Polski miliarder Zygmunt Solorz-Żak, twórca Telewizji Polsat, która należy do jego najważniejszych aktywów, jest
niesłusznie łączony z inwestycjami na rynku kryptowalut. Razem z innymi celebrytami, m.in. Robertem Lewandowskim czy Kubą Wojewódzkim postanowili bronić swojego wizerunku przed sądem.
Nazwisko Zygmunta Solorza-Żaka zostało bezprawnie wykorzystane do kampanii reklamowej usług finansowych związanych z kryptowalutami.
Taktyka scamerów, jak i sam scam nie zasługują na poklask. W sieci możesz znaleźć mnóstwo artykułów, w których wykorzystuje się zdjęcia celebrytów z programów telewizyjnych, po czym scamerzy tworzą historię o spotkaniu czy wywiadzie z wpływową osobą, natomiast w rzeczywistości do niczego podobnego nigdy nie doszło.
Oszuści internetowi chcą w ten sposób promować produkty finansowe z rynku kryptowalut, operując fikcją i niebezpieczną narracją. Co jest ich celem? To oczywiste – jak największa grupa odbiorców, która potencjalnie zainwestuje w konkretną kryptowalutę.
Celebryci są wyłącznie haczykiem na naiwnych ludzi, którzy wodzeni błędnym komunikatem, będą w stanie zaryzykować i włożyć kapitał w rynek krypto.
Zygmunt Solorz-Żak i Reklama Różnych Systemów Bitcoin
Ostatnie miesiące jasno wskazują na to, iż bardzo dużo użytkowników internetu pada ofiarą tzw. wielkiego bitcoinowego oszustwa, polegającego na reklamowaniu usług finansowych z bezprawnym wykorzystaniem wizerunku celebrytów. W konsekwencji inwestują na giełdach, wpłacają określony depozyt i tracą nierzadko astronomiczne sumy pieniędzy.
Jakie są mechanizmy scamerów? Jak ustrzec się przed utratą oszczędności i inwestować w wiarygodnych systemach bitcoin?
Marzec 2019 był miesiącem przełomowym w związku ze zjawiskiem scamu w branży kryptowalut. Scamerzy wykorzystali wizerunek nie tylko Zygmunta Solorza-Żaka, ale także Kingi Rusin, Piotra Kraśki, Marcina Prokopa, Krzysztofa Piątka czy Dominiki Kulczyk. Fikcyjne portale internetowe udawały realne platformy, reklamując bitcoiny i rekomendując inwestycje początkującym użytkownikom.
Zdjęcia gwiazd, kolaże z wyrwanych z kontekstu wypowiedzi, montaż video, nieprawdziwe recenzje i opinie oraz promocja w mediach społecznościowych, np. na Facebooku to elementy zorganizowanej akcji scamerskiej, co pomogło stworzyć pozornie rzetelne witryny, polecające spore inwestycje na pseudoplatformie, która de facto z giełdami i kantorami kryptowalut nie miała i nie ma nic wspólnego.
Kliknięcie w jakąkolwiek informację znajdującą się na tego rodzaju stronie, automatycznie przekierowywało użytkownika na pseudowitrynę, gdzie oszuści wyłudzali pieniądze od inwestorów. Wszyscy celebryci, których wciągnięto w aferę scamu, nigdy nie działali na żadnej giełdzie kryptowalut i nigdy nie rekomendowali takich aktywności.
Zygmunt Solorz-Żak i Afera Scamerska – jak rozpoznać Fałszywe Portale?
W sieci oszukuje się od zawsze. Niestety nie sposób jest skutecznie powstrzymać scamerów przed podobnymi działaniami, niemniej aby uniknąć ruiny finansowej, można spróbować zweryfikować projekty platform, które mogą mieć znamiona oszustwa.
- jeżeli zauważysz, że na stronie internetowej znajduje się mnóstwo rekomendacji i opinii znanych marek, gazet, celebrytów czy stacji telewizyjnych, przeprowadź dobry research w sieci, czy rzeczywiście tak było. Wszystkie materiały scamerskie są klejone w taki sposób, aby przekonać potencjalnych inwestorów, iż gwiazdy zbiły potężną fortunę na pseudobitcoinowej platformie.
- zwykle na samym dole strony internetowej znajduje się regulamin i warunki inwestowania w bitcoiny. Jeśli masz do czynienia z wersją anglojęzyczną, jest to dla Ciebie sygnał, iż coś jest nie tak. Na polskim portalu powinna być polska wersja dokumentu!
- zwróć uwagę na powtarzalny schemat fikcyjnych portali scamerskich. Zazwyczaj wszystkie banery, linki czy reklamy video odsyłają wyłącznie do jednego projektu inwestycyjnego, dlatego bądź czujny i reaguj na tego rodzaju metody, zgłaszając stronę www.
- aby upewnić się, że strona internetowa, którą podejrzewasz o scam, rzeczywiście stosuje takie praktyki, wpisz w wyszukiwarkę Google nazwę projektu + frazę „oszustwo”. Wyniki wyszukiwania pozwolą Ci zweryfikować słuszność podejrzeń.
- zwracaj uwagę na zapis ważnych informacji małą czcionką. Jeśli zdecydujesz się na rejestrację i wpłacenie depozytu, małą czcionką przeczytasz, iż jest to wyłącznie symulacja. Bądź ostrożny!
- szybki zarobek to fikcja. Jeśli masz do czynienia z komunikatami o bardzo szybkim zarobku w ciągu kilku godzin lub informacjami o tym, iż w ciągu dwóch dni zostaniesz multimilionerem, możesz być pewien, że to pseudoprojekt. Realne inwestycje w bitcoiny to projekt długoterminowy, wymagający właściwej wiedzy, doświadczenia i czasu oraz wiążą się z ryzykiem utraty pieniędzy.Ślepe inwestycje jak w przypadku pseudoplatform bitcoinowych to czysty przykład hazardu!
- jeżeli strona internetowa, którą przeglądasz, jest niezabezpieczona, tj. nie posiada certyfikatu SSL (rozpoczęcie adresu od https), natychmiast opuść platformę i nie wracaj.
- Weryfikuj tożsamość osób ze zdjęć na stronie www. Pobierz zdjęcie na swój dysk i przeciągnij fotografię do wyszukiwarki Google Images, aby sprawdzić, czy rzeczywiście konkretna osoba istnieje, czy jednak jest to tylko zdjęcie ze stocka, mające podbić nieprawdziwą rekomendację.
Przedstawiamy kilka robotów, które nie są przykładem scamu: