Kryptowaluta tworzona przez jednego z największych światowych gigantów, do których możemy z czystym sumieniem zaliczyć Facebooka, ma wystartować w 2020 roku. Czy do tego dojdzie i jaki będzie finał? Wszystko zależy od dalszych kroków twórców projektu. Obecnie jednak dochodzą do nas coraz bardziej niepokojące głosy, że nie wszystko jest tak kolorowe, jak może się wydawać.
Steven Sprague, czyli światowej klasy specjalista od cyberprzestępczości uczula, że Libra Coin ma duży problem z bezpieczeństwem. Po opracowaniu whitepaper projektu wskazuje on, że pominięto 4 bardzo istotne elementy mający ogromny wpływ na bezpieczeństwo środków i użytkowników. Należą do nich m.in.:
- Ochrona klucza prywatnego
- Dowód na zgodę użytkownika
- Zdecentralizowana zgodność prawna
- Światowa prywatność
Nie obyło się również bez uszczypliwości, ze strony specjalisty. Jedną z nich jest m.in. komentarz o treści:
Wyobrażam sobie przyszłość, gdzie jakość zapisanych intencji dla transakcji online jest solidna, o ile nie solidniejsza niż jakość fizycznych zakupów w sklepie.
Wróćmy jednak do samych wypowiedzi na temat istotnych kwestii bezpieczeństwa. Jedną z nich jest kwestia związana z kluczem prywatnym, który jest częstą bolączką użytkowników kryptowalut. Steven zauważył brak zastosowanej redundancji w systemie przechowywania kluczy prywatnych protokołu Libry.
Oczywiście wskazuje on, że klucz powinien być przechowywany przez samych użytkowników, lecz biorąc pod uwagę iż zapomniany lub skradziony klucz może pozbawić interesantów dostępu do własnych środków bezpowrotnie. Obecnie wiele platform i giełd oferuję ułatwienia w postaci wyręczania klientów z tego przymusu. Zewnętrzne podmioty zajmują się przechowywaniem i zabezpieczaniem kluczy prywatnych, dzięki czemu w razie problemów mogą oni udostępnić je swoim klientom. Czy tak też powinien zrobić Facebook?
Libra Coin wzbudza ogromne poruszenie w świecie kryptowalut. Często jednak pozostawia wiele kwestii niedokończonych i niedopowiedzianych. Jak myślicie, czy dokonają oni aktualizacji whitepaper?