Osoby kopiące kryptowaluty muszą przygotować się na utrudnienia od 2019 roku. Sejm pracuje nad projektem nowelizacji, który doprowadzi do tego, że znaczenie będzie mieć to, na czyj rachunek wydobywana jest cyfrowa waluta (mówiąc wprost — znaczenie ma to, czy kopanie ma miejsce ze względu na własne potrzeby, czy na zlecenie).
Gdzie znajdziemy szczegóły zmian?
Nowe przepisy można znaleźć m.in. w następujących ustawach: ustawie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawie — Ordynacja podatkowa. Jeżeli chodzi o treść, pojawił się np. temat uregulowania kwestii wydobycia walut wirtualnych i podatku dochodowego.
Kryptowaluty na prywatne potrzeby
Projektodawcy dążą do tego, aby to na czyj rachunek wydobywane są waluty, zależne było od kwalifikacji uzyskanych przychodów do poszczególnych źródeł. Co do zasady, wydobywanie kryptowalut na własny rachunek nie będzie równoznaczne z opodatkowaniem podatkiem dochodowym.
Niemniej w chwili sprzedaży kryptowalut dochodzi do przychodu z kapitałów pieniężnych.
Kopanie na zlecenie
Aktualna wersja projektu wskazuje na to, iż wartość otrzymanych kryptowalut w ramach wynagrodzenia, opodatkowana jest tak samo, jak przy wynagrodzeniu za pracę. Ministerstwo finansów podchodzi do tematu na zasadzie, iż nie ma znaczenia, czy całe wynagrodzenie będzie wypłacone w wirtualnej walucie, czy jedynie część. Opodatkowanie można porównać do opodatkowania, które ma miejsce w przypadku umowy zlecenia.
Warto również podkreślić, że w projekcie nie ma dokładnych regulacji na temat zaliczania do kosztów podatkowych wydatków ponoszonych podczas wydobywania kryptowalut.