Fakty są takie, że technologia blockchain jest coraz to popularniejszym rozwiązaniem w instytucjach finansowych. Celem jest przyśpieszenie procesów operacyjnych za pomocą implementacji łańcucha bloków. PKO Bank Polski postanowił zostawić konkurencję w tyle i w związku z tym doszło do wdrożenia systemu, który opiera się o blockchain.
Trzeba powiedzieć wprost — działanie PKO BP to innowacja na skalę kraju. Co do szczegółów, na pewno na początku liczyć się będzie udostępnianie systemu pozwalającego na weryfikowanie autentyczności dokumentów bankowych (dotyczy to również regulaminów oraz taryf opłat i prowizji).
Według informacji udostępnionej przez banki klienci mają możliwość korzystania z systemu, dzięki któremu dochodzi do sprawdzania aktualności i autentyczności danego dokumentu — taka opcja realna jest dzięki numerowi HASH, który udostępnia bank.
Korzystanie z rozwiązania nie powinno być problemem dla użytkownika.
Należy także podkreślić, że ze stałego dostępu do dokumentów publicznych mogą korzystać nawet Ci, którzy klientami nie są.
Niewątpliwie ważne jest też dbanie o przyszłość — bank chce rozwijać się w różnych obszarach (przykład to choćby płatności czy tokenizacja).
Prywatny i publiczny Blockchain
Klienci PKO Banku Polskiego mają do wyboru dwie opcje technologiczne. Do wyboru jest blockchain publiczny (warto zaznaczyć, że blockchain ten wzorowany jest na sieci Dash) i blockchain prywatny. Rozwiązanie, którego można się spodziewać w najbliższym czasie, związane jest z blockchainem prywatnym, poza tym trzeba też wiedzieć, iż propozycja będzie bazować na zwyczajowym repozytorium danych.