Jeśli dopiero co zaczynasz swoją przygodę z kryptowalutami typu Bitcoin, to z pewnością interesuje Cię, jak bezpiecznie przechowywać większą ich ilość. Bezpieczeństwo dotyczy kluczy oraz danych pozwalających wykonać poszczególne transakcje. O czym zatem warto pamiętać oraz gdzie przechowywać Bitcoina i inne kryptowaluty?
Kryptowaluty pod specjalnym nadzorem
Chociaż kryptowaluty są jednymi z najbezpieczniejszych sposobów przesyłania środków, to jednak nie brakuje osób chętnych na przywłaszczenie sobie naszych oszczędności. Najczęściej kryptowaluty przechowywane są w cyfrowym portfelu, co jest łatwe i praktyczne, jednakże czy całkowicie bezpieczne? Jeśli nasz komputer jest dobrze chroniony, to Bitcoiny na dysku również. Konieczne jest ustalenie hasła w celu zwiększenia ochrony kluczy poprzez szyfrowanie. Hasło należy także dobrze strzec, gdyż w przeciwnym razie władza nad środkami zostanie przejęta przez nieupoważnioną osobę. Zaleca się stworzyć jeden zasobniejszy portfel offline i drugi, który będzie zasilany tylko koniecznymi środkami. Ponadto zawsze należy wykonać kopie portfela. Wystrzegać należy się też portali oferujących przechowywanie monet, czyli tak zwanych portfeli internetowych. O bezpieczeństwo kryptowalut należy zadbać na własną rękę. Wówczas mamy pewność i nie musimy martwić się, że jakaś strona zostanie nagle zamknięta czy też stracimy do niej dostęp.
Co ciekawe, nie ma potrzeby uruchamiania portfela, gdyż można wejść na stronę https://blockchain.info/pl, gdzie po wprowadzeniu adresu portfela wyświetli nam się pełna historia i informacje o zgromadzonych środkach. Wracając do hasła, warto używać długich i skomplikowanych, czyli na najmniej 11 znaków, z cyframi i różnymi wielkościami liter. Hasło do portfela nie powinno być takie samo, jak do poczty czy też innych kont. W przypadku posiadania dużej ilości kryptowalut poleca się przechowywanie Bitcoin w trybie offline. Portfel można wydrukować na kartce, na której widnieć będzie para kluczy – publiczny i prywatny. Pierwszy ma 34 znaków, a drugi składa się z 51 znaków. Takie rozwiązanie pozwala zabezpieczyć się przed zagrożeniami ze strony hakerów, wirusów i trojanów. Jest to także rodzaj kopii bezpieczeństwa dla portfela, w razie braku dostępu do tej elektronicznej.
Własny portfel Bitcoin
Wirtualna waluta wymaga utworzenia prywatnego portfela Bitcoin, co przypomina konto bankowe, a więc daje dostęp do kryptowalut i umożliwia dowolne gospodarowanie nimi. Jednym z zaufanych portfeli jest darmowa i bezpieczna aplikacja BlockChain. Nasze środki są świetnie chronione, dzięki wysokiemu poziomu bezpieczeństwa jakim jest standard zabezpieczenia AES, a ryzyko włamania się do systemu zminimalizowane. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, zaleca się po zakończeniu pracy odłączyć komputer od Sieci. Portfel Blockchain daje duże możliwości, jeśli chodzi o zarządzanie wirtualnymi finansami. Można bowiem importować i eksportować klucz prywatny, tworzyć kopie zapasowe. Jet on jednocześnie bezpłatny i anonimowy. Klient Bitcoin nie wymaga podania danych osobowych, a rejestracja trwa dosłownie parę minut. Dane swojego e-portfela zaleca się przechowywać na nośnikach zewnętrznych typu dysk przenośny czy pendrive.