Rynek kryptowalut w Polsce i na świecie przeżywa bardzo duży rozwój i cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest to branża, która stanowi istną rewolucję na rynku finansowym. W związku z kryptowalutami mamy do czynienia z różnymi pojęciami. Jednym z nich jest ICO czyli Initial Coin Offering.
Czasami ICO jest określane jako IPCO (Initial Public Coin Offering). Pojęcie to oznacza zbieranie kapitału w ramach dystrybucji części środków (kryptowalut czy też tokenów) osobom, które zdecydowały się na udzielenie wsparcia.
Podstawowe informacje
Proces ICO jest stosowany przed ukończeniem projektu lub gdy kryptowaluta znajduje się we wczesnej fazie rozwoju. Zaletą ICO jest to, że osoby wspierające dany projekt wierzą w jego sukces i promują projekt, opowiadają o nim, dzięki czemu zyskuje on coraz większą popularność w społeczności kryptowalut. Przekłada się to na pozyskiwanie nowych inwestorów, wzrost płynności waluty, a to z kolei zwiększa szanse na odniesienie przez nią sukcesu.
Metoda pozyskiwania środków finansowych w ten sposób jest związana również z pewnymi kontrowersjami ze względu na możliwość pojawienia się oszustwa. Aktualnie na rynku można zaobserwować wzrost liczby kryptowalut. Można je liczyć w setkach, a nawet tysiącach. Każda taka waluta to osobny zespół osób odpowiedzialnych za jej rozwój. Jest to więc ogromna rzesza ludzi, w której można trafić na oszustów lub na osoby tworzące walutę bez przyszłości, która nie ma szans na zyskanie popularności i odniesienie sukcesu.
Decydując się na zainwestowanie w ICO należy więc zachować dużą ostrożność. W przypadku dobrej analizy i w przypadku zainwestowania w dobrze rokującą walutę, można zarobić bardzo duże pieniądze. W bardzo wielu przypadkach poziom zwrotu jest ogromny. Przykładem jest kryptowaluta NXT. Inwestycja 100 zł w ICO tej waluty zapewniłaby zwrot na poziomie prawie 6 milionów złotych. Inną popularną kryptowalutą, która również posiadała ICO jest Ethereum.
Gdzie szukać aktualnych list ICO?
W związku z ciągłym powstawaniem oraz rozwojem kryptowalut, lista aktualnie dostępnych programów ICO stale się zmienia. Na szczęście w sieci dostępne są specjalne strony internetowe z listami aktualizowanymi na bieżąco, a także fora o tematyce kryptowalut, dzięki którym można stale kontrolować dostępność ICO. W serwisach takich przedstawiany jest pomysł, jego dokumentacja, cele oraz pozostałe informacje umożliwiające zrozumienie i ocenę projektu przez przyszłych ewentualnych inwestorów. Wpłaty w ramach wsparcia są zwykle wykonywane przy wykorzystaniu stabilnej, pewnej kryptowaluty, takiej jak na przykład Ethereum. Po zakończeniu okresu ICO waluta jest uruchamiana i trafia na giełdy kryptowalut. Tam osoby, które wspierały projekt mogą handlować swoimi środkami uzyskanymi w ramach ICO i w ten sposób mogą zwiększać swoje środki finansowe.
Jak widać systemy ICO mogą okazać się bardzo ciekawą możliwością inwestycji i pomnażania własnych środków. Można jednak natknąć się na oszustwo. Warto więc poznać opinię innych osób, poszukać analiz i przede wszystkim samodzielnie przeanalizować potencjał danej waluty, ryzyko z nią związane, itp.