Bitcoin wprowadzenie
Bitcoin jest to kryptowaluta, którą inaczej nazywa się bitmonetą. Jej powstanie datuje się na rok 2009. Za jej utworzenie odpowiadała osoba bądź grupa osób pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.
Do autoryzowania transakcji z udziałem bitcoina używa się prywatnych kluczy kryptograficznych. Mogą być one zapisane na komputerze osobistym dzięki dedykowanemu oprogramowaniu. Proces ten można również przeprowadzać przy użyciu smartfona bądź w portfelu sprzętowym.
Dzięki autoryzacji transakcji przy użyciu wszystkich powyższych metod, bitcoiny mogą być w sposób bardzo szybki przesyłane na adresy każdego uczestnika sieci w dowolnym miejscu na Ziemi.
Obecna sytuacja Bitcoina
W chwili obecnej Bitcoin osiąga bardzo wysokie wyniki. Wskaźnik indeksu, który mierzy dominację tej kryptowaluty względem altocinów, jest równy 46,83 %. Jest to wynik najwyższy od grudnia 2017 – wówczas cena, jaka charakteryzowała Bitcoin, wynosiła rekordowe 19 654 dolary. Metodologia indeksu dominacji bitcoina jest prosta – indeks ten mierzy poziom dominacji bitmonety w całościowej kapitalizacji rynku kryptowalutowego.
Dominacja Bitcoina w bieżącym roku cały czas rośnie. Od stycznia wzrosła ona o ponad 10%. Bitcoin obecnie jest najbardziej stabilną kryptowalutą. Jego pozycja cały czas jest dominująca, ponieważ w najlepszy sposób przechowuje wartość – jego zdolności w tym zakresie są bardzo duże, nawet pomimo wahania ceny. Więcej informacji na temat bitcoina znajdziesz tutaj: https://kryptopan.pl/co-to-jest-bitcoin-blockchain/
Bitcoin jest najstarszą kryptowalutą, która została oparta na technologii blockcain. Protokół bitcoina działa w sposób ciągły od blisko dziesięciu lat. Siec bitcoin posiada najwyższą moc obliczeniową, tak zwany hash rate spośród wszystkich dostępnych na rynku walut cyfrowych. Ten fakt gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa zawieranych transakcji.
Fundusz ETF – co to takiego?
Zanim przeanalizujemy, w jaki sposób fundusze ETF dla Bitcoina wpłynęłyby na sytuację tej kryptowaluty, warto wyjaśnić czym jest ETF. Jego pełna nazwa jest następująca: Exchange Traded Fund. Jest to swojego rodzaju fundusz inwestycyjny, który jest notowany na giełdzie.
Celem jego działania jest jak najwierniejsze odwzorowywanie notowań konkretnych indeksów, walut, surowców bądź instrumentów finansowych innego typu. Potencjalna atrakcyjność Exchange Traded Fund dla inwestorów wynika z niskiego kosztu zarządzania, wygody korzystania, cech, które upodabniają go do akcji spółek giełdowych oraz z szeregu korzyści podatkowych.
Znaczna część z istniejących ETFów wprost odzwierciedla notowania istniejących giełdowych indeksów. Nie można jednak mylić ich z funduszami indeksowymi. Jest to bowiem instrument innego rodzaju. Ludzie zarządzający funduszem mają za zadanie nabywać akcje, które znajdują się w składzie konkretnego indeksu, przy czym muszą pamiętać o odpowiednich proporcjach.
Zachowanie dpowiednich proporcji zapewnia realne pokrycie śledzonego indeksu. W Polsce najpopularniejszy ETF nosi nazwę ETFW20L. Jest to ETF na indeks WIG20. Z kolei ETF, który cieszy się największą popularnością na świecie, to SPDR S&P500 (SPY.US). Odzwierciedla on notowania pięciuset najprężniejszych amerykańskich spółek notowanych na giełdach NASDAQ oraz NYSE.
Rozwiązanie, jakim są ETFy, to świeży instrument finansowy. Pierwszy raz oferowany był na giełdzie CME przez bardzo krótki czas w 1989 roku. ETFy w sposób regularny dostępne są od 1993 roku. W naszym kraju ETF na indeks WIG 20 pojawił się na Giełdzie Papierów Wartościowych w roku 2010.
Fundusze ETF na Bitcoina – sposób na zwiększenie obrotów?
Najnowszy wariant tego instrumentu finansowego, jaki jest planowany do wprowadzenia, to ETF dla bitcoina. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze jesienią tego roku plan ten może dojść do skutku.
US Securities and Exchange Commission (SEC) do tej pory otrzymał pięć wniosków o zezwolenie na wprowadzenie ETF na bitcoina. Komisja zdecydowała, że decyzję ogłosi 21 września.
