Zastanawiasz się, czym zajmuje się trader? A może nie potrafisz znaleźć różnicy między nim, a inwestorem lub maklerem? Nie martw się, wielu ludzi rozpoczynających swoją przygodę z giełdą ma podobne problemy.
Dlatego w dzisiejszym artykule rozwiejemy wątpliwości dotyczące tradera i działalności, którą się zajmuje, czyli tradingu. Wyjaśnimy, na czym polega jego praca i ile na niej zarabia.
Ta wiedza przyda ci się, jeśli zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z giełdą. Rozjaśni sytuację i pomoże postawić pierwsze kroki na arenie inwestycyjnej.
Dzięki temu uchronisz się przed stawianiem pochopnych kroków i związanymi z nimi stratami. Trading może być bowiem albo dobrym źródłem zarobku, albo powodem sromotnych przegranych. Wszystko zależy od ciebie i twojego przygotowania.
Co to jest trading?
Zanim przejdziemy do dalszej części artykułu musimy wyjaśnić sobie, co to jest trading. Bez zrozumienia tego pojęcia nie będziesz w stanie przejść do bardziej złożonych aspektów tej czynności i zawodu, który się z nią wiąże.
T rading polega na spekulacji na temat zmieniających się cen aktywów inwestycyjnych. Tymi aktywami mogą być akcje, waluty, surowce czy cokolwiek innego znajdującego się na giełdzie. Trader stara się przewidzieć wzrost lub spadek cen konkretnej rzeczy i na niej zarobić.
I chociaż wielu ludzi łączy trading z hazardem, nie jest to uczciwe przedstawienie sprawy. Trading może być podobny do ruletki tylko wtedy, jeśli dany trader nie ma pojęcia co robi. Profesjonaliści mają mało wspólnego z hazardzistami. Bardziej przypominają znawców tematu, którzy orientują się w zmianach cen, zanim te nastąpią.
Profesjonalny trading wyróżnia nie tylko wiedza stojąca za podejmowanymi działaniami, ale również kompletny plan zarządzania ryzykiem. Zaawansowani traderzy mają konkretny sposób na dysponowanie kapitałem i używają do tego metod najbardziej odpowiadających ich stylowi grania na giełdzie.
Im trader staje się bardziej doświadczony, tym jego gra mniej przypomina hazard, a bardziej przemyślane strategiczne ruchy.
Kto to jest trader?
Jak już wyjaśniliśmy, trader to osoba zajmująca się kupowaniem i sprzedażą instrumentów finansowych.
Jednak od innych rodzajów inwestorów giełdowych odróżnia go fakt, że jego inwestycje są krótkoterminowe. Trwają zazwyczaj maksymalnie kilka dni, ale mogą dużo krócej (np. kilka sekund). Chodzi tu przede wszystkim o wykorzystanie krótkotrwałych skoków cenowych na własną korzyść.
Dlatego — ze względu na czas trwania inwestycji — możemy podzielić traderów na dwie grupy. Pierwsi to swing traderzy, których inwestycje trwają ponad dobę (do kilku dni). Drudzy to day traderzy, którzy cały swój handel zamykają w okresie jednej doby i następny dzień zaczynają bez zobowiązań.
Dobry trader nie opiera swoich inwestycji tylko i wyłącznie na szczęściu, co odróżnia go od hazardzisty.
Mimo że fortuna jest bez dwóch zdań pomocna, to przede wszystkim liczy się wiedza i dobra strategia inwestycyjna. Jeśli więc chcesz znaleźć się w czołówce traderów, zainteresuj się wiadomościami branżowymi.
Nie ma innego wyjścia. Musisz śledzić sytuację geopolityczną i znać się na narzędziach oferowanych przez platformy inwestycyjne. To na nich opierasz swoje analizy i podejmujesz decyzje co do tradingu.
Twój profesjonalizm i dyscyplina to najlepsza broń do generowania zysków na giełdzie.
Inwestor czy trader — podobieństwa i różnice
Mimo że zarówno inwestor, jak i trader funkcjonują na giełdzie, ich strategie różnią się od siebie. Oczywiście obydwaj dążą do wypracowania zysku, ale każdy robi to na swój sposób. Poniżej podajemy, co ich łączy, a co dzieli.
Czas trwania inwestycji
Tutaj inwestor i trader najwyraźniej różnią się między sobą.
