Każdy startup, który odnosi biznesowe sukcesy, zaczyna się od unikalnego pomysłu, zapalonego przedsiębiorcy i dostępności rynku. Zlokalizowanie innowacyjnego pomysłu na firmę to pierwszy krok w jej budowaniu, do jej uruchomienia i zarazem krok najtrudniejszy. Wpaść na genialny pomysł nie jest bowiem dziś wcale łatwo. Wystarczy spojrzeć na to, jak wiele ciekawych projektów już teraz funkcjonuje na całym świecie. Mamy zaawansowane rozwiązania finansowe takie jak Revolut, kasyna online z ogromną ilością slotów i gier na żywo takie jak Ice Kasyno czy giełdy kryptowalut takie jak choćby Binance — a to wszystko tylko kilka z tysięcy różnych innowacyjnych biznesów.
Gdy zatem wcielimy się w rolę początkującego przedsiębiorcy, wymyślanie unikalnych pomysłów na biznes jest dziś nie lada wyczynem i może sprawiać ogromne trudności, a dla niektórych będzie wręcz barierą nie do przejścia. Wszystko za sprawą tego, że można odnieść wrażenie, iż obecnie wszystkie innowacyjne pomysły zostały już odkryte i wymyślone. To sprawia, że w głowach wielu przedsiębiorców pojawia się zwątpienie, czy w ogóle są w stanie wpaść na jakiś ciekawy pomysł na startup. Choć rzeczywiście wybić się dziś ze startupem nie jest łatwo, to jednak odnieść sukces jak najbardziej można, wystarczy tylko zaczerpnąć inspiracji z naszych najlepszych pomysłów na biznes.
Tworzenie treści edukacyjnych
Dziś z internetu korzysta miliardy ludzi na całym świecie, a wśród nich jest sporo rodziców, którzy przemierzają odmęty internetu, w poszukiwaniu ciekawych narzędzi i treści edukacyjnych dla swoich pociech. W związku z tym, że obecnie większość rodziców w wieku 30-40 lat jest za pan brat z internetem, zainteresowanie tego typu treściami stoi na bardzo wysokim poziomie i nie wydaje się słabnąć. Rodzice nieustannie poszukują innowacyjnych rozwiązań, które wspierałyby edukację ich dzieci, poprzez rozrywkę i jeszcze większe zaangażowanie w naukę.
To sprawia, że tworzenie treści w zakresie edukacji online wydaje się dziś bardzo ciekawym pomysłem na biznes. W tym zakresie najbardziej dochodowym pomysłem mogą być różnego rodzaju ćwiczenia, lekcje czy poradniki w kwestii skuteczniejszego i bardziej wydajnego uczenia się dla różnych grup wiekowych. Interaktywne, wieloplatformowe i przede wszystkim ciekawe lekcje matematyki czy fizyki, które będą łączyły przyjemne z pożytecznym, to coś, czego poszukują współcześni rodzice i z pewnością są za to w stanie zapłacić niemałe pieniądze.
Aplikacje do listy zadań
W dobie popularyzacji pracy na własną rękę z zacisza domu, czyli bycia tzw. freelancerem, duża ilość osób poszukuje dziś odpowiedniej aplikacji, które usprawni ich workflow. W tym celu sięgają po różnego rodzaju aplikacje z listami zadań, dzięki którym mogą w prosty sposób ustalić swój harmonogram działań na przyszły dzień, tydzień czy miesiąc, co pozwala im pracować wydajniej.
Choć wydawać by się mogło, że na rynku jest całkiem sporo tego typu aplikacji, to zapotrzebowanie na nie wcale nie maleje, a wręcz rośnie. Wszystko za sprawą tego, że jedna osoba preferuje bardziej zaawansowaną aplikację, a inna nieco mniej. To sprawia, że na rynku nadal jest miejsce na aplikacje do listy zadań, a aby odnieść sukces w tym zakresie, wystarczy odnaleźć równowagę funkcjonalności pomiędzy poszczególnymi topowymi aplikacjami w tej kategorii, takimi jak:
- TickTick,
- Microsoft To Do,
- Todoist,
- Things.
Rozwiązania w zakresie ograniczenia marnowania żywności
Sklepy spożywcze i restauracje marnują dziś tony jedzenia, dlatego stworzenie nowego startupu, który rozwiązałby ten poważny problem, może nie tylko przynieść duże zyski, ale także przyczyni się znacząco do redukcji głównego problemu, czyli ograniczenia marnotrawienia żywności, oraz pozwoli zaoszczędzić pieniądze firmom.
Tutaj założenie jest proste, a jest nim stworzenie aplikacji, która będzie umożliwiała sklepom i restauracjom sprzedawanie żywności z krótką datą ważności po obniżonych cenach, a klientom wyszukiwanie takich sklepów i realizowanie zamówień. Nie jest to co prawda unikalny pomysł, bo w tej branży działają już z dużymi sukcesami takie aplikacje jak Too Good To Go czy Foodsi, ale niewątpliwie jest tu możliwe wiele ulepszeń.
Wirtualni asystenci
Dziś wiele firm i osób prywatnych poszukuje wirtualnych asystentów, którzy z zacisza swojego domu mogą im pomagać w wielu kwestiach. Zajmują się oni różnymi rzeczami takimi jak całodobowe odpowiadanie na zapytania klientów danej firmy czy osobiste wsparcie w konkretnym zakresie np. IT, prawa, księgowości lub podatków.
Zapotrzebowanie na tego typu usługi jest obecnie bardzo duże, dlatego stworzenie startupu, który będzie zrzeszał grono wirtualnych asystentów, może dziś zagwarantować całkiem niezły zysk. Co prawda na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących wsparcie wirtualnych asystentów, to potencjał na ulepszanie usług w tej branży jest bardzo duży i dość łatwo się wyróżnić.
Chatboty
Chatboty są dziś nieodłącznym elementem wielu serwisów internetowych. Ich zadaniem jest pomaganie użytkownikom w poruszaniu się po stronie i rozwiązywanie problemów. Stworzenie chatbota jest dziś świetnym pomysłem na startup, bo wiele firm poszukuje takich rozwiązań, aby usprawnić komunikację ze swoimi użytkownikami. Z racji tego, że chatbotów jest dość dużo na rynku, sukces takiego startupu jest uwarunkowany przede wszystkim możliwościami produktu. Jeśli bot będzie używał naturalnego języka, będzie miał osobowość i będzie skutecznie odpowiadał na zapytania klientów, to sukces jest murowany.