SEC otrzymał również 26 czerwca br. wniosek o zezwolenie na oferowanie funduszy ETF na bitcoin od Chicago Board Options Exchange, który jest jednym z największych w Stanach Zjednoczonych ośrodków handlu opcjami.
CBOE chciałaby organizować fundusze ETF dla Bitcoina poprzez kooperację z firmami SolidX oraz VanEck. Używając ETF bitcoin może być nabywany na rynku OTC bez używania dźwigni finansowej. Dźwignia finansowa używana jest między innymi w przypadku kontraktów futures.
Fundusz gwarancyjny
CBOE gwarantuje również zapewnienie funduszu gwarancyjnego. Fundusz ten będzie wynosił początkowo 25 mln dolarów, później może zostać zwiększony do kwoty 100 mln dolarów w razie wyjątkowych sytuacji. Ma on być zabezpieczeniem dla klientów w razie straty lub kradzieży środków.
Czy jest realna szansa wprowadzenie funduszy ETF na bitcoina?
W jednym z przeprowadzonych wywiadów, prezes CBOE, Chris Concannon przekonywał swych słuchaczy, że fundusze ETF na bitcoina zostaną na pewno przez CBOE wprowadzone i jest to wyłącznie kwestia czasu. Prezes CBOE skierował również list do przedstawicieli SEC, w którym zapewniał, że wprowadzenie funduszy ETF dla Bitcoina to naturalny krok po uruchomieniu obrotu kontraktów BTC futures.
W swoim liście zawarł on także opinię, że niska płynność rynku kryptowalut nie będzie stanowiła problemu dla przyszłych inwestorów, którzy wybiorą fundusze. Wart odnotowania jest fakt, że CBOE to giełda, która jako pierwsza w grudniu ubiegłego roku wprowadziła do swojej oferty kontrakty terminowe futures na BTC. Uczyniła to szybciej niż konkurencyjna giełda CME, bowiem CME kontrakty tego rodzaju wprowadziła siedem dni później.
Jak wynika z informacji posiadanych przez autorów bloga Zerohedge, które pozyskane zostały od osób związanych z SEC, fundusze ETF na bitcoina zostaną legalnie uruchomione w niedługim czasie. Regulatorzy przestali bowiem obawiać się zjawiska zwanego pęknięciem bańki spekulacyjnej. Dodatkowo, według informacji Zerohedge, decydenci z SEC nie widzą problemu z niedawno wprowadzonymi kontraktami futures na BTC, które wcześniej traktowali w sposób podejrzliwy. Przyzwolenie na fundusze ETF na bitcoina ma zostać ogłoszone we wrześniu. Okazuje się, że fundusze ETF na bitcoina mają być oferowane również w Europie. Zajmować się będzie tym na przykład holenderska platforma Flow Traders NV.
Pozytywne skutki uruchomienia funduszy ETF na bitcoina
Wprowadzenie rzeczonych funduszy ETF może w znacznym stopniu przyczynić się do podniesienia ceny bitcoina z kilku względów. Przede wszystkim dlatego, że podmioty które oferują fundusze ETF na bitcoina będą musiały naprawdę nabywać bitcoiny, w zgodzie z realną wartością.
Wejście inwestorów instytucjonalnych
W przypadku inwestorów instytucjonalnych pojawienie się ETFów może być bardzo dobrą okazją do zakupienia bitcoinów w sposób regulowany oraz objęty należnymi gwarancjami. W chwili obecnej tego rodzaju rozwiązanie nie jest możliwe.
Możliwe skutki negatywne
Oprócz opinii pozytywnych dotyczących wprowadzenia funduszy ETF na bitcoina, pojawiają się również te mniej entuzjastyczne. Jeden z entuzjastów tego rozwiązania, Nick Szabo, ostatnio zmienił zdanie na ten temat.
W jednym z wpisów zamieszczonych w serwisie społecznościowych napisał, że wprowadzenie ETF będzie złą decyzją, ponieważ jest przeciwnikiem funduszy oraz aktywów, którymi zarządza Wall Street. Odrzucenie funduszy według krytyków tego rozwiązania wpłynie na umocnienie niezależności bitcoina. Taka sytuacja może wpłynąć na jeszcze wyższe notowania bitcoina oraz wzrost jego kapitalizacji.
Oczekiwania społeczności
Osoby związane z kryptowalutami w napięciu oczekują na oficjalne ogłoszenie decyzji. Większość społeczności do pomysłu wprowadzenia ETF na BTC nastawiona jest bardzo pozytywnie. Może to bowiem spowodować wybicie kursu i przyczynić się do popularyzacji bitcoina.