Pierwszy „inwestuje”, czyli zamraża swoje środki w jakichś aktywach z myślą, że przyniosą mu zysk w przyszłości. Termin w tym wypadku wynosi nawet kilka lat, co wymaga od inwestora cierpliwości i nie zważania na okazjonalne ruchy cen.
Znowu trader patrzy tylko na nie, a jego inwestycje trwają nie dłużej jak kilka dni. Trader nie lubi zamrażać środków na bardzo długo — woli sprzedać aktywa przynoszące stratę i poszukać zysku gdzie indziej. Termin jego transakcji jest maksymalnie skrócony, co pozwala generować regularne zyski.
Strategia
Trader nie przejmuje się za bardzo tym, jakimi instrumentami handluje. Może mieć swoje ulubione aktywa, ale nie zagłębia się w ich historię i jak radzi sobie stojąca za nimi firma.
Interesują go przede wszystkim krótkie ruchy cen na wykresie. Skupia się na jego analizie, a fundamentalna wiedza nie jest mu aż tak potrzebna (chociaż może się przydać).
Z drugiej strony mamy inwestora, dla którego fundamentalna wiedza o firmie jest najważniejsza. Zanim podejmie decyzję, musi zapoznać się z wartością akcji, ich klasą oraz z tym, w jakim środowisku się znajdują.
Na tej podstawie decyduje, czy warto zainwestować w jakąś firmę lub inne aktywa, czy nie.
Narzędzia
Głównym źródłem informacji tradera jest analiza techniczna.
Wykorzystuje do niej liczne nowoczesne narzędzia, które udostępniają firmy brokerskie. Chodzi tu przede wszystkim o wykresy, porównania, historię cen itp. Wszystko to służy maksymalizacji zysku w krótkim terminie.
Dla inwestora bardziej liczą się podstawowe analizy, dane ekonomiczne i sprawozdania finansowe. W ten sposób prognozuje rynek i sprawdza, czy dane akcje przyniosą zyski w przyszłości.
Dla niego bardziej liczą się fundamenty.
Nie tylko różnice
Oczywiście wymienione wyżej różnice są skrajne. Zarówno trader, jak i inwestor, korzystają naprzemiennie ze swoich narzędzi, co pozwala im jeszcze lepiej ocenić sytuację rynkową.
Trader dzięki fundamentalnej wiedzy może podejmować bardziej świadome decyzje, a inwestor dzięki analizom cen w lepszym momencie wejdzie na rynek.
Ich działalności nie są od siebie oddzielone. Wręcz przeciwnie.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o inwestowaniu, przeczytaj nasz artykuł o kupowaniu akcji.
Trading z domu czy trading z roomu — Co warto wybrać? Opinie
Jeśli decydujesz się na karierę tradera, masz do wyboru dwie opcje. Pierwsza to zajęcie się tradingiem w zaciszu własnego domu, druga to praca dla firmy tradingowej w towarzystwie zespołu traderów.
Jak pewnie się domyślasz, pierwsza opcja jest prostsza i nie wymaga od ciebie wielkiego doświadczenia.
Trading z domu
Do tradingu prowadzonego z domu potrzebujesz jedynie własnej motywacji i dobrego brokera, który dostarczy ci narzędzi niezbędnych do handlu.
Jest to rozwiązanie dla ciebie, jeśli lubisz pracę w spokoju. Nikt ci nie będzie przeszkadzał podczas analizy wykresów i planowania kolejnych ruchów na giełdzie.
Ponadto możesz zacząć w każdej chwili i nie zobowiązuje cię umowa o pracę z firmą tradingową. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które przygodę z tradingiem chcą dopiero rozpocząć.
Trading z roomu
Trading z roomu jest rozwiązaniem dla ciebie, jeśli lubisz pracę w grupie, wspólne analizy i często handel na wielu rynkach naraz.
Pokoje tradingowe nierzadko zamieniają się w prawdziwe parkiety giełdowe, czyli jest w nich głośno i wszyscy się przekrzykują. Wiąże się to z emocjami towarzyszącymi grze na giełdzie.
Ten rodzaj tradingu często jest określany jako prop trading. Operujesz środkami firmy inwestycyjnej, a sam zarabiasz na procencie wypracowanego przez siebie profitu.
Jeśli chcesz pracować w ten sposób, niestety nie znajdziesz w Polsce zbyt wielu opcji zatrudnienia. Prop trading jest bardzo popularny na zachodzie i za oceanem. Jednak w naszym rodzimym kraju firmy zajmujące się tą profesją można policzyć na palcach.
Poza tym jest to praca wymagająca od ciebie poświęcenia wielu godzin życia. Nieraz tacy traderzy działają na dwa etaty.
