Usługi VPN są coraz popularniejsze. Korzystają z nich nie tylko specjaliści od bezpieczeństwa czy pracownicy wielkich korporacji, ale również zwykli użytkownicy internetu. Wraz z rozwojem sieci rośnie również liczba zagrożeń i problemów. Dzięki swoim możliwościom, VPN może stać się jednym z lekarstw na problemy współczesnego internauty. Pozostaje jednak pytanie, jaką usługę wybrać – płatną czy darmową?
VPN umożliwia utworzenie szyfrowanego tunelu, który jest w stanie ochronić połączenie użytkownika z siecią przed dostępem niepowołanych osób. Przestępcy i hakerzy używają wielu narzędzi i metod do ataków na nieświadome tego osoby. Również w internecie jesteśmy szpiegowani i śledzeni na wszystkie możliwe sposoby. Dlatego coraz więcej osób sięga po VPN, żeby się przed tym chronić.
Szukając w internecie usług VPN, możemy znaleźć rozwiązania zarówno płatne jak i darmowe. Warto wiedzieć z czym trzeba się liczyć jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z któregoś z tych rozwiązań, gdyż w większości przypadków różnice pomiędzy darmowymi a płatnymi usługami są bardzo duże.
Nie ma niczego za darmo, czyli czym płacisz za bezpłatny VPN
W życiu nie ma nic za darmo. Nie inaczej jest w przypadku usług VPN. To że znaleźliśmy w sieci z pozoru świetny i darmowy VPN, nie oznacza że za niego w jakiś sposób nie płacimy. Jest wręcz przeciwnie, tyle że płacimy w mniej oczywisty na pierwszy rzut oka sposób. A walutą jest nasza prywatność, dane oraz zasoby obliczeniowe komputera.
Darmowe VPNy też muszą na czymś zarabiać, żeby utrzymać serwery i pracowników. Skoro nikt za nie nie płaci za usługę, to muszą zarabiać na czymś innym. I tu niestety pojawia się problem dla prywatności jak i bezpieczeństwa. Osoby skuszone darmową usługą zazwyczaj nie czytają regulaminów i zasad tego, z czego będą korzystać. Każdy zna to z praktyki – szybko instaluje program ignorując regulamin i uruchamia.
Ale niestety, większość działających na tej zasadzie VPNów ma w swojej polityce prywatności dość niekorzystne zapisy. O tym, że mogą dokładnie monitorować i analizować działania użytkowników. O tym, że decydując się na korzystanie z usługi, udostępniasz zasoby obliczeniowe swojego komputera (tak robi popularna usługa Hola). Takie informacje są bardzo cenne i można na nich dobrze zarobić, jeżeli sprzeda się je np. firmom zajmującym się reklamami.
Jeszcze nie tak dawno głośno było o aferze, w której Facebook oferował własny, darmowy VPN Onavo Protect, którego celem było szpiegowanie użytkowników. Po co? Żeby lepiej poznać ich zachowanie, zwyczaje oraz upodobania i wyprzedzić konkurencję. Bo przy korzystaniu z VPN całe połączenie przechodzi przez serwer dostawcy i aktywność jest widoczna jak na dłoni.
Jeśli zależy nam na prywatności i bezpieczeństwie i nie chcemy płacić za VPNa, to jedyny wariant warty rozważenia to mocno ograniczone plany darmowe, oferowane przez takie firmy jak np. ProtonVPN czy Windscribe. Są one finansowane z planów użytkowników płatnych i przez swoje ograniczenia (np. szybkość, transfer) mają zachęcić do wykupienia usługi.
Płatny VPN czyli płacę i wymagam
Jeżeli za coś płacimy, to możemy oczekiwać że usługa będzie na pewnym poziomie. Tego również można spodziewać się po usługach VPN. Dobry i sprawdzony płatny VPN oferuje szereg możliwości, których nawet najlepsza bezpłatna usługa nie będzie w stanie zapewnić.
Wiadomo, wadą płatnych rozwiązań jest cena, którą przyjdzie nam zapłacić za regularne korzystanie z VPNa. Jej rozrzut jest duży, gdyż zależy od okresu abonamentu, rodzaju planu oraz zniżek oferowanych przez dostawcę usługi. Za dobry VPN zapłacimy zazwyczaj około 12$** miesięcznie przy płatnościach co 30 dni. Zaoszczędzić można kupując dłuższy abonament, bo przy jednorazowej płatności cena potrafi **spaść nawet do okolic 3$ za miesiąc.
Opłacając abonament za VPN możemy liczyć na to, że zarówno ochrona prywatności jak i zapewniane przez usługę bezpieczeństwo będą na najwyższym poziomie. Kluczowa rzecz z punktu widzenia bezpieczeństwa – szyfrowanie – zależy od zastosowanej technologii i algorytmów. Płacąc za usługę możemy liczyć, że będą to takie same rozwiązania jakie stosują banki, wojsko i inne instytucje w których bezpieczeństwo połączenia z siecią stanowi najwyższy priorytet.
Również prywatność jest lepiej chroniona przez VPNy, za które płaci się regularny abonament. Większość najlepszych usług VPN, nie gromadzi żadnych informacji na temat tego, co użytkownicy robią w sieci łącząc się przez serwery firmy. Nie kontrolują i nie zapisują jakie strony są odwiedzane, jakie treści przesyłane, kiedy i gdzie oraz z jakiego adresu IP. Takie podejście sprawia, że można z większą swobodą korzystać z internetu, bez obaw że rano zapukają do nas „smutni panowie”. Zwłaszcza jeżeli ktoś mieszka w kraju, w którym panuje cenzura oraz silna kontrola sieci, jak np. Chiny czy Rosja.
Za VPN zapłacisz przy pomocy kryptowalut
Dla osób posługujących się coraz większe znaczenie ma sposób, w jaki mogą kupić usługę. Dostawcy VPN wychodzą im na przeciwko i umożliwiają zakup usługi przy pomocy kryptowalut. Pozwala to znacząco zwiększyć anonimowość i prywatność konta, gdyż zarówno karty kredytowe jak i systemy płatności takie jak PayPal pozostawiają po sobie ślad.
W większości przypadków płatność jest możliwa tylko przy pomocy Bitcoina. Obsługą transakcji zajmują się serwisy pośredniczące, wyspecjalizowane w tego rodzaju usłudze. Jednak co może znacznie ucieszyć osoby posiadające i korzystające z alternatywnych kryptowalut (jak np. Ethereum czy Litecoin), możemy również trafić na firmy VPN, które przyjmują w nich płatności. Jest ich jednak o wiele mniej o tych, które akceptują Bitcoina.
Koszt usługi w kryptowalutach jest przeliczany z dolarów amerykańskich na po aktualnym kursie Bitcoina lub innej waluty, przy pomocy której chcemy dokonać opłaty.
Podsumowanie – co zatem wybrać?
Zarówno płatny jak i darmowy VPN mają swoje wady i zalety. Jeżeli tylko konieczność poniesienia pewnej regularnej opłaty nie jest dla nas problemem, to nawet nie ma się co zastanawiać. Przewagi płatnych rozwiązań są oczywiste.
Z drugiej strony, możliwość skorzystania z chociaż części funkcji, jakie oferuje VPN za darmo może wydawać się kusząca dla wielu osób. Szybka zmiana IP czy dostęp do zablokowanych stron będą się wtedy odbywać kosztem prywatności. Warto o tym pamiętać jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie.