Zgodnie z komunikatem wydanym przez Reutersa, firmy naftowe i handlowe mogą kupować ropę naftową za pomocą blockchaina. Agencja twierdzi, że taka sytuacja może skutkować zrewolucjonizowaniem rynku. Dobrze też podkreślić, że technologia blockchain może przełożyć się na spore obniżenie kosztów.
Vakt
Londyńska Vakt to pierwsza platforma, której uruchomienia się doczekaliśmy. Według Gunvor Group jej działanie rozpoczęło się w środę, co nie oznacza jednak, że właśnie tego dnia zaczęło dochodzić do transakcji. Warto też zwrócić uwagę na emocje wywoływane przez blockchain. Otóż blockchain niejednokrotnie uznaje się za technologię pozwalającą na rozwiązanie problemu nieefektywności w handlu i rozliczeniach. Można jeszcze dodać zwiększenie przejrzystości oraz mniejsze szanse, jeśli chodzi o trafienie na oszusta.
Co do historii Vaktu, początek miał miejsce w 2017 roku. Na pewno nie byłoby Vaktu bez pewnego konsorcjum. Konsorcjum obejmującego m.in. norweski Equinor oraz Gunvor czy Koch Supply and Trading. Co niewątpliwie ważne, wszystkie firmy wchodzące w skład konsorcjum będą na początku jedynymi użytkownikami. Inne podmioty muszą poczekać do stycznia przyszłego roku.
Pełne spektrum handlu towarami
Co prawda tekst został poświęcony ropie naftowej, ale realia są takie, że nie chodzi wyłącznie o ropę. Platforma ma zajmować się pełnym spektrum handlu towarami, oznacza to zajmowanie się wszystkim od ropy po pszenicę. Z tym że najpierw wykorzystanie Vaktu będzie ograniczone do pięciu gatunków ropy naftowej z Morza Północnego.