Operowanie walutą i pomnażanie jej jest możliwe nie tylko w rzeczywistości, ale także w wirtualnym świecie. Oprócz inwestycji w same kryptowaluty, istnieją również sposoby na pomnożenie swojego kapitału. Mowa tutaj między innymi o lokowaniu bitcoinów w tzw. kontrakty SWAP, które są pewnego rodzaju pożyczką dla osób handlujących na giełdzie z dźwignią (lub inaczej lewarem). Dzięki takiej pożyczce, inwestorzy korzystający z pieniędzy użytkowników inwestujących w kontrakty SWAP są w stanie obracać na giełdzie dużo większą sumą pieniędzy, a co za tym idzie – dużo więcej zarobić.
Dla przypomnienia:
Dźwignia (inaczej zwana „lewarem”) jest narzędziem finansowym, dzięki któremu inwestor może obracać znacznie większym kapitałem, aniżeli obecnie posiada. Dźwignia jest głównie stosowana na rynkach gdzie zachodzą niskie zmiany w kursach (np. FOREX)
Czym są kontrakty swap?
Kontrakty swap są formą inwestowania waluty o długoterminowym charakterze. Wyróżniają się określonymi zasadami postępowania, a co za tym idzie, wymagają nie tylko minimalnego zasobu wiedzy na temat możliwości pomnażania waluty, ale także rozsądku, cierpliwości oraz rozważnego podejścia. W przypadku kontraktów swap potrzebny jest udział dwóch podmiotów. Z jednej strony będzie to posiadacz kryptowalut, z drugiej natomiast handlujący za pomocą dźwigni inwestor.
Kontrakty swap – uczestniczące w nich podmioty oraz zachodzące między nimi relacje
Z tego zestawienia niebicie wynika, że kontrakty swap to sprzężenie zwrotne zachodzące pomiędzy wskazanymi podmiotami. Relacja opiera się na formie oprocentowanej pożyczki, ale warto przedstawić ją nieco bardziej szczegółowo. Posiadacz bitcoinów na ustalony z góry procent udziela kredytu danemu inwestorowi handlującemu za pomocą dźwigni. Oprocentowanie rozlicza się co minutę, a to jest równoznaczne z tym, że istnieje możliwość pojawienia się na rynku tańszych kontraktów swap. Mogą być wykorzystywane do inwestowania i pomnażania środków w BTC.
Formy spłacania pożyczki a zyski posiadaczy bitcoinów
Charakterystyczną cechą kontraktów swap jest to, że nie posiadają one terminu ważności, czyli w każdym momencie mogą zostać otwarte lub zamknięte. Każda pożyczka musi być spłacona i dlatego inwestor, który ją zaciągnął, będzie ją spłacał po upływie określonego terminu. Bardzo często jest praktykowane rozliczanie za pomocą rat. Posiadacz bitcoinów nic na tym nie traci, ponieważ o jego zyskach decyduje oprocentowanie, a ta wysokość jest niezmienna.
Czy kontrakty swap są bezpieczne?
Zainwestowane bitcoiny w kontrakty SWAP nie tylko przynoszą duże zyski, ale także są zaliczane do inwestycji minimalnego ryzyka. Są bezpieczne, a co więcej, przynoszą wymierne korzyści obu, biorącym w nich udział podmiotom. Z jednej strony zyskuje posiadacz bicoinów, ponieważ może liczyć na stałe oprocentowanie zainwestowanych środków, z drugiej natomiast profitami może cieszyć się inwestor handlujący za pomocą dźwigni, gdyż dzięki pożyczce może obracać na giełdzie zwiększonym kapitałem. Za bezpieczeństwo kontraktów swap odpowiadają wbudowane w handel z dźwignią mechanizmy. To dzięki nim ryzyko kontraktów swap zostało ograniczone do minimum.
Nie ulega wątpliwości, że współcześnie kontrakty swap stanowią jedną z najbardziej atrakcyjnych form inwestowania bitcoinów. Ich niekwestionowaną zaletą jest z jednej strony zapewnienie bezpieczeństwa posiadaczom wirtualnej waluty, z drugiej natomiast strzeżenie interesów inwestorów handlujących za pomocą dźwigni poprzez wbudowane w ten handel mechanizmy. Warto jednocześnie podkreślić, że zamykanie kontraktów swap (minimalny okres ich zawarcia wynosi dziesięć minut) następuje w dowolnym czasie i nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji