Czy blockchain może przydać się w razie katastrof? Departament Obrony Stanów Zjednoczonych twierdzi, że potencjał jest “ogromny”. Co należy przez to rozumieć?
Doszło do spotkania
Skoro tematem tekstu jest to, czy technologia blockchain może pomóc podczas katastrof, trzeba odnieść się do pewnego spotkania (spotkania, w którym wzięły udział specjalne oddziały i różne rządowe jednostki). Co do szczegółów, tematem był Huragan Maria z 2017 roku. Można powiedzieć, że Huragan Maria był przykładem służącym określeniu zakresu pomocy technologii blockchain. Warto przy okazji podkreślić, że mowa o najsilniejszym huraganie na Oceanie Atlantyckim od ponad 10 lat (3057 osób straciło życie).
Trudno narzekać na brak możliwości
Warto nawiązać też do Agencji Logistyki Defensywnej. Agencja ta śledzi cały proces logistyczny dzięki scentralizowanemu systemowi. Efekt tego jest taki, że w przypadku problemu z serwerami gencji, inne organizacje mają problem ze zsynchronizowaniem danych. Nie można też wykluczyć problemów pod kątem tego, czy śledzone są te same, aktualne informacje.
Teraz wyobraźmy sobie, co się dzieje, gdy Agencja Logistyki Defensywnej ma do dyspozycji technologię blockchain. W przypadku możliwości wykorzystania tej technologii, agencja nie miałaby problemu z udostępnianiem, aktualizowaniem i śledzeniem danych.
Dobrze jeszcze dodać opinię ze stronę Agencji Logistyki Defensywnej. Krótko mówiąc — Marko Graham (zastępca dyrektora Oddziału ds. Ekwipunku i Konstrukcji) uważa, że technologia blockchain ma wielki potencjał i może się przysłużyć w wielu aspektach funkcjonowania kraju.