W świecie Bitcoina istnieje wiele rodzajów portfeli – od tzw. paper wallet-ów, po aplikacje mobilne, desktopowe, czy portfele sprzętowe.
Niestety korzystanie z nich może być nie do końca bezpieczne, lub po prostu drogie – jak w przypadku portfela sprzętowego, którego cena zaczyna się od ok. 300zł.
Na szczęście istnieje sposób na bezpieczne i tanie przechowywanie naszyć środków BTC. Jest nim utworzenie portfela na pendrive.
Najlepszym sposobem na utworzenie portfela pendrive jest skorzystanie z dobrodziejstwa aplikacji Electrum.
Do utworzenia porfela na pendrive będziemy potrzebowali:
1. Pendrive – nie musi on być pojemny. Plik, który będzie tam przechowywany będzie miał wagę maksymalnie kilkunastu kilobajtów.
2. Aplikację Electrum (Portable version), którą pobierzesz z tego adresu.
3. 5 minut wolnego czasu 🙂
Jak utworzyć portfel pendrive przy użyciu aplikacji Electrum:
Etap 1:
Na początek pobieramy aplikację Electrum Portable Version z powyższego adresu, a następnie ją uruchamiamy. Naszym oczom pojawi się okienko, w którym będziemy musieli podać nazwę dla naszego portfela. Możemy użyć swojego imienia, pseudonimu, bądź czegokolwiek innego.
Pierwszy etap – pobranie aplikacji Electrum i nadanie nazwy portfela.
Etap 2:
W drugim etapie wybieramy typ naszego portfela. Standardowo zaznaczamy „Standard wallet”, jednak mamy do wyboru kilka innych ciekawych opcji, jak np. Wallet with two-factot authentication. Jest to typ portfela, który wymaga podwójnego uwierzytelnienia i w tym celu korzysta z aplikacji Google Authenticator, którą instalujemy na swoim telefonie komórkowym (dostępna w Google Play / AppStore). Przy tej opcji, aby dostać się do naszego portfela będziemy musieli podać kod wygenerowany przez Google Authenticator. Etap drugi – wybór typu portfela.
Etap 3:
W trzecim etapie musimy wygenerować tzw. seed, czyli swego rodzaju unikalne hasło dostępu do naszego konta, składające się z 12 losowo wybranych słów. W tym celu wybieramy opcję „Create a new seed”.
Etap trzeci – tworzenie nowego seeda.
Etap 4:
W etapie czwartym otrzymamy naszego seeda – losowo wygenerowany ciąg, składający się z 12 agnielskich słów. Seed jest najważniejszym elementem naszego konta i pozwala nam odzyskać dostęp do naszych środków w razie utraty lub zniszczenia pendrive. UWAGA: seed należy zapisać (np. na kartce) bądź wydrukować i przechowywać w bezpiecznym miejscu. W przypadku utraty pendrive, tylko on pozwoli nam odzyskać dostęp do naszego konta i środków w nim zawartych!
Etap czwarty – zapisujemy SEED naszego konta
Etap 5:
W etapie piątym należy potwierdzić wcześniej zapisany seed, wpisując każde ze słów w takiej samej kolejności, w jakim go otrzymaliśmy.
Etap piąty – potwierdzenie wcześniej wygenerowanego seeda
Etap 6:
W etapie szóstym możemy zabezpieczyć (zaszyfrować) nasz portfel hasłem. Warto skorzystać z tej opcji i użyć mocnego hasła składającego się z liter, liczb oraz znaków specjalnych. Szyfrowanie nie jest wymagane.
Etap szósty – opcjonalne szyfrowanie portfela
Etap 7:
W etapie siódmym wystarczy już tylko zapisać plik zawierający dane dostępowe do konta. W tym celu przechodzimy do zakładki „File„, wybieramy z menu „Save copy” i wskazujemy lokalizację pendrive (lub utworzony folder na pendrive). Po tej czynności na naszym urządzeniu pojawi się plik o nazwie zdefiniowanej w punkcie pierwszym.
Etap ostatni – Zapisujemy plik walleta na pendrive
To wszystko! Portfel na pendrive jest gotowy! Teraz wystarczy jedynie zasilić nasze konto, kupując Bitcoiny na giełdzie, w kantorze bądź otrzymując je od dowolnego użytkownika. Adres swojego portfela bitcoin na który będziesz mógł otrzymywać BTC znajdziesz w zakładce „Receive”, pole „Receiving address”.
Ważna informacja: warto wygenerować nasz adres w programie Electrum po przejściu do trybu offline (bez dostępu do internetu). Pamiętaj, aby nie przechowywać SEEDa lub pendrive w miejscu narażonym na kradzież. Nigdy nie przechowuj haseł na komputerze podłączonym do Internetu.
Dzięki wielkie za wytłumaczenie wszystkiego krok po kroku. Mi osobiście od razu program zapisał kopię pliku portfela na pendrive, także nie musiałam go zapisywać ręcznie 😉
Witam. Na tym portfelu można przechowywać tylko btc czy można inne tez typu iota?
Witaj,
przy użyciu Exodusa wygenerujesz jedynie portfel BTC, jednak na tym samym pendrive bez problemu możesz przechować klucze prywatne do swoich kryptowalut (najlepiej pobrać wallet, przykładowo dla IOTA – https://github.com/iotaledger/wallet/releases), stworzyć konto, przelać na nie środki i zapisać SEED w pliku tekstowym na pendrive.