Trading — Jak zacząć?
Wejście w buty tradera nie wymaga od ciebie dużego przygotowania i wielu lat doświadczenia. Wystarczy, że wykazujesz chęć nauki i masz w domu komputer z dostępem do internetu. Zacznij od wybrania odpowiedniego brokera, a następnie wykorzystaj wszystkie jego możliwości do nauki.
Możesz skorzystać z naszej listy ułatwiającej postawienie pierwszych kroków w tradingu. Jeżeli chcesz zacząć trading kryptowalutami, zapoznaj się z naszym poradnikiem.
-
Wybierz godnego zaufania brokera
Wybór platformy tradingowej jest pierwszym i najważniejszym krokiem dla każdego początkującego tradera.
W poszukiwaniu brokera kieruj się przede wszystkim opiniami na jego temat i bezpieczeństwem. To drugie zapewniają instytucje finansowe, przez które dany dom maklerski jest regulowany.
Unikaj brokerów, którzy nie są poddani żadnym regulacjom.
Jeśli jesteś początkującym inwestorem, przydadzą ci się również dodatkowe materiały szkoleniowe. Wielu brokerów oferuje darmowe źródła nauczania na swoich platformach, a niektórzy organizują regularne webinary.
Taka pomoc będzie ci bardzo pomocna na początku drogi.
Ponadto zwróć uwagę na oferowane przez platformę rynki i narzędzia inwestycyjne. Lepiej, żeby miała spory wybór. Powinna posiadać wszystkie opcje, które są niezbędne do rozpoczęcia handlu wybraną przez ciebie strategią.
-
Skorzystaj z konta demo
Konto demonstracyjne znajduje się w ofercie brokerów nie bez przyczyny. Jest świetnym sposobem do nauki rynku i narzędzi dostępnych na platformie.
Skorzystaj z niego zanim udasz się na prawdziwą giełdę.
Na koncie demonstracyjnym masz dostęp do pełnych możliwości brokera, ale handlujesz fikcyjną gotówką. Dzięki temu wypróbujesz swoją strategię i przekonasz się, czy dana platforma odpowiada ci pod względem technicznym.
Nie sposób przecenić nauki płynącej z konta demo. Wykorzystaj je do maksimum.
-
Naucz się podstaw
Mimo że możesz wejść na giełdę zupełnie nieprzygotowany, nie doradzamy tej drogi.
Przeczytaj przynajmniej jedną książkę poświęconą branży — najlepiej taką, która dobrze wyjaśnia podstawy. Pozwoli ci to zrozumieć definicje tradingowe, prawa rządzące rynkiem oraz to, jak je interpretować.
Dzięki uprzedniemu przygotowaniu płynnie przejdziesz do praktycznych prób. Pamiętaj, że nie musisz na nowo odkrywać tego, co zostało już odkryte.
Ucz się od najlepszych.
Jak założyć konto na libertex i zacząć trading?
Dla rozpoczynających przygodę z tradingiem przygotowaliśmy poradnik opisujący proces zakładania konta na libertex. To najlepszy broker na rynku, który umożliwia handel na wysokim poziomie z mnóstwem dostępnych opcji.
Krok 1: Rejestracja
Aby założyć konto demo w Libertex, musimy zarejestrować się na platformie. W tym celu musimy udać się na witrynę internetową brokera i wypełnić krótki formularz rejestracyjny. Musimy podać jedynie wybraną nazwę użytkownika, hasło oraz aktualny adres e-mail.
Następnym krokiem jest kliknięcie w link rejestracyjny, który przychodzi na podany podczas rejestracji adres poczty elektronicznej.
Po zalogowaniu się do Libertex podajemy kolejne dane osobowe. Jest to niezbędne do prawidłowej weryfikacji, która pozwoli na uzyskanie dostępu do wszystkich funkcji platformy.
Weryfikacja konta na Libertex trwa zazwyczaj kilka dni.
Krok 2: Wpłata/Depozyt
Jeżeli chcemy mieć od razu większy dostęp do wszystkich funkcji i możliwości brokera, powinniśmy dokonać pierwszej wpłaty i przesłać dane do dalszej weryfikacji.
Minimalny depozyt na Libertex wynosi 50 USD.
Wpłaty możemy dokonać za pomocą wybranej opcji płatności. Libertex wyróżnia się dużą elastycznością w tym zakresie. Depozyt możemy wpłacić za pomocą karty kredytowej lub debetowej, poprzez transfer bankowy czy Paypal.
