Numerem jeden na rynku kryptowalut niezmiennie pozostaje Bitcoin. To innowacyjna waluta, a właściwie kryptowaluta występująca w sieci internetowej. Czym jest Bitcoin i jak można go wykorzystywać w praktyce? Czy jest dobrym instrumentem inwestycyjnym?
Pojęcie Bitcoina
Bitcoin jest zdecentralizowaną kryptowalutą, co oznacza, że nie ma centralnej instytucji emitującej tę walutę. Jest ona niezależna od banków, rządów różnych krajów i instytucji nadzorujących. Pozostaje poza wszelką kontrolą, nie zna granic i nie ma w sobie nic z walut krajowych. Można ją wykorzystywać w całym internecie i szybko przesyłać do dowolnego miejsca na świecie, bez pośrednictwa banków i innych podmiotów. Osoby obracające Bitcoinami unikają dzięki temu ponoszenia kosztów prowizji i innych opłat.
Przeczytaj także: Czym jest i jak działa kryptowaluta Bitcoin?
Bezpieczeństwo funkcjonowania kryptowaluty Bitcoin zapewnia to, że nikt nie ma nad nią władzy i Bitcoiny posiadane przez niezależnych inwestorów nie mogą zostać zagarnięte przez inne podmioty. Dlatego można z pełnym przekonaniem powiedzieć, że Bitcoin zapewnia 100 proc. gwarancji własności pieniędzy zainwestowanych w kryptowalutę. Bitcoinów nie można „dodrukować”, sztucznie zablokować, obniżyć ich wartość przez interwencję rynkową czy też sfałszować.
Jest to waluta działająca w sieci P2P (peer-to-peer), z otwartym kodem źródłowym, dlatego każda osoba zainteresowana tą kryptowalutą ma możliwość zobaczenia, jak ona działa „od środka”. Bitcoin innymi słowy jest walutą transparentną, opartą o matematykę i technikę kryptografii. Tworzy się go dla ludzi i przez ludzi. Wszelkie zmiany dokonywane w protokole Bitcoina muszą być zatwierdzone demokratycznie przez odpowiednią liczbę użytkowników, co oznacza, że nie ma w praktyce niebezpieczeństwa, że ktoś złośliwie mógłby wprowadzić jakiekolwiek niekorzystne zmiany, aby pozbawić innych użytkowników ich Bitcoinów. Poza tym Bitcoin jest walutą anonimową, choć wszystkie transakcje w sieci są jawne.
Historia powstania Bitcoina
W 2009 roku, czyli stosunkowo niedawno, w cyber przestrzeni pojawiła się obecnie najbardziej popularna kryptowaluta Bitcoin. Od tego czasu pojawiło się kilkaset innych kryptowalut, które jednak nie cieszą się aż taką popularnością jak ich pierwowzór. Co ciekawe, Bitcoin wcale nie był pierwszą kryptowalutą, ale udało mu się osiągnąć szczyty na wymagających rynkach finansowych.
Jak wejść w posiadanie Bitcoinów?
Kryptowaluta Bitcoin jest do zdobycia dla inwestorów na dwa różne sposoby. Po pierwsze kryptowalutę można kupić za pieniądze na prywatnych giełdach internetowych. Po drugie, Bitcoiny wydobywa się czy też „kopie”. Wymaga to wiedzy, umiejętności, wykorzystania wysoce specjalistycznego sprzętu oraz poświęcenia swojego czasu. Dla wydobycia Bitcoinów konieczne jest zużycie energii elektrycznej. Wydobywanie polega na rozwiązywaniu złożonych problemów matematycznych przez zaawansowane komputery.
Nabyte lub wykopane Bitcoiny inwestorzy przechowują w plikach cyfrowych, zabezpieczonych specjalnymi kluczami – szyfrowanymi. Można też powierzyć swoje Bitcoiny wyspecjalizowanym firmom zajmującym się przechowywaniem prywatnych zbiorów kryptowalut.
Wartość Bitcoina jest ustalana przez wolny rynek. Występuje skończona ilość Bitcoinów – można wydobyć tylko 21 mln tej kryptowaluty. Nie można jej dodrukować, jest odporna na inflację, ale na kurs Bitcoinów wpływają m.in. notowania dolarów, sytuacja na świecie czy notowania złota. Wartość Bitcoina zależy od popularności, użyteczności i trudności wydobycia tej kryptowaluty.
Notowania Bitcoina wahają się od dłuższego czasu. Pod koniec 2017 roku był wyceniany nawet na 20 tys. dolarów za 1 BTC. Pod koniec marca 2018 roku jego wartość wyraźnie zmalała – do poziomu nieco ponad 8 tys. dolarów za sztukę. Inwestycje w Bitcoiny obarczone są ogromnym poziomem ryzyka. Ci, którzy zainwestowali na rynku kryptowalutowym w Bitcoiny pod koniec 2017 roku, obecnie liczą straty, choć nie jest wykluczone, że w kolejnych miesiącach wartość Bitcoinów znów nie poszybuje w górę.