Witam
Czy do trzymania innych walut na pendrivie potrzebny jest electrum, albo inaczej, jakie kroki wykonać aby trzymac np bcc
Jeżeli chcesz po prostu przechować swoje krypto na pendrive w bezpiecznym miejscu, to wystarczy zainstalować jakiś portfel obsługujący daną kryptowalutę i wyeksportować klucz prywatny lub seed, a następnie zapisać go na pendrive 🙂 Np. w celu przechowania BCC/BCH możesz zainstalować sobie apkę na telefon (np. JAXX) i z jego poziomu przepisać klucz prywatny lub SEED (12 lub 24 angielskie słowa) i zapisać to na pendrive. Klucz prywatny lub seed jest Twoim sposobem dostępu do konta.
Dzięki za odpowiedź.
Ale proszę jeszcze o wyjaśnienie.
1.różnica klucz prywatny a seed
2.wyżej było pisane aby nie trzymać kluczy elektronicznie-pendrive?
3.gdzie są przechowywane środki,jeśli na pendrivie jest tylko klucz czy seed.
4.na tel jaxx,a na stacjonarny.
Z góry dzięki
5.gdzie są przechowywane dane o twoich środkach.
6.czy złośliwe oprogramowanie nie może przejąć seeda z pendrive w czasie podłączenia go do kompa i czy w związku z tym nie lepiej zapisać go papierowo?
Hmmm, ujmę to tak:
1. Seed to hasło do głównego konta. Klucz prywatny pozwala uzyskać dostęp wyłącznie do danego adresu (portfele często generują wiele adresów przypisanych do konta w celu anonimizacji transakcji). Odtwarzając konto z SEEDA odtwarzasz wszystkie adresy przypisane do konta, a z klucza prywatnego tylko jeden (przykładowo taki portfel jak JAXX generuje dużo adresów przypisanych do konta). Podsumowując – wygodniejszy jest seed (12 lub 24 słowa).
2 & 6. To czy Twoje konto będzie bezpieczne zależy tylko od Ciebie. Najlepszym sposobem jest właśnie zapisanie seeda na kartkach (najlepiej w 2-3 kopiach) i ukrycie ich w różnych miejscach. Na pendrivie również można trzymać klucz prywatny lub seed (np. w notatniku), jednak dobrą opcją byłoby zaszyfrowanie pendrive. Co do złośliwego oprogramowania – jeżeli odpala się pendrive na komputerze używanym na codzien, to istnieje prawdopodobieństwo kradzieży danych. Podłączając pendrive z seedem do komputera warto używać do tego dedykowanego sprzętu lub systemu (w sensie że służą one wyłącznie do kryptowalut – czyli nie ma tam żadnego oprogramowania, są zainstalowane antywirusy itp.) – osobny komputer lub osobny system operacyjny (np. bootowany z płytki Linux)
3. Środki są przechowywane na blockchainie, czyli na wszystkich komputerach podłączonych do sieci. Wyobraź sobie, że wszystkie transakcje, stany kont, operacji są w chmurze, a ty zarządzasz nimi z konta do którego masz dostęp (seed to taki login i hasło)
4. JAXX też jest na stacjonarny – https://jaxx.io/downloads.html
pozdr
Dzięki za tak wyczerpująca odpowiedz.
Czy można jeszcze spytac o różnice miedzy ledger a pendrive.
Czy waluta blocknet ma portfel,czy dopiero od 15 czerwca.
Czy wstęp do grupy jest płatny.
Gdzie pytać nt. inwestycji giełdowych,forum?
Dzięki RL_7.
1. Jeżeli chodzi o w/w artykuł, to sprawa dotyczy trzymania BTC i zarządzanie nimi z poziomu Electrum. Innych kryptowalut już niestety w ten sposób nie przechowasz. Musiałbyś zainstalować jakiś portfel obsługujący daną krypto i z jego poziomu wyeksportować seedy lub klucze prywatne, a nastepnie zapisać je w notatniku. Aby zarządzać kontem będziesz musiał wpisać któreś z nich do portfela.
Ogólnie rzecz biorąc jeżeli bierzesz pod uwagę Ledgera, to się nawet nie zastanawiaj i zamawiaj 😉 Ledger to kompleksowy sprzęt, który ma wiele zabezpieczeń i chroni przed różnymi zagrożeniami. Nawet jakby hakerzy weszli na Twój komputer, to prawdopodobnie nie będą w stanie wykraść środków, ponieważ każdą operację trzeba zatwierdzić fizycznymi przyciskami. Poza tym, Ledger obsługuje dużo popularnych kryptowalut i jest wygodny w obsłudze (producent dostarcza oprogramowanie, z poziomu którego można zarządzać swoimi kontami krypto – wysyłać i odbierać $ itp.). Ja osobiście korzystam z Ledgera i nie wyobrażam sobie innego sposobu przechowywania i zarządzania crypto 😉
Tu masz pełną listę obsługiwanych monet: https://www.kryptoportal.pl/poradniki/jakie-kryptowaluty-obsluguje-ledger-nano-s-i-ledger-blue/
2. Blocknet ma portfel. Możesz go znaleźć na stronach producenta – https://www.blocknet.co/ Link bezpośr.: https://github.com/BlocknetDX/BlockDX/releases/download/v3.9.22/blocknetdx-3.9.22-win64-setup-unsigned.exe
3. Do grupy? Jakiej grupy? 🙂
4. Forum, jakieś grupy na fejsie 🙂