To tylko kilka z dostępnych możliwości.
Krok 3 : Konto demonstracyjne
Konto demo w Libertex nie ma żadnego ograniczenia czasowego. Możemy handlować wirtualnie tak długo, jak mamy na to ochotę.
Nieograniczone konto demo pozwala na sprawdzenie wszystkich możliwości platformy i przetestowanie dowolnych strategii inwestycyjnych.
Krok 4: Trading
Po zweryfikowaniu danych możemy już korzystać z pełni możliwości platformy.
Jeżeli czujemy się gotowi, możemy płynnie przejść z konta demo do prawdziwego handlu. Jeżeli wcześniej pominęliśmy kroki związane z weryfikacją, wracamy do nich, by odblokować wszystkie funkcje Libertex.
[/su_note]
Najlepsze sposoby na szybki progress w tradingu
Chcesz szybko osiągać sukcesy i uniknąć błędów początkujących traderów? W takim razie przyda ci się kilka porad, które ochronią twoje środki przed niezbyt udanymi decyzjami.
Są to zasady wykorzystywane przez profesjonalnych traderów. To między innymi dzięki tym zasadom traderzy są w stanie zarabiać tam, gdzie tracą amatorzy.
-
Szczegółowo zaplanuj swoją strategię
Zanim zajmiesz pozycję na rynku zaznacz na wykresie swoje punkty wejścia i wyjścia. Oznaczenie pożądanych zysków przed handlem jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu unikniesz podejmowania emocjonalnych decyzji w ferworze giełdowych inwestycji.
Trzymaj się z góry wyznaczonego planu i nie łam go, a unikniesz głupich błędów. Dyscyplina to jeden z najważniejszych elementów zarabiania na tradingu.
-
Nie ryzykuj niepotrzebnie
Zawsze przeprowadzaj transakcje za tyle, ile jesteś w stanie stracić. Nie wrzucaj wszystkich oszczędności na giełdę i nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę. Dzięki temu kiedy jedna transakcja zawiedzie, zawsze pozostaną ci środki na wypróbowanie innej.
Oprócz tego zawsze korzystaj z opcji stop loss. Wycofuje ona pozycję, kiedy trend odwróci się w niekorzystną dla ciebie stronę. W ten sposób automatycznie zminimalizujesz straty na nieudanych transakcjach.
-
Zaczynaj małymi stawkami
Nie daj się nabrać na naiwne historie o ogromnym zysku wyniesionym za pomocą jednej transakcji.
Przechodząc z konta demonstracyjnego na prawdziwą giełdę unikaj brawury. Zacznij od małych kroków i testuj strategie, które najlepiej odpowiadają twojemu charakterowi.
Kiedy już poczujesz się pewniej na rynku, możesz stopniowo podnosić stawki. Jednak trzymaj emocje na wodzy. Handel swoimi pieniędzmi budzi wiele silnych uczuć, przez co często powoduje, że traderzy podejmują irracjonalne decyzje.
Nie wpadaj w tę pułapkę.
-
Unikaj dźwigni, jeśli jesteś początkujący
Dźwignia finansowa jest kuszącym mechanizmem inwestycyjnym dla wielu traderów. Dzięki niej możesz za tę samą cenę kupić dużo więcej aktywów, co w efekcie zwiększa potencjalne zyski. Ale nie tylko zyski — straty również.
Dlatego na początku radzimy ci unikanie tej opcji.
Traderzy szukający łatwego zysku poprzez dźwignię bardzo często kończyli tracąc większość oszczędności. Z tego względu zostaw sobie lewarowanie na okres, kiedy zdobędziesz większe doświadczenie w zasadach działania giełdowych rynków.
-
Znajdź swój indywidualny styl
Aby odnosić sukcesy jako trader, musisz brać przykład z najlepszych.
Oni należą do ścisłej czołówki inwestorów dlatego, że wykorzystują swoje najsilniejsze strony i niwelują najsłabsze. Robią to za pomocą indywidualnie dobranej strategii, która działa dla nich i tylko dla nich.
Dlatego jeśli chcesz dołączyć do wąskiego grona ludzi zarabiających na giełdzie, znajdź swój indywidualny styl. Przetestuj dostępne metody handlowania i trzymaj się tych, które najlepiej ci odpowiadają.
W ten sposób nie będziesz polegać na innych i ich radach, tylko na swoich własnych umiejętnościach.
IQ Option
FAQ — Najczęściej zadawane pytania