Na stronie Prokuratury Krajowej możemy przeczytać, że Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi wraz z Komendą Rejonową Policji Warszawa VI postępowanie odnośnie wyłudzenia ok. 4,5 mln zł. Oszustwo miało polegać na realizacji usług w zakresie wykorzystania maszyn elektronicznych oraz umów dzierżawy sprzętu komputerowego.
Działali oni na terenie Gdyni, miejscowości Wojny-Wawrzyńce, w Warszawie i innych miejscach Polski. Największa kopalnia znajdowała się na terenie starej hali spawalni FSO S.A. w Warszawie. Jej powierzchnia wynosiła 3000 m2 i pracowało w niej około 3 tysięcy urządzeń!
Dział prasowy prokuratury krajowej przedstawił informację na swojej stronie:
W dniach 13-14 maja 2019 roku doszło do zatrzymania trzech osób tj. Dominika H., Piotra W. oraz Marcina K., którym prokurator, przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw z art. 286 § 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 § 1 kodeksu karnego w związku z art. 65 § 1 kodeksu karnego w związku z 12 § 1 kodeksu karnego.
W dalszej części materiału przedstawionego przez dział prasowy PK (Prokuratura Krajowa) możemy wyczytać, że Podejrzani uzyskali od ofiar co najmniej 4.461.950 złotych. Wprowadzili oni pokrzywdzonych celowo w błąd, w kwestii prawdziwego przeznaczenia zainwestowanych przez nich środków finansowych, poprzez przenoszenie ich na cele inne niż zakup koparek kryptowalut i sprzętu komputerowego. Pokrzywdzeni zostali także oszukani co do faktycznych możliwości koparek. Przedstawiali oni mniejsze liczby urządzeń na rzecz ofiary, niż wynikało to z zawartych umów i ustaleń.
Chociaż do tej pory ustalono 108 poszkodowanych, lecz liczba osób zgłaszających się stale rośnie. Szacunkowa wartość wyłudzonych pieniędzy wynosi około 10 milionów złotych. Czy uda się odzyskać te środki? Czy ofiary mogą liczyć na zwrot zainwestowanych pieniędzy?