielkiej Brytanii zadeklarował z kolei uznanie Bitcoina za prywatny pieniądz, dzięki czemu zniknie konieczność wielokrotnego opodatkowywania VATem transakcji za jego pomocą.
Niemcy
Podobny status kryptowaluta uzyskała w Niemczech, gdzie można ją używać do handlu i opłacania podatków.
Polska
W Polsce Bitcoin nie został legalnym środkiem płatności. Wg interpretacji Ministerstwa Finansów – zyski z jego obrotu podlegają opodatkowaniu tak samo, jak zyski z praw majątkowych. Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje kolejną już kampanię pod nazwą „Uważaj na kryptowaluty” mającą na celu odstraszyć potencjalnych inwestorów od wejścia na rynek kryptowalut,
Jak widać, co państwo, to inna regulacja – trudno zatem przewidzieć, czy kiedykolwiek w przyszłości Bitcoin zdobędzie zaufanie wszystkich liczących się na świecie